Skoki na trampolinie to coraz popularniejsza forma zabawy. Bez względu na to czy trampolina stoi na Twoim ogródku czy wybierasz się z dzieckiem w inne miejsce pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za uszkodzenia ciała powstałe z nieprawidłowego korzystania z tej atrakcji.

Najważniejsze zasady dla opiekuna:

1. Zabawa na trampolinie zawsze powinna odbywać się w obecności osoby dorosłej, niezależnie od wieku i umiejętności użytkownika. Jeśli opiekujesz się dzieckiem, które korzysta z tej atrakcji musisz znać i przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

2. Pamiętaj o zabezpieczeniu trampoliny, aby uniemożliwić dzieciom samodzielne wejście do środka i niekontrolowane jej używanie.

3. Usuń z wnętrza trampoliny wszelkie przedmioty, które mogą zakłócać przebieg ćwiczeń lub mogą stwarzać potencjalne niebezpieczeństwo dla użytkownika.

4. Zanim rozpoczniecie używanie trampoliny sprawdź czy mata nie jest mokra lub brudna. Wyczyść i osusz dokładnie materiał, aby uniknąć pośliźnięcia i niekontrolowanego upadku.

5. Zwróć uwagę na opis siatki zabezpieczającej. Jeśli np. system nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 6 roku życia i osób ważących więcej niż 90 kg, bezwzględnie przestrzegaj tych zasad.

6. Systematycznie sprawdzaj stan trampoliny i siatki zabezpieczającej przed każdorazowym użyciem. Części, które noszą ślady zużycia i uszkodzone natychmiast wymień. Upewnij się każdorazowo czy siatka się nie poluzowała lub uszkodziła. Naciągnij także wszystkie poluzowane klamry.

Najważniejsze zasady dla użytkownika:

1. Trampolina i system siatki zabezpieczającej są przeznaczone dla dzieci w odpowiednim wieku. Tę informację znajdziemy w instrukcji lub przed wejściem do trampoliny na placu zabaw. Używaj trampoliny takiej, która jest przeznaczona dla Twojego dziecka.

2. Dziecko nie powinno korzystać z urządzenia jeśli jest zmęczone, ze względu na mniejszą kontrolę upadków i ryzyko uszkodzeń ciała. Upewnij się, że nie skacze zbyt długo, jeżeli zauważysz pierwsze objawy zmęczenia, zakończcie zabawę.

2. Zawsze kontroluj skoki dziecka: powinno unikać wysokich podskoków i skakania powyżej siatki zabezpieczającej.

3. Nigdy nie zostawiaj dziecka na trampolinie bez opieki.

4. Na trampolinie nie powinna przebywać więcej niż jedna osoba, ponieważ skacząc nie ma się pełnej kontroli nad własnymi ruchami. Mata jest elastyczna, więc upadek niczym nie grozi, chyba, że dziecko zderzy się albo upadnie na inną osobę, wtedy może być naprawdę niebezpiecznie.

5. Siatka zabezpieczająca ma służyć ochronie przed wypadnięciem z trampoliny. Zwiększ jej żywotność: nie pozwalaj skakać dzieciom w jej kierunku, odbijać się od niej. Nie pozwól też wieszać się na siatce i słupkach.

6. Sprawdź czy dziecko jest prawidłowo ubrane. Powinno mieć na sobie miękkie i elastyczne ubranie (np.spodnie dresowe, koszulkę), bez metalowych, wystających ozdób, biżuterii, klamerek, itp. Mogą one zaplątać się w siatce lub ją przeciąć.

7. Zanim dziecko rozpocznie zabawę sprawdź czy wejście na trampolinę jest zamknięte (np. zasunięty zamek). Zawsze zamykaj otwarte przejście po wejściu lub wyjściu, i zapinaj klamry.  Sprawdzaj, czy dziecko samodzielnie nie otworzyło wejścia.

Pamiętaj!  Reguły bezpieczeństwa wymienione na tej stronie odnoszą się do faktycznie istniejącego ryzyka związanego z używaniem trampoliny. Nie ryzykuj. Przestrzegaj zasad użytkowania przyrządów, na których pozwalasz się bawić swojemu dziecku.

Related posts

Leave a Reply