Skansen Karpacka Troja w Trzcinicy
Skansen Karpacka Troja w Trzcinicy

Skansen Karpacka Troja w Trzcinicy

Potraficie sobie wyobrazić, ile to 4 tysiące lat? Pomyślcie, że pierwsi władcy Polski żyli “zaledwie” tysiąc lat temu. Wy możecie się udać w miejsce, gdzie już tak bardzo dawno temu istniała osada. Była całkiem spora jak na owe czasy, o czym świadczy fakt, że była ufortyfikowana. Dziś mieści się tam skansen archeologiczny „Karpacka Troja”. Spacerując po muzeum zobaczymy budynki, konstrukcje i eksponaty z tej i późniejszych kultur, np. ślady wielkiego grodu, który wznieśli Słowianie, gdy pojawili się tu w VIII w.

Możemy się też wspiąć na mierzącą ponad 30m platformę widokową i zobaczyć nie tylko cały skansen, ale i znaczną część Podkarpacia, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry.

W skansenie można też wziąć udział w lekcjach muzealnych, warsztatach garncarskich lub łuczniczych czy obejrzeć rekonstrukcje prowadzone przez towarzystwa historyczne. Zajęcia edukacyjne prowadzone są nawet dla przedszkolaków – grupy zorganizowane mogą się spotkać w Salce Małego Odkrywcy.

W Karpackiej Troi historia, jeśli można tak powiedzieć, żyje. Odbywają się tu rekonstrukcje, które warto zobaczyć, by przekonać się nie tylko o tym, jak wieki temu wyglądał świat, ale też jak się w nim żyło. Organizatorzy do swego zadania podchodzą poważnie i dokładają wszelkich starań, by przedstawić przeszłość zgodnie z najlepszą historyczną wiedzą.

Zobacz też relację z wycieczki z dziećmi do Karpackiej Troi

- dojazd

Liwocz – góra i rezerwat przyrody

Rezerwat przyrody i góra Liwocz to jedno z nielicznych miejsc, gdzie wciąż można iść wśród buczyny karpackiej, zespołu roślinnego niegdyś typowego dla całych Karpat. W rezerwacie spotkać można liczne chronione gatunki roślin i zwierząt – ptaków, gadów i ssaków. Fantastyczne miejsce na spacer z dziećmi.

Agroturystyka „W dolinie”, Błażkowa k.Jasła

Gościnne domostwo agroturystyczne. Jest cicho i spokojnie. Słychać szum wody – tuż obok bije źródełko, a strumyk spływa po kamieniach ogródka skalnego.

Basen Dwór Kombornia

Basen znajduje się w otoczonej parkiem dworskiej oranżerii. Jest to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi w każdym wieku. Zobacz inne atrakcje dla dzieci

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

W tym największym w Polsce skansenie znajdzie się wiele atrakcji również dla najmłodszych. Można tu poznać kultury różnych ludów Podkarpacia.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Głównym powodem do dumy muzeum jest największa w Europie kolekcja lamp naftowych, ale nie zabraknie tu i innych atrakcji historycznych i artystycznych.

Muzeum Misyjne Sióstr Klawerianek w Krośnie

Muzeum sióstr Klawerianek, które prowadzą misje na kilku kontynentach. Jest pełne egzotycznych eksponatów przywiezionych z różnych zakątków świata

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Muzeum mieści się w dawnym domu poetki. Dworek otoczony parkiem był darem od narodu na 25-lecie pracy twórczej.

Ośrodek Edukacyjny Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej

Ośrodek w Krempnej daje wspaniałą okazję, aby poznawać Magurski Park Narodowy z bliska i pod opieką kompetentnych przewodników, ludzi, którzy znają te okolicę najlepiej. Dzięki temu nauka będzie przyjemnością.

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

W Centrum Dziedzictwa Szkła można poznać historię hutnictwa szkła, zobaczyć rzemieślników i artystów przy pracy, a potem podziwiać efekty ich wysiłków.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Godziny otwarcia:


Listopad – luty 9:00 do 14:00
Marzec i październik 9:00 do 15:00
Kwiecień i wrzesień 9:00 do 16:00
Maj – sierpień 9:00 do 17:00

Skansen jest czynny od wtorku do niedzieli.
W poniedziałki skansen jest nieczynny.

Ceny biletów:


Wystawa stała, park archeologiczny i grodzisko:
18 zł – zwykły, 13 zł – ulgowy*
50 zł – rodzinny (rodzice + min. dwoje dzieci)

Wystawa stała i park archeologiczny:
13 zł – zwykły, 10 zł – ulgowy*
40 zł – rodzinny (rodzice + min. dwoje dzieci)
* dla emerytów, rencistów, dzieci, młodzieży szkolnej, studentów

Bezpłatnie – dzieci do lat 6

Usługi:


Restauracja,
Sklepik z pamiątkami.

Dodatkowe atrakcje:


Lekcje muzealne,
Salka Małego Odkrywcy,
Warsztaty,
Festiwal Archeologiczny (sierpień)

Informacje dodatkowe:


Możliwe jest zwiedzanie Skansenu z przewodnikiem w języku angielskim lub niemieckim (należy zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem).
Turyści z wózkami dziecięcymi mogą zwiedzać wyłącznie teren parku archeologicznego. Zakaz wjazdu wózkami dziecięcymi obejmuje teren grodziska, wystawę stałą oraz rekonstrukcje chat. Osoby niepełnosprawne ruchowo poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą zwiedzać wyłącznie park archeologiczny i wystawę stałej. Obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt na teren Skansenu.

KONTAKT

Adres: Skansen Archeologiczny Karpacka Troja Trzcinica 646 38-207 Przysieki
Telefon: (+48) 13 4405040
Email: karpacka.troja@karpackatroja.pl
WWW: http://www.karpackatroja.pl

MIEJSCA BLISKIE DZIECIOM

Related posts

Leave a Reply