„Nazywam się Cukinia”
„Nazywam się Cukinia”

„Nazywam się Cukinia”

„Nazywam się Cukinia” w reżyserii Claude’a Barrasa to animacja, która była nominowana do Oscara. Historia przedstawia losy chłopca oraz grupy jego przyjaciół i przyjaciółek z domu dziecka, do którego trafia po tym jak nieumyślnie powoduje śmierć matki. C. Barras ma niezwykły dar ukazywania w zabawny, lekki sposób bohaterów na tle skomplikowanej, często niełatwej sytuacji życiowej.

PATRONAT Gdziecko.pl

Ikar, który woli, gdy zwraca się do niego per Cukinia, to chłopiec o niezwykłej emocjonalności, wrażliwości i darze zjednywania sobie ludzi. Płaczliwy Ahmed, ssąca palec Beatrice, skryty Simon, czy obrażalski Jujuba to, podobnie jak Cukinia i jego pierwsza miłość Camille, dzieciaki po przejściach, które wszystko tłumaczą sobie na swój sposób.

Ta melancholijna animacja powstała według – opartej na faktach – książki Gillesa Parisa „Autobiografia Cukinii”. Cukinia, przeprowadza nas przez historie swoich przyjaciół/przyjaciółek, a w zasadzie problemy, które ich dotykają – molestowanie seksualne, status migrancki, uzależnienia rodziców przemoc. Początkowo Cukinia ma problemy z przystosowaniem się do nowego miejsca, nie zawsze dogaduje się ze wszystkimi. Stopniowo jednak znajduje sobie przyjaciół i przyjaciółki, na których wsparcie może liczyć.

Nie jest to film stricte rozrywkowy lecz niosący przesłanie oraz posiadający wysokie walory edukacyjne. Film dotyka niełatwych spraw, uczy empatii oraz unikania rozmów na trudne i bolesne tematy. Obraz ten, to doskonałe narzędzie edukacyjne o wysokiej wartości, które gromadzi jak w soczewce szereg wyzwań, z jakimi mogą zetknąć się dzieci, a które w istotny sposób zagrażają ich statusowi. „Nazywam się Cukinia” to lekcja „pięknego dorastania”, budowania zaufania i przyjaźni. Poruszająca opowieść przenosząca w intymny świat dziecka poszukującego nadziei i miłości. Dziecka, które tkwi w każdym z nas i łaknie bliskości drugiego człowieka.

Plakat filmu Nazywam się Cukinia

REŻYSERIA: Claude Barras
PREMIERA: 02/06/2017
CZAS TRWANIA: 66′ WIEK: 10+ PRODUKCJA:Szwajcaria/Francja, 2016
WERSJA JĘZYKOWA: polski dubbing i napisy

BIOGRAM REŻYSERA:
Claude Barras (ur. 1973) szwajcarski reżyser, absolwent animacji i grafiki komputerowej na École Emile Cohl w Lione. Ponadto, ukończył antropologię i animację cyfrową na Ecole Cantonale d’Art w Lozannie. Jego pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym jest „Nazywam się Cukinia” – zaprezentowany podczas Festiwalu Filmowego w Cannes 2016 i wielokrotnie nagradzany na licznych międzynarodowych festiwalach.

NAJWAŻNIEJSZE NAGORY I FESTIWALE:

 • Nagroda Lumiere w Kategorii Najlepszy Scenariusz i Najlepszy Film Animowany, 2017;
 • Nominacja do Oscara 2017 w kategorii Najlepszy Film Animowany;
  Warszawski Festiwal Filmowy – Nagroda Publiczności;
 • Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza – Ale Kino! Poznań – Nagroda Europejskiego Stowarzyszenia Filmów dla Dzieci (ECFA) dla Najlepszego Filmu;
 • Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy – Nagroda Publiczności;
 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bratysławie – Nagroda Stowarzyszenia Krytyków FIPRESCI;
 • Europejska Nagroda Filmowa dla Najlepszego Filmu Anonimowego;
 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian – Nagroda Publiczności;
 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Zurichu – Nagroda dla Najlepszego Filmu (Jury Dziecięce);
 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Melbourne – Nagroda dla Najpopularniejszego Filmu;
 • a także nominacje do Złotego Globu, Złotej Kamery na festiwalu w Cannes, nagrody Parlamentu Europejskiego – Lux Prize.

Premierę animacji patronatem medialnym objął portal Gdziecko.pl

About The Author

Related posts

Leave a Reply