Kiedy pójść z dzieckiem do psychologa?
Kiedy pójść z dzieckiem do psychologa?

Kiedy pójść z dzieckiem do psychologa?

 

Baner-torbacze

Co dzieje się podczas wizyty u psychologa?

Psychologowie pracują różnymi metodami i mierzą się z różnymi, indywidualnymi problemami, więc trudno podać jeden konkretny schemat wizyty. Z pewnością koniecznym elementem będzie ustalenie powodu wizyty oraz określenie pożądanej zmiany, którą ma przynieść wasze spotkanie.

Psycholog będzie chciał porozmawiać nie tylko z rodzicami, ale też spędzić trochę czasu sam na sam z dzieckiem. Niekoniecznie będzie z nim nawet rozmawiał. Ich spotkanie może przyjąć formę wspólnej zabawy, rysowania, rozwiązywania łamigłówek… Jak wspomnieliśmy metod jest wiele.

Trzeba będzie też ustalić, ile czasu dajecie sobie na rozwiązanie problemu. Czasem wystarczy ta jedna konsultacja, czasem niezbędna będzie dłuższa psychologiczna opieka (np. u dzieci z nadpobudliwością).

Musicie zdawać sobie sprawę, że czasem rozwiązanie problemu będzie wymagało, byście to wy zmienili coś w swoim zachowaniu. Jako rodzice macie na dzieci ogromny wpływ.

Dziecko bawi się z terapeutą
Wizyta u psychologa to rozmowa, zabawa, proste testy – nic, czego trzeba się bać.

 Czytaj dalej: Kiedy do psychologa?

Pages: 1 2 3 4

About The Author

Psycholog poznawczy i edukacyjny. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szczególnie zainteresowany procesami przetwarzania informacji przez człowieka. Prywatnie fan podróży oraz odkrywania nowych rzeczy w muzyce i literaturze.

Related posts

3 Comments

    1. Jan Marković

      Jeśli w tym wieku nie mówi, to zdecydowanie warto udać się na konsultację. W tym przypadku nawet niekoniecznie do psychologa, a do logopedy. Możliwe, że potrzebne będzie skierowanie od lekarza rodzinnego/pediatry.
      Wybór odpowiedniego psychologa to większy problem – nie na komentarz pod artykułem. W skrócie: warto zapytać o doświadczenie (od kiedy pracuje z dziećmi i o typ problemów, którymi się zajmuje), wykształcenie, dodatkowe certyfikaty towarzystw psychologicznych i psychoterapeutycznych, stosowane metody – i nie szukać wsparcia u psychologa, który będzie unikać rzetelnych odpowiedzi.
      PS. Proszę wybaczyć zwłokę w odpowiedzi – z jakichś powodów nie dostałem komunikatu mailowego o komentarzu pod tym tekstem.

  1. Kasia - mama Maksa

    Sensowny artykuł i przejrzyście napisany. W dużym mieście dostęp do psychologów dziecięcych jest łatwiejszy. Co zrobić jak się mieszka w małym miasteczku? Do kogo pójść? Mógłby polecić Pan jakas literaturę?

Leave a Reply

Skip to content