Bieszczadzka Kolejka Leśna
Bieszczadzka Kolejka Leśna

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Przez bieszczadzkie lasy, po zboczach gór, wiją się wąskie tory. Mała lokomotywa ciągnie szereg półotwartych wagonów. Siedzenia to ławki i nie ma pod nimi gniazdek elektrycznych. Klimatyzację zapewnia brak szyb w oknach. Pociąg też nie mknie jak Pendolino. A jednak jest to pojazd bardzo zadbany i żaden z pasażerów nie narzeka na brak wygód, choć zimą sami muszą zadbać o ciepło w wagonach, dokładając drew do piecyków. Wszyscy są tu po to, by nacieszyć się spokojną przejażdżką i widokami.
Niektórzy z nich biorą aparaty fotograficzne w ręce i wychylają się z okien. Robią zdjęcia pięknym Bieszczadom: szczytom nad głowami, rzekom płynącym wartkim strumieniem u stóp zbocza, które pokonują.

Ten czas dzieci spędzą z rodzicami w otoczeniu przyrody, oddychają świeżym powietrzem i cieszą się wyjątkowymi widokami.  Przejażdżka między Majdanem a Przysłupem albo Balnicą to także wspaniała okazja by poznać Bieszczady, również dla tych, którzy nie mają sił, czasu lub możliwości by wspiąć się na połoniny. Ta atrakcja zapewni dzieciom frajdę i sprawi radość z jazdy prawdziwą „ciuchcią”, a nie jakimś potężnym pociągiem.

Dawniej w Karpatach Wschodnich istniało kilka kolejek służących do transportu drewna o typowo górskim charakterze. Ponad stuletnia bieszczadzka kolej wąskotorowa jest ostatnią na tym terenie, jedyną w Polsce i jedną z nielicznych w Europie.

Główna stacja „ciuchci” znajduje się w Majdanie koło Cisnej (dojazd z Cisnej przez Komańczę). Kolejka kursuje sezonowo od maja do października oraz w okresie ferii zimowych według rozkładu jazdy.
Organizowane są również przewozy grupowe na zamówienie, a także przewozy drezynami.

- dojazd

Schronisko „Zielony Cień” w Rudence

Schronisko młodzieżowe oferujące noclegi dla dzieci i młodzieży oraz dla całych rodzin. Są tu boiska, plac zabaw, piłkarzyki, bilard, sauna. Blisko do Jeziora Myczkowskiego i Solińskiego, Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych, Centrum Kultury Ekumenicznej oraz licznych szlaków pieszych.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

W Uhercach Mineralnych, niedaleko Leska, mieści się stacja BDR. Tak długo jak pozwala na to pogoda, można wsiąść na specjalne wózki i popedałować na liczącą co najmniej kilkanaście kilometrów wycieczkę przez pola i lasy

Zespół pałacowo-parkowy w Olszanicy

W Olszanicy, między Leskiem a Ustrzykami Dolnymi , mieści się ładny ponad stuletni pałac. Otaczają go park i stara fosa. Można tu przenocować.

Pałac w Olszanicy jesienią, Bieszczady

Rodzinna wizyta w zespole pałacowo-parkowym w bieszczadzkiej Olszanicy. Złota polska jesień w pełnej krasie. Oddech pełną piersią i zabawy z dziećmi.

WeSki – szkoła narciarska i biuro podróży dla rodzin

WeSki.pl to biuro podróży dla aktywnych rodzin, szkoła narciarska i snowboardowa, organizator obozów i kolonii dla dzieci z całego Podkarpacia.

Park Miniatur CKE w Myczkowcach

Makiety 140 kościołów i cerkwi, a także wielu domów z pogranicza polsko-słowacko-ukraińskiego. Żywa lekcja historii na obrzeżach Jez.Myczkowskiego.

Muzeum „Knieja” w Nowosiółkach

Muzeum myślistwa, w którym można zobaczyć trofea z bardzo licznych gatunków, również egzotycznych.

Zapora w Solinie

Wnętrza zapory, której budowa stworzyła Jezioro Solińskie, największy akwen Podkarpacia. Wielu ludzi spacerowało po zaporze, ale kto był w środku?

Basen Hotelu Arłamów

Opis GaleriaMapaW okolicyPogoda Pośród malowniczych krajobrazów Bieszczad, na terenie Hotelu SPA w górach każdy znajdzie coś dla siebie: rekreacyjny basen wewnętrzny z wydzielonymi dwoma torami pływackimi i licznymi atrakcjami wodnymi jak ławka powietrzna, masażery karku, gejzery, fontanna. Jest tu też brodzik dla dzieci, wanny z hydromasażem i sauny. A dla osób, które mają przeciwwskazania do przebywania w wysokich ...

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Godziny odjazdów:


Maj, czerwiec i wrzesień (soboty i niedziele):
9:30 trasa Majdan – Przysłup
13:00 trasa Majdan – Balnica

Lipiec – sierpień (od poniedziałku do niedzieli):
9:30 i 13:30 trasa Majdan – Przysłup
10:00,13:00 i 15:30 trasa Majdan – Balnica

Październik (soboty i niedziele):
9:30 trasa Majdan – Przysłup

Ceny:


Bilet normalny – 24 zł
Bilet ulgowy – 18 zł
(dzieci od 3 do 16 lat oraz seniorzy od 65 roku życia)
Bilet bezpłatny – dzieci do lat 3

Wstęp na teren stacji jest płatny:

2 zł bilet normalny
1 zł bilet ulgowy

Trasy i czas przejazdu:


Majdan – Przysłup (12 km): 1 godz. 10 min
Majdan – Balnica (9 km): 45 minut.

Dodatkowe atrakcje:


Kurs z parowozem we wtorki i piątki do Balnicy o godz. 10:00

Informacje dodatkowe:


Grupy zorganizowane mogą zamawiać przejazdy kolejką w terminach poza rozkładem jazdy. Bilety do nabycia w kasie przed odjazdem pociągu lub przez Internet – www.kolejka.bieszczady.pl.
Warto odwiedzić również słynny bar Siekierezada, położony niedaleko stacji odjazdu kolejki. Na ścianach powieszono siekiery i dzieła sztuki bieszczadzkich artystów.

KONTAKT

Adres: Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, Majdan 17, 38-607 Cisna
Telefon: (+48) 13 468 63 35
Email: biuro@fbkl.pl
WWW: http://kolejka.bieszczady.pl

Zdj. Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej

MIEJSCA BLISKIE DZIECIOM

Related posts

Leave a Reply