10 zasad podróżowania z dzieckiem z cukrzycą
10 zasad podróżowania z dzieckiem z cukrzycą

10 zasad podróżowania z dzieckiem z cukrzycą

Jesteście rodzicami małego diabetyka i chcecie, aby pomimo choroby Wasze dziecko mogło żyć aktywnie, podróżować i odkrywać nowe miejsca? Jest to możliwe z zachowaniem pewnych zasad. Jak zaplanować podróż z dzieckiem chorym na cukrzycę? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w artykule naszego eksperta w dziedzinie psychodietetyki Joanny Rogały.

1. Pamiętaj, że źle kontrolowana cukrzyca może prowadzić do groźnych powikłań. Koniecznie zabierz ze sobą zestaw do mierzenia poziomu cukru: glukometr i lancety, paski, pen i odpowiednią ilość insuliny.

2. W przypadku cukrzycy jednym z podstawowych elementów terapii jest podawanie insuliny. Weź glukagon, glukozę w tabletkach, w żelu lub kostkach, albo słodki soczek.

3. Wymienniki węglowodanowe (WW) ułatwiają planowanie codziennego jadłospisu dla dziecka. Ściąga z ilościami WW pomoże Ci obliczyć ilość węglowodanów, jaka znajduje się w jedzonym w podróży posiłku. Musisz to wiedzieć, by dobrze wyliczyć ilość insuliny, którą należy podać małemu cukrzykowi.

4. Pamiętaj, że ruch zdecydowanie zwiększa zużycie glukozy. Należy dużo częściej niż zwykle mierzyć cukier, szczególnie przed wejściem do wody i spożyć dodatkowy posiłek.

5. Miej przy sobie duży zapas wody.

6. Pamiętaj o jedzeniu podczas podróży. Na drogę weź kanapki (z cienkim plasterkiem serka, listkiem zielonej sałaty), w osobnych pojemnikach możesz zapakować pomidorki, rzodkiewki, serek biały, parę plasterków wędliny jeśli nie jedziemy daleko), przekąski (marchewkę pokrojoną w słupki, sałatę, ogórek zielony, paprykę żółtą lub czerwona pokrojona w słupki- ładnie podane doskonale zastępują paluszki i chipsy), owoce, te które zawierają najmniej węglowodanów czyli: arbuz, grejpfrut, poziomki, truskawki.

7. Ważne, żeby wiedzieć jakie produkty podnoszą poziom cukru i dostosowywać do tego menu naszego dziecka. W restauracji wybieraj posiłki gotowane, grillowane lub pieczone, unikaj tłustych i smażonych dań, pytaj o składniki i sposób ich przygotowywania. Z menu wybieraj: pieczywo wieloziarniste, płatki zbożowe, wędliny chude, filet z indyka lub kurczaka, wieprzową polędwiczkę, cielęcinę, ryby (zarówno morskie jak i słodkowodne), brokuły, kalafior, szparagi. Unikaj: pieczywa zawierającego miód, karmel, ciepłego pieczywa pszennego (np. tostów), ciast drożdżowych, rozgotowanego makaronu i ryżu, tłustej wieprzowiny, kaczki, gotowanych mięs mielonych, podrobów, pierogów, naleśników.

8. Twojemu dziecku łatwiej będzie przestrzegać diety kiedy cała rodzina wybierze taki styl odżywiania. I pamiętaj, zasady żywienia obowiązujące pacjenta chorego na cukrzycę to nic innego, jak zasady zdrowego odżywiania dla każdego z nas.

9. Planując podróże zagraniczne pamiętaj o zabraniu „pozwolenia na podróż” – dokumencie potwierdzającym, że Twoje dziecko jest chore na cukrzycę i musi mieć przy sobie insulinę, glukometr, igły, itp. Jest to szczególnie ważne podczas podróżowania samolotem.

10. Miej przy sobie materiały opatrunkowo – dezynfekujące (plastry z opatrunkiem, bandaże, wodę utlenioną, jodynę i spirytus).

Bądź nadal kochającym, uważnym i ceniącym aktywny wypoczynek Rodzicem. Twoja postawa to motywacja dla innych opiekunów, którzy nie mają odwagi korzystać z aktywnego życia z chorym dzieckiem.

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Czas dzieci w mieście może być pełen atrakcji, wystarczy wybrać się na wrotki do największego na Podkarpaciu centrum zabaw z torem wrotkarskim. Tu organizowane są niezwykłe urodziny dla dzieci

Ośrodek Edukacyjny Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej

Ośrodek w Krempnej daje wspaniałą okazję, aby poznawać Magurski Park Narodowy z bliska i pod opieką kompetentnych przewodników, ludzi, którzy znają te okolicę najlepiej. Dzięki temu nauka będzie przyjemnością.

Recenzja książki „Czwarta władza szóstej B” Adama Studzińskiego

Opowieść o tym, jak media mogą nami manipulować

Sala Zabaw Fantazja w Galerii Rzeszów

Sala Zabaw Fantazja w Galerii Rzeszów przystosowana jest dla dzieci do 10 roku życia.

Basen Dwór Kombornia

Basen znajduje się w otoczonej parkiem dworskiej oranżerii. Jest to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi w każdym wieku. Zobacz inne atrakcje dla dzieci

Skansen Karpacka Troja w Trzcinicy

Jak przekazać dziecku historyczną wiedzę w przyjazny sposób? Zobaczcie rekonstrukcje archeologiczne i przekonajcie się jak wieki temu wyglądał świat i jak się w nim żyło

Wakacje z bonem turystycznym

W tym artykule powiemy ci, jak załatwić bon turystyczny. Wszystkie rozliczenia tych pieniędzy odbywają się elektronicznie, dlatego proces jest trochę skomplikowany, ale dzięki naszym wskazówkom łatwiej sobie poradzisz. Bon turystyczny zrealizujesz na terenie całego kraju, opłacając nim usługi hotelarskie. Są to dodatkowe fundusze przyznane rodzinom z dziećmi, które można wydać tylko na wyjazdy turystyczne. Możesz …

Jak rozmawiać z dziećmi na ważne tematy. Podcasty dla dzieci i rodziców.

Jak rozmawiać z dzieckiem o muzyce, o sztuce czy o kulturze? Co odpowiadać, gdy pyta czym jest dziedzictwo kulturowe, albo po co mu nauka czy książki? Jak przemycać ważne wychowawcze treści, prowokować do myślenia, a przede wszystkim kształtować tożsamość i budować bezcenny kapitał kulturowy u dzieci? Podcasty z serii „Czy tata wie” są próbą odpowiedzi …

Jak wygląda interaktywne zwiedzanie wystawy ROBOPARK w Rzeszowie [FOTO]

Nieważne czy interesujesz się technologiami przyszłości, czy może po prostu lubisz spędzać aktywnie czas i poznawać nowe rzeczy. A może wolisz fajnie spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi albo zastanawiasz się gdzie pójść samemu. Nieważne też ile masz lat – interaktywna wystawa ROBOPARK zrobi na Tobie wrażenie. Tylko do 8 listopada możesz odwiedzić tę międzynarodową …

Folkowisko 9 i 1/2

Relacja z prawie jubileuszowego, pandemicznego Festiwalu Folkowisko nr 9 i pół.

About The Author

Certyfikowany coach i dyplomowany psychodietetyk. Szkoliła się również w renomowanych ośrodkach w takich koncepcjach jak : Gestalt, Racjonalna Terapia Zachowań, Terapia Simontonowska. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem dzieli się z innymi w Coachingowej Szkole Rodzenia LaktaVita, w Centrum Rozwoju Interspersonalnego oraz w NZOZ Ośrodek Profilaktyki i Rehabilitacji. W tym wszystkim pomaga jej pozytywne nastawienie do ludzi i kierowanie się maksymą , że „życie to nie problem do rozwiązania, to przygoda do przeżycia”.

Related posts

1 Comment

Leave a Reply

Skip to content