Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Bojkowie i Łemkowie przywędrowali do nas w XVI w. z terenów dzisiejszej Rumunii. Dolinianie to potomkowie wymieszanych ludów polskich, ruskich, a nawet niemieckich osadników. Pogórzanie zamieszkiwali tereny ówczesnego polsko-ruskiego pogranicza już w średniowieczu. Czy dzisiejsza młodzież zdaję sobie sprawę, jak różnorodne etnicznie było Podkarpacie jeszcze sto lat temu?

Wielki, największy w Polsce, skansen w Sanoku jest miejscem, w którym te kultury znowu się spotykają. Na obszarze prawie 40 hektarów zobaczymy domostwa wszystkich grup etnicznych, budynki gospodarcze, świątynie, stroje i przedmioty codziennego użytku. W tym jednym muzeum pokazane jest życie ludów, których prawie już nie ma, a które kiedyś współtworzyły kulturę Podkarpacia i Bieszczad.

Oferta skansenu wykracza jednak poza zwiedzanie. Co roku odbywa się tu np. jarmark folklorystyczny. Bogaty jest też wybór lekcji muzealnych – ich tematy to kaligrafia, ratownictwo górskie, zabawy karnawałowe, życie chłopów i szlachty, i wiele innych. Co ważne, organizowane są też warsztaty z uwzględnieniem potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

Sanockie muzeum daje okazję nie tylko do nauki, ale i do relaksu na łonie przyrody. Położony u podnóża wzgórz i niedaleko Sanu skansen jest piękny o każdej porze roku – no chyba, że ktoś chce tam spędzić chmurne, listopadowe popołudnie. Przeważnie jednak można połączyć zwiedzanie z wypoczynkiem na świeżym powietrzu, zabawą na trawie czy w lesie, a nawet małym pojedynkiem na śnieżki.

Warto wiedzieć, że Skansen w Sanoku został wybrany do TOP 5 Turystycznych Hitów Polski w konkursie przeprowadzonym przez Narodowy Portal Turystyczny www.polska.travel jako jedna z najlepszych atrakcji turystycznych Polski.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku lokalizacja

Zobacz inne atrakcje w okolicy

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

W tym największym w Polsce skansenie znajdzie się wiele atrakcji również dla najmłodszych. Można tu poznać kultury różnych ludów Podkarpacia.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Godziny otwarcia:


kwiecień:  9.00-16.00
maj-wrzesień:  
8.00-18.00
październik:  8.00-16.00
listopad-marzec:  9.00-14.00

Ceny:


Bilet normalny:  14 zł
Bilet ulgowy:  8 zł
Dodatkowe opłaty za przewodnika

Szczegółowy cennik na stronie muzeum

Czas zwiedzania:


Około 4 godziny

Wiek dzieci:


0+

Informacje dodatkowe:


Przy wjeździe parking na 100 samochodów.
Na terenie skansenu funkcjonują gospoda i sklep z pamiątkami.

KONTAKT

Adres:  Rybickiego 3, Sanok
Telefon:  (13) 4631672
Email:  skansen@sanok.pl
WWW:  www.skansen.sanok.pl

Related posts

Leave a Reply