Fort Werner z lotu ptaka (fot.muzeum)
Fort Werner z lotu ptaka (fot.muzeum)

Wrzesień 1914 r. Niedawno rozpoczęła się I wojna światowa. Od wschodu do Przemyśla zbliża się armia blisko 100 tysięcy żołnierzy rosyjskich. Naprzeciw nich Austro-Węgrzy, którzy w owym czasie rządzą Galicją. We wcześniejszych bitwach zwyciężali Rosjanie, ale tym razem ich wróg zamknął się w fortach twierdzy Przemyśl, w owym czasie jednej z 3 największych w Europie. Potężne umocnienia pozwolą się obronić. To pierwsze z trzech wielkich oblężeń twierdzy w latach 1914-15.

Jednym z fortów w sieci był fort artyleryjski XII „Werner”, zbudowany we wsi Żurawica tuż na północ od Przemyśla. Inne niekiedy uległy sporym zniszczeniom, Werner zachował się w stanie prawie nienaruszonym. Dziś znajduje się tu muzeum, które zainteresuje nie tylko fanów wojskowości. To atrakcja szczególnie dla chłopców, którzy zobaczą, jak walczyli, ale też jak żyli skoszarowani tu żołnierze.  Oficerskie pokoje, zdjęcia z epoki, mundury i broń. Przed wejściem do fortu większe działa. No i sam spacer wokół wałów i murów na pewno zaciekawi.

Fort „Werner” może stać się ważnym punktem rodzinnej wycieczki po większej liczbie fortów twierdzy Przemyśl. Tę można odbyć nie tylko samochodem, ale tez np. roweremFort XII Werner - dojazd

[wcp_weather id=”wcp_openweather_55c345a88322b” city=”Baranów Sandomierski, Województwo podkarpackie, Polska” city_data=”city=Baranów Sandomierski&state=Województwo podkarpackie&country=Polska&full_name=Baranów Sandomierski, Województwo podkarpackie, Polska&lat=50.498985&lng=21.54174020000005″ tempUnit=”c” windSpeedUnit=”ms” pressureUnit=”mmHg” template=”default” showCurrentWeather=”on” showForecastWeather=”on”]

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Godziny otwarcia:


codziennie:  9.00-18.00

Ceny:


Bilet normalny:  9 zł
Bilet ulgowy:  7 zł
Bilet szkolny:  6 zł
Dzieci do 5 r.ż.: bezpłatnie

Przewodnik:  35 zł.

Czas zwiedzania:


Około 1,5 godziny

Wiek dzieci:


3+

Informacje dodatkowe:


„Werner” to jeden z wielu fortów twierdzy Przemyśl. Pozostałe można zwiedzać za darmo. To forty różnych typów, zachowane w różnym stopniu i położone w różnych miejscach.

KONTAKT

Adres: Forteczna 20, Żurawica
Telefon:  668 227 760
Email:  fort@fortwerner.pl
WWW:  fortwerner.pl

Related posts

Leave a Reply