Kreatywnie, zręcznie, pięknie – wizyta w Hammerland
Kreatywnie, zręcznie, pięknie – wizyta w Hammerland

Kreatywnie, zręcznie, pięknie – wizyta w Hammerland

Gdy w Rzeszowie wchodzimy do siedziby Hammerland to od razu zauważamy dwie rzeczy: mnóstwo pięknych przedmiotów i przyjemny zapach świeżych trocin. To już pozwala nam zacząć się domyślić, czym jest Hammerland – to zarazem warsztat, szkoła i galeria sztuki.  W tym miejscu można się nauczyć, jak własnymi rękami stworzyć coś ładnego, oryginalnego i niepowtarzalnego.

W siedzibie Hammerland - w tle warsztat, na pierwszym planie wykonane już przedmioty.
W siedzibie Hammerland – w tle warsztat, na pierwszym planie wykonane już przedmioty.

Jaki to warsztat? Można tu pracować przede wszystkim w drewnie, ale też w metalu. Wszędzie pełno narzędzi i maszyn – od prostych dłut i hebli po frezarki i lasery. Każda złota rączka może się umówić, przyjść i skorzystać z tego sprzętu, by wykonać jakiś potrzebny jej przedmiot bez konieczności brudzenia (i sprzątania!) w domu.

Ściana w warsztacie - u góry tablica pełna wyjaśnień i rad dla początkujących majsterkowiczów.
Ściana w warsztacie – u góry tablica pełna wyjaśnień i rad dla początkujących majsterkowiczów.

Jaka to szkoła? Niezwykła. Właściciele chcą zarażać pasją do majsterkowania i inżynierii. Zapraszają zwłaszcza dzieci i młodzież na bardzo różne zajęcia. To mogą być warsztaty albo indywidualne lekcje. Można tam też przyjść, by popracować samodzielnie, ale zarazem liczyć na pomoc eksperta w razie jakiekolwiek trudności: przy planowaniu działań, obsłudze narzędzi i rozwiązywaniu technicznych problemów. Do tego na ścianach wiszą portrety i krótkie biografie wielu sławnych naukowców, inżynierów i wynalazców.

Waldemar Kidacki, właściciel Hammerland, demonstruje wyjątkowy domek dla lalek.
Waldemar Kidacki, właściciel Hammerland, demonstruje wyjątkowy domek dla lalek.

Jaka to galeria sztuki? Przede wszystkim możemy tu podziwiać piękne wyroby rzemieślnicze: skrzynie, ozdoby, drewniane repliki starych budynków, które mogą służyć jako domki dla lalek i wiele, wiele innych przedmiotów. Niejednemu gościowi podsunie to pomysł na wyjątkowy prezent lub element wyposażenia i wystroju domu.

Portrety superbohaterów na drewnie
Z tyłu superbohaterowie z supermocami, ale my i tak sądzimy, że jelonkowi nie daliby rady.

Sam czuję ukłucie żalu, że brakuje mi zmysłu praktycznego, no i przypominam sobie, że wykonanie pewnych precyzyjnych zadań jest poza zasięgiem osoby z moją wadą wzroku. Cieszyłbym się jednak, gdyby moje dzieci – i syn, i córka – wyrosły na osoby pomysłowe i wytrwałe w poszukiwaniu sposobów realizacji tych pomysłów. Tutaj można ćwiczyć te kompetencje. Tak, jak nie każdy musi być artystą, żeby doceniać rolę sztuki, tak nie tylko przyszli inżynierowie i rzemieślnicy mogą skorzystać na zajęciach prowadzonych w Hammerlandzie.

Hammerland to nie tylko drewno, to także elektronika.
Hammerland to nie tylko drewno, to także elektronika.

My już powoli pozwalamy naszym maluchom brać do ręki narzędzia. Wkrótce nadejdzie czas, gdy pomyślimy o tym, by ktoś nauczył je, jak posługiwać się nimi bezpiecznie i umiejętnie.

Kącik multisensoryczny
Kącik multisensoryczny

 

Pracownia komputerowa
Pracownia komputerowa

 

Stół stolarski
Stół stolarski – trwają prace nad jakimiś trofeami.

 

Fragment domku dla lalek
Tutaj trzeba zaprosić lalki

About The Author

Psycholog poznawczy i edukacyjny. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szczególnie zainteresowany procesami przetwarzania informacji przez człowieka. Prywatnie fan podróży oraz odkrywania nowych rzeczy w muzyce i literaturze.

Related posts

Leave a Reply