Wakacje warto spędzić czas z Rzeszowskim Domem Kultury. Co roku oferty rzeszowskich filii RDK korzystają setki dzieci w wieku szkolnym.

Letnia oferta Rzeszowskiego Domu Kultury znacząco poszerza to, co proponowane jest dzieciom w czasie roku szkolnego. Owszem, i w czasie tych półkolonii odbywają się zajęcia plastyczne, muzyczne albo sportowe, ale poza tym jest jeszcze mnóstwo innych atrakcji. Są wyjścia do kina, muzeum albo na kręgielnię. Są wycieczki poza miasto. Są też spotkania z ciekawymi gośćmi, specjalistami w różnych dziedzinach. Są nowe propozycje warsztatów, np. związanych z bezdomnością zwierząt albo kulturą japońską.

Te oryginalne propozycje to w pewnym sensie konieczność – wielu rodziców zapisuje swoje dzieci na półkolonie co roku, dlatego w RDK zawsze dostają coś, czego nie znają i co je w związku z tym nie znudzi. Przedstawicielki Rzeszowskiego Domu Kultury podkreślają, że zainteresowanie dzieci jest jednym z najważniejszych celów, jakie sobie stawiają przystępując do opracowywania planu letniego wypoczynku. Drugim jest różnorodność oferty, która dotyczy i typów zajęć, i ich tematyki.

Przygotowanie odpowiedniego programu to pierwszy krok w realizacji celów edukacyjnych i wychowawczych, bo i takie są formułowane. Zwiększać wiedzę dzieci, ale też uczyć ich przydatnych umiejętności, kształtować ich postawy, pomagać im w odkrywaniu własnych talentów i zachęcać do ich rozwijania – to nie jest łatwe. A jednak się udaje. Pomaga kreatywność animatorek i animatorów, pomaga dobór interesujących gości z zewnątrz (np. strażaków), ale chyba decydujące jest stworzenie środowiska, w którym nauka jest zabawą, a nie obowiązkiem. Dzieci może nawet nie wiedzą, że się uczą.

Wzbudzona w dzieciach motywacja wewnętrzna nieraz przetrwa. Czasem one same, czasem dzięki podpowiedzi opiekunów, odkrywają w sobie nowe zainteresowanie albo potencjał, którego wcześniej nie dostrzegały. Chcą się dalej rozwijać i zapisują się na kolejne zajęcia. Niesłychanie inspirujące są sytuacje, w których dziecko próbuje czegoś nowego nie dzięki prowadzącym, ale dzięki przykładowi dostarczonemu przez koleżankę lub kolegę. Zresztą, sami prowadzący też się w czasie tych zajęć uczą. Żywa interakcja z podopiecznymi to wyzwanie, a wyzwania pozwalają rozwijać kompetencje.

Jest mnóstwo powodów, dla których rodzice dzieci w wieku szkolnym, powinni się zainteresować propozycjami Rzeszowskiego Domu Kultury. Więcej informacji na ich stronie.

 

Artykuł powstał dzięki pomocy Rzeszowskiego Domu Kultury.

Szczególnie dziękujemy za wkład paniom Matyldzie Przepiórze (filia Staroniwa), Dorocie Przygońskiej (filia Przybyszówka), Bożenie Kani-Pięcie (filia Miłocin) i Patrycji Świgoń (filia Biała), które odpowiedziały na nasze pytania.

Zdjęcia: Rzeszowski Dom Kultury

Related posts

Leave a Reply