Wybierasz się ze swoim dzieckiem na plażę, do hipermarketu lub inne miejsce, gdzie będzie tłum ludzi? Boisz się, że się zgubi? Historie porwań, o których lubią informować media, zdarzają się niezwykle rzadko, ale na pewno chcesz sobie i dziecku oszczędzić stresu związanego z wzajemnym poszukiwaniem się.

Jak uniknąć traumatycznego w skutkach zagubienia dziecka? Zapytaliśmy o to naszego eksperta w dziedzinie bezpieczeństwa Mateusza Mokrzyckiego.

Nie zawsze znajdzie się niania czy babcia, która będzie mogła zaopiekować się dzieckiem pod Twoją nieobecność. Zresztą życie w pewnym momencie będzie wymagało od Ciebie opuszczenia wraz z dzieckiem domowych pieleszy.

Problem jest prosty do rozwiązania gdy dziecko jeszcze nie chodzi, ponieważ wózek lub nosidełko. Jeśli natomiast dziecko chodzi, wystarczy dosłownie kilka sekund, chwila zamyślenia, aby stracić go z oczu. W ciągu kilku minut może być już za daleko i odnalezienie go zajmie sporo czasu.

Na podstawie swojego doświadczenie, przekazuję Ci 6 skutecznych metod zabezpieczenia dziecka przed zgubieniem:

1. Balonik z helem. Jeśli bierzesz dziecko na imprezę na wolnym powietrzu, to prostym i skutecznym zabiegiem jest przypięcie do rączki dziecka balonika z helem, który będzie się unosił wysoko. Pamiętaj, aby wybrać kolor i kształt, który będzie się wyróżniał i utkwi w Twojej pamięci, tak aby szybko odnaleźć go w tłumie. Baloniki z helem są dostępne na każdej większej imprezie kulturalno – rozrywkowej.

2. Opaski na rękę. W tłumie nie gubi się ten, kto się w nim wyróżnia. W obecnym czasie, gdy wiele dzieci jest ubranych kolorowo, trudno jest się wyróżnić. Mimo to są skuteczne metody np. papierowa lub gumowa opaska z imieniem i telefonem do opiekuna, którą nakłada się np. na rękę dziecka.

3. Wszywki w ubranka. Możesz wszyć w ubranko dziecka informację z danymi kontaktowymi. Jako ciekawostkę dopowiem, że niektóre firmy odzieżowe takie ubranka mają już w produkcji.

4. Strażnik dziecka. Jeżeli chcesz kontrolować odległość, na jaką oddala się Twoje dziecko zainwestuj w chip. Jest to urządzenie składające się z nadajnika, zazwyczaj umieszczany na nadgarstku dziecka i odbiornika, który towarzyszy rodzicowi np. przy pęku kluczy. W chwili gdy dziecko oddali się na zbyt daleką odległość np. 5 m – uruchamia się alarm. Samą odległość można regulować w zależności od potrzeb.

5. GPS. Lokalizatory z systemem GPS są popularne w głównej mierze na rynku zachodnim. Urządzenie w formie zegarka generuje sygnał GPS i za pomocą dostępu do odpowiedniej strony internetowej wskazuje z dokładnością do 3m odległość, w jakiej znajduje się dziecko. Tym gadżetem można również zarządzać przez telefon komórkowy, co może dodatkowo ułatwić poruszanie się z nim i jego obsługę. GPS można kupić za pośrednictwem sklepów internetowych, cena to około 600 zł.

6. Wiedza. Ucz dziecko odkąd tylko zacznie chodzić dziecko jak ma się zachować gdy się zgubi. Idąc w miejsce gdzie większa jest szansa na zgubienie się, powiedz o tym dziecku i poproś aby pamiętało, że:

– gdy będziesz go wołać, ma przyjść, a gdy ono się zgubi – ma głośno krzyczeć,

– w razie zagubienia się ma podejść w umówione przez Was miejsce np. „jeżeli się zgubimy w tym sklepie, to czekamy na siebie przy wejściu” – ustal jasne zasady

– ma głośno krzyczeć i protestować gdy ktoś dorosły będzie chciał go zabrać.

Podsumowując: warto pamiętać, że żadne nowoczesne urządzenie nie wyręczy czujności oraz zdrowego rozsądku rodzica, ale można połączyć jedno i drugie, by bezpiecznie prowadzić je w miejsca, gdzie spotka się mnóstwo innych osób – na koncerty czy imprezy sportowe.

About The Author

Ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa, ratownik medyczny, trener. Właściciel firmy szkoleniowej Passio. Ukończył Wydział Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego z dyplomem Najlepszego Absolwenta. Za kształcenie uczniów i nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa uzyskał tytuł Wolontariusza Podkarpacia.  Prowadzi szereg projektów edukacyjnych. Najbardziej niezwykłe są jednak jego uśmiech i energia, z jaką osiąga te wszystkie sukcesy. Pasja, która rodzi Profesjonalizm. Profesjonalizm, z którego bierze się jakość.

Related posts

Leave a Reply