10 zasad podróżowania z dzieckiem z cukrzycą
10 zasad podróżowania z dzieckiem z cukrzycą

10 zasad podróżowania z dzieckiem z cukrzycą

Jesteście rodzicami małego diabetyka i chcecie, aby pomimo choroby Wasze dziecko mogło żyć aktywnie, podróżować i odkrywać nowe miejsca? Jest to możliwe z zachowaniem pewnych zasad. Jak zaplanować podróż z dzieckiem chorym na cukrzycę? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w artykule naszego eksperta w dziedzinie psychodietetyki Joanny Rogały.

1. Pamiętaj, że źle kontrolowana cukrzyca może prowadzić do groźnych powikłań. Koniecznie zabierz ze sobą zestaw do mierzenia poziomu cukru: glukometr i lancety, paski, pen i odpowiednią ilość insuliny.

2. W przypadku cukrzycy jednym z podstawowych elementów terapii jest podawanie insuliny. Weź glukagon, glukozę w tabletkach, w żelu lub kostkach, albo słodki soczek.

3. Wymienniki węglowodanowe (WW) ułatwiają planowanie codziennego jadłospisu dla dziecka. Ściąga z ilościami WW pomoże Ci obliczyć ilość węglowodanów, jaka znajduje się w jedzonym w podróży posiłku. Musisz to wiedzieć, by dobrze wyliczyć ilość insuliny, którą należy podać małemu cukrzykowi.

4. Pamiętaj, że ruch zdecydowanie zwiększa zużycie glukozy. Należy dużo częściej niż zwykle mierzyć cukier, szczególnie przed wejściem do wody i spożyć dodatkowy posiłek.

5. Miej przy sobie duży zapas wody.

6. Pamiętaj o jedzeniu podczas podróży. Na drogę weź kanapki (z cienkim plasterkiem serka, listkiem zielonej sałaty), w osobnych pojemnikach możesz zapakować pomidorki, rzodkiewki, serek biały, parę plasterków wędliny jeśli nie jedziemy daleko), przekąski (marchewkę pokrojoną w słupki, sałatę, ogórek zielony, paprykę żółtą lub czerwona pokrojona w słupki- ładnie podane doskonale zastępują paluszki i chipsy), owoce, te które zawierają najmniej węglowodanów czyli: arbuz, grejpfrut, poziomki, truskawki.

7. Ważne, żeby wiedzieć jakie produkty podnoszą poziom cukru i dostosowywać do tego menu naszego dziecka. W restauracji wybieraj posiłki gotowane, grillowane lub pieczone, unikaj tłustych i smażonych dań, pytaj o składniki i sposób ich przygotowywania. Z menu wybieraj: pieczywo wieloziarniste, płatki zbożowe, wędliny chude, filet z indyka lub kurczaka, wieprzową polędwiczkę, cielęcinę, ryby (zarówno morskie jak i słodkowodne), brokuły, kalafior, szparagi. Unikaj: pieczywa zawierającego miód, karmel, ciepłego pieczywa pszennego (np. tostów), ciast drożdżowych, rozgotowanego makaronu i ryżu, tłustej wieprzowiny, kaczki, gotowanych mięs mielonych, podrobów, pierogów, naleśników.

8. Twojemu dziecku łatwiej będzie przestrzegać diety kiedy cała rodzina wybierze taki styl odżywiania. I pamiętaj, zasady żywienia obowiązujące pacjenta chorego na cukrzycę to nic innego, jak zasady zdrowego odżywiania dla każdego z nas.

9. Planując podróże zagraniczne pamiętaj o zabraniu „pozwolenia na podróż” – dokumencie potwierdzającym, że Twoje dziecko jest chore na cukrzycę i musi mieć przy sobie insulinę, glukometr, igły, itp. Jest to szczególnie ważne podczas podróżowania samolotem.

10. Miej przy sobie materiały opatrunkowo – dezynfekujące (plastry z opatrunkiem, bandaże, wodę utlenioną, jodynę i spirytus).

Bądź nadal kochającym, uważnym i ceniącym aktywny wypoczynek Rodzicem. Twoja postawa to motywacja dla innych opiekunów, którzy nie mają odwagi korzystać z aktywnego życia z chorym dzieckiem.

Program artystyczny Teatru Maska – listopad i grudzień

NOWY REPERTUAR !!! Listopad i Grudzień w Masce. Zagramy premiery ostatniego sezonu "Zorro" i "Gwiezdnik". Będą również nowe spektakle "Zemsta" i "Dokąd pędzisz, koniku?" Wracają spektakle jak "Najmniejszy samolot na świecie" i "Calineczka". W grudniu wprowadzimy Państwa w świąteczny nastrój. Na scenie Kacperek spektakl dla najmłodszych widzów "O mniejszych braciszkach św. Franciszka". Na dużej scenie ...

Dzieci nie działają przeciwko nam, chcą tylko osiągnąć swoje cele – rozmowa z Asią Nowicką

Gdy dzieci wymuszają, krzyczą, biją. Nie chcą słuchać – Rozmowa z Asią Nowicką, trenerką w nurcie Porozumienia bez Przemocy, NVC.

Repertuar Teatru Maska wrzesień – październik 2018

Teatr Maska w Rzeszowie to miejsce, które z pewnością trzeba odwiedzić z dzieckiem. Jesteśmy pełni optymizmu, gdy dowiadujemy się o kolejnej premierze. Dlatego też dzielimy się informacją o nadchodzacych spektaklach - nie tylko dla dzieci, wśród których calkiem nowe przedstawienie pt. "Dokąd pędzisz koniku?" z premierą 21 października. Dokąd idziesz koniku? - naprzód, wielką drogą. ...

Świat dziecka pełen kontrastów

W momencie, gdy pojawia się w naszym życiu Maleństwo, zaczynamy jako rodzice stawiać sobie wiele pytań. Jak się opiekować, jak pielęgnować, co robić, aby było zdrowe, szczęśliwe i bezpieczne? Wśród tych pytań w mojej głowie pojawiło się jeszcze jedno – jak dobrze stymulować takiego niemowlaczka? Internet pełen jest pomocy. Nie zawsze jednak rzetelnej. I nie ...

Antystresowe czy po prostu relaksujące?

Jakiś czas temu w internetowym konkursie udało mi się wygrać…kolorowankę. Taką dla dorosłych. A do niej dwa opakowania kredek. Sporą część czasu przeleżały w szafce. Ostatnio postanowiłam wyciągnąć je i sprawdzić, czy aby na pewno – jak głosi podtytuł owej książeczki – uwolnię swoją wyobraźnię. Jako świeżo upieczona mama, mogę z dumą i zadowoleniem pochwalić ...

Pozwólmy sobie powspominać – album fotograficzny DIY

Komórki mózgowe są bardzo wrażliwe na niedotlenienie, szybko obumierają. Kluczowym momentem jest rozpoznanie problemu, a następnie wszczęcie odpowiednich działań ratunkowych.

Powrót do szkoły we własnym stylu, czyli szkolna wyprawka DIY

Komórki mózgowe są bardzo wrażliwe na niedotlenienie, szybko obumierają. Kluczowym momentem jest rozpoznanie problemu, a następnie wszczęcie odpowiednich działań ratunkowych.

Podkarpackie na weekend z dzieckiem

Lista ciekawych atrakcji dla dzieci na długi weekend majowy na Podkarpaciu. Miasto dla dzieci przygotowało coś ekstra na ten czas. Sprawdźcie koniecznie!

Autyzm to nie choroba ani niepełnosprawność – rozmowa z Magdaleną Niemczyk

Czym jest autyzm? Jak go rozpoznać? Jak pomóc dziecku z tym zaburzeniem? Co można osiągnąć dzięki odpowiedniej terapii? Mówi psycholożka Magdalena Niemczyk

II Festiwal Relacji w Rzeszowie

II Festiwal Relacji w Rzeszowie 17-18.02.2018. Wykłady i warsztaty na temat Rodzicielstwa Bliskości, Porozumienia bez Przemocy i pokrewnych tematów. A.Stein, M.Sikorska

About The Author

Certyfikowany coach i dyplomowany psychodietetyk. Szkoliła się również w renomowanych ośrodkach w takich koncepcjach jak : Gestalt, Racjonalna Terapia Zachowań, Terapia Simontonowska. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem dzieli się z innymi w Coachingowej Szkole Rodzenia LaktaVita, w Centrum Rozwoju Interspersonalnego oraz w NZOZ Ośrodek Profilaktyki i Rehabilitacji. W tym wszystkim pomaga jej pozytywne nastawienie do ludzi i kierowanie się maksymą , że „życie to nie problem do rozwiązania, to przygoda do przeżycia”.

Related posts

1 Comment

Leave a Reply