10 zasad podróżowania z dzieckiem z cukrzycą
10 zasad podróżowania z dzieckiem z cukrzycą

10 zasad podróżowania z dzieckiem z cukrzycą

Jesteście rodzicami małego diabetyka i chcecie, aby pomimo choroby Wasze dziecko mogło żyć aktywnie, podróżować i odkrywać nowe miejsca? Jest to możliwe z zachowaniem pewnych zasad. Jak zaplanować podróż z dzieckiem chorym na cukrzycę? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w artykule naszego eksperta w dziedzinie psychodietetyki Joanny Rogały.

1. Pamiętaj, że źle kontrolowana cukrzyca może prowadzić do groźnych powikłań. Koniecznie zabierz ze sobą zestaw do mierzenia poziomu cukru: glukometr i lancety, paski, pen i odpowiednią ilość insuliny.

2. W przypadku cukrzycy jednym z podstawowych elementów terapii jest podawanie insuliny. Weź glukagon, glukozę w tabletkach, w żelu lub kostkach, albo słodki soczek.

3. Wymienniki węglowodanowe (WW) ułatwiają planowanie codziennego jadłospisu dla dziecka. Ściąga z ilościami WW pomoże Ci obliczyć ilość węglowodanów, jaka znajduje się w jedzonym w podróży posiłku. Musisz to wiedzieć, by dobrze wyliczyć ilość insuliny, którą należy podać małemu cukrzykowi.

4. Pamiętaj, że ruch zdecydowanie zwiększa zużycie glukozy. Należy dużo częściej niż zwykle mierzyć cukier, szczególnie przed wejściem do wody i spożyć dodatkowy posiłek.

5. Miej przy sobie duży zapas wody.

6. Pamiętaj o jedzeniu podczas podróży. Na drogę weź kanapki (z cienkim plasterkiem serka, listkiem zielonej sałaty), w osobnych pojemnikach możesz zapakować pomidorki, rzodkiewki, serek biały, parę plasterków wędliny jeśli nie jedziemy daleko), przekąski (marchewkę pokrojoną w słupki, sałatę, ogórek zielony, paprykę żółtą lub czerwona pokrojona w słupki- ładnie podane doskonale zastępują paluszki i chipsy), owoce, te które zawierają najmniej węglowodanów czyli: arbuz, grejpfrut, poziomki, truskawki.

7. Ważne, żeby wiedzieć jakie produkty podnoszą poziom cukru i dostosowywać do tego menu naszego dziecka. W restauracji wybieraj posiłki gotowane, grillowane lub pieczone, unikaj tłustych i smażonych dań, pytaj o składniki i sposób ich przygotowywania. Z menu wybieraj: pieczywo wieloziarniste, płatki zbożowe, wędliny chude, filet z indyka lub kurczaka, wieprzową polędwiczkę, cielęcinę, ryby (zarówno morskie jak i słodkowodne), brokuły, kalafior, szparagi. Unikaj: pieczywa zawierającego miód, karmel, ciepłego pieczywa pszennego (np. tostów), ciast drożdżowych, rozgotowanego makaronu i ryżu, tłustej wieprzowiny, kaczki, gotowanych mięs mielonych, podrobów, pierogów, naleśników.

8. Twojemu dziecku łatwiej będzie przestrzegać diety kiedy cała rodzina wybierze taki styl odżywiania. I pamiętaj, zasady żywienia obowiązujące pacjenta chorego na cukrzycę to nic innego, jak zasady zdrowego odżywiania dla każdego z nas.

9. Planując podróże zagraniczne pamiętaj o zabraniu „pozwolenia na podróż” – dokumencie potwierdzającym, że Twoje dziecko jest chore na cukrzycę i musi mieć przy sobie insulinę, glukometr, igły, itp. Jest to szczególnie ważne podczas podróżowania samolotem.

10. Miej przy sobie materiały opatrunkowo – dezynfekujące (plastry z opatrunkiem, bandaże, wodę utlenioną, jodynę i spirytus).

Bądź nadal kochającym, uważnym i ceniącym aktywny wypoczynek Rodzicem. Twoja postawa to motywacja dla innych opiekunów, którzy nie mają odwagi korzystać z aktywnego życia z chorym dzieckiem.

Jak rozmawiać z dziećmi na ważne tematy. Podcasty dla dzieci i rodziców.

Jak rozmawiać z dzieckiem o muzyce, o sztuce czy o kulturze? Co odpowiadać, gdy pyta czym jest dziedzictwo kulturowe, albo po co mu nauka czy książki? Jak przemycać ważne wychowawcze treści, prowokować do myślenia, a przede wszystkim kształtować tożsamość i budować bezcenny kapitał kulturowy u dzieci? Podcasty z serii „Czy tata wie” są próbą odpowiedzi …

Jak wygląda interaktywne zwiedzanie wystawy ROBOPARK w Rzeszowie [FOTO]

Nieważne czy interesujesz się technologiami przyszłości, czy może po prostu lubisz spędzać aktywnie czas i poznawać nowe rzeczy. A może wolisz fajnie spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi albo zastanawiasz się gdzie pójść samemu. Nieważne też ile masz lat – interaktywna wystawa ROBOPARK zrobi na Tobie wrażenie. Tylko do 8 listopada możesz odwiedzić tę międzynarodową …

Folkowisko 9 i 1/2

Relacja z prawie jubileuszowego, pandemicznego Festiwalu Folkowisko nr 9 i pół.

Podkarpackie na weekend z dzieckiem

Lista ciekawych atrakcji dla dzieci na długi weekend majowy na Podkarpaciu. Miasto dla dzieci przygotowało coś ekstra na ten czas. Sprawdźcie koniecznie!

Wśród łąk i lasów Roztocza. Folkowisko 2019 – podsumowanie

Przyjechali tu posłuchać dobrej muzyki, bajek albo dziadowskich opowieści, pozwiedzać piękną okolicę, spróbować kresowego jedzenia i poznać regionalną sztukę, wziąć udział w warsztatach muzycznych albo rękodzielniczych, albo w konkursie na najbrudniejsze dziecko.

Folkowisko 2018 – fotorelacja z 4-dniowej imprezy dla rodzin

Folkowisko to trwający 4 dni festiwal dla całych rodzin, podczas którego występują najlepsze zespoły folkowe, nie tylko z Polski. Przygotowano tu przyjazne, bezpieczne, wydzielone miejsce dla dzieci, pełne zabawek, przyrządów do tworzenia i zabawy

10 miejsc na wschodzie Podkarpacia, które warto zobaczyć z dziećmi

Zachwycające, niezwykłe i pełne niespodzianek podkarpackie atrakcje dla rodzin z dziećmi. Odetchnij czystym powietrzem na północnym-wschodzie. Sprawdź jak spędz

10 miejsc na południu Podkarpacia, które warto odwiedzić z dziećmi

Kolejka Leśna, kopalnia ropy naftowej, ruiny zamku, skanseny i inne. Zobacz atrakcje dla dzieci i ich rodziców w południowej części Podkarpacia.

Dziecko na basenie. Co musisz wiedzieć?

Pływanie cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci z każdej grupy wiekowej. Dbasz o rozwój układu mięśniowego, chcesz wzmocnić układ oddechowy swojego dziecka? Zatem proponujemy wyjście na basen i naukę pływania, które jest jednym z najzdrowszych sportów. Przeczytaj artykuł Mateusza Mokrzyckiego z Passio i nie zwlekaj dłużej. Zwracamy przy tym uwagę, że poniższe rady skierowane są …

„Będę przedszkolakiem” – 10 korzyści dla dziecka i rodzica

Dziecko nie umie się samo ubrać, posprzątać, korzystać z toalety czy samodzielnie jeść? Wsparciem może być przedszkole. Co dzięki temu zyskujemy?

About The Author

Certyfikowany coach i dyplomowany psychodietetyk. Szkoliła się również w renomowanych ośrodkach w takich koncepcjach jak : Gestalt, Racjonalna Terapia Zachowań, Terapia Simontonowska. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem dzieli się z innymi w Coachingowej Szkole Rodzenia LaktaVita, w Centrum Rozwoju Interspersonalnego oraz w NZOZ Ośrodek Profilaktyki i Rehabilitacji. W tym wszystkim pomaga jej pozytywne nastawienie do ludzi i kierowanie się maksymą , że „życie to nie problem do rozwiązania, to przygoda do przeżycia”.

Related posts

1 Comment

Leave a Reply

Skip to content