5 najważniejszych zasad oglądania telewizji przez dzieci
5 najważniejszych zasad oglądania telewizji przez dzieci

5 najważniejszych zasad oglądania telewizji przez dzieci

Czy oglądanie telewizji przez najmłodszych może być dla nich korzystne? Tak, ale tylko w przypadku trzymania się pewnych zasad.

Kto z nas nie chce urwać chwili dla siebie lub w spokoju wykonać obowiązki domowe i nie ma pokusy, by na ten czas włączyć dziecku bajkę? Takie rozwiązanie jednak szybko staje się nawykiem, zarówno dla rodzica, jak i dziecka.

Telewizja ma ogromy wpływ na rozwój dziecka, już od jego pierwszych miesięcy życia.
Dostarcza bodźców słuchowych i wzrokowych, zmusza system nerwowy do nieustannej aktywności, a to może skutkować słabszą koncentracją, drażliwością, a nawet wybuchami złości. Kiedy w końcu uświadamiamy sobie, jak ogromny wpływ wywiera na dziecko takie przyzwyczajenie i decydujemy się ograniczyć oglądanie filmów przez malucha, może pojawić się  u niego niekontrolowania agresja.

John Medina, naukowiec badający wpływ różnych czynników na rozwój mózgu, w swojej książce „Jak wychować szczęśliwe dziecko” pisze, że dzieci poniżej drugiego roku życia w ogóle nie powinny oglądać telewizji.

zwierzak na zwierzaku

 

Jaki dokładnie wpływ ma telewizja na rozwój dzieci?

 1. Zaobserwowano, że problemy z koncentracją pojawiają się częściej u dzieci, które już jako maluchy oglądały telewizję, niż u tych, którym telewizora nie włączano.
 2. Zbadano też wpływ włączonego telewizora, którego nikt nie ogląda. Migoczące obrazy, pobudzające i przyciągające uwagę dźwięki uniemożliwiały skupienie się i odwracały uwagę dzieci od wyznaczonego im zadania.
 3. Jeśli zamiast spacerów włączamy dzieciom telewizor odbieramy im szansę na aktywność fizyczną, kontakty z rówieśnikami i kreatywną zabawę. Obrazy z ekranu mogą wpływać na nieprawidłowy rozwój wyobraźni, rozleniwiają mózg, zachęcają do odtwarzania, a nie tworzenia.
 4. Dzieci prowadzące siedzący tryb życia podjadają między posiłkami, co może prowadzić do otyłości, ale przede wszystkim braku apetytu na pełnowartościowe posiłki, takie jak zupy i inne pożywne dania.
 5. Efektem zbyt długiego siedzenia przed telewizorem mogą być nie tylko wady postawy, ale także spadek pojemności płuc.
 6. W nocy budzą się potwory. Małe dzieci nie odróżniają fikcji od rzeczywistości. Obrazy z bajek przenoszą w swojej wyobraźni do swojego pokoju, co może powodować poważne problemy związane ze snem.
 7. Agresywne zachowania pojawiające się w bajkach (np. kot ciągnie mysz za ogon, pies odgryza ubranie złodzieja) zmniejszają wrażliwość dziecka na przemoc, mogą zwiększać agresję wobec innych i mieć wpływ na brak regulacji emocjonalnej. 
 8.  Jeśli sądzisz, że poświęcasz dziecku mnóstwo czasu, ale spędzacie go głównie przed telewizorem, to wiedz, że nie wzmacniasz w ten sposób więzi rodzinnych. Tylko zdrowa interakcja je buduje, a siedzenie przed ekranem telewizora ją uniemożliwia.
 9. Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne wydało zalecenie dla rodziców, by dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie miały styczności z ekranem.

  „Badania nad rozwojem mózgu u dzieci pokazują, że warunkiem zdrowego rozwoju mózgu oraz kształcenia prawidłowych umiejętności społecznych, emocjonalnych i poznawczych u niemowląt oraz dzieci uczących się chodzić jest przede wszystkim bezpośredni kontakt z rodzicami…”

Kiedy więc można bez obaw pozwolić dziecku na oglądanie telewizji?

Oto kilka najważniejszych zasad:

1. Do drugiego roku życia dziecko nie jest gotowe na oglądanie telewizji. Staraj się nie włączać tego sprzętu przy maluszku, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.

2. Po ukończeniu 2 lat wybieraj bajki i programy, szczególnie dbając, aby nie było w nich przemocy (listę mądrych bajek znajdziesz TU). Czas oglądania ciągiem kilku bajek nie powinien przekraczać 10 minut.

3. Oglądaj bajki razem z dzieckiem, prowadź dialog, pokazuj i pytaj. Analizujcie to, czego właśnie się dowiedziała twoja pociecha. Potraktuj to jako okazję do uczenia się, np. liczenia, kolorów, zachowań. „O, zobacz, świnka ma czerwoną sukienkę”, „Potrafi się dzielić z braciszkiem, jak ty”.

4. Nie umieszczaj telewizora w dziecięcym pokoju. Zaobserwowano, że dzieci mające niekontrolowany do niego dostęp, wykazują się gorszą sprawnością w testach matematycznych i językowych niż te, które oglądają go tylko w wyznaczonych porach i przez określony (dostosowany do wieku) czas.

5. Spędź trochę czasu z dzieckiem po skończonej bajce. Wspólne gry i zabawy zrekompensują mu wyłączone dźwięki i obrazy.

Zobacz też: 10 bezpiecznych bajek dla 2- i 3-latka

 

About The Author

Related posts

1 Comment

 1. Pingback: Zamek w Baranowie Sandomierskim | Gdziecko.pl - Miejsca Bliskie Dzieciom

Leave a Reply