Najnowsze
Po czym poznać dobrą grę planszową dla dzieci? cz.1
Po czym poznać dobrą grę planszową dla dzieci? cz.1

Po czym poznać dobrą grę planszową dla dzieci? cz.1

Dzieci uwielbiają gry planszowe, a tych gier są setki – w supermarketach, księgarniach, sklepach dziecięcych. Jak ktoś poszuka w Internecie to już w ogóle może zostać oszołomiony wielkością wyboru. Nie jest żadnym problemem wydać na coś pieniądze. Dużo trudniej wydać je z sensem.

Nasz dwuczęściowy poradnik pozwoli Wam dokonać mądrego wyboru i kupić sensowną grę planszową dla dzieci. Odpowiedzcie na poniższe pytania i z tą wiedzą udajcie się na zakupy.

1. W jakim wieku są Wasze dzieci? Podstawowa różnica między grą a zabawą jest taka, że gry mają ściśle określone przepisy. Najmłodsze dzieci, od których można oczekiwać przestrzegania reguł gry, mają ok. 3 lat. Z drugiej strony wiele gier ma też swoją górną granicę przydatności ze względu na wiek. Na wielu pudełkach znajdziemy opis w stylu „gra dla osób w wieku 5-99 lat”. To marketingowy chwyt. Jeśli przepisy jest w stanie opanować 5-latek, to prawie pewne jest, że dla dorosłego albo i nastolatka będzie ona zbyt prosta i szybko się nią znudzi.

gra-trzylatka-sklep-haba-torbacze

2. Czy chcecie gry tylko dla dzieci, czy takiej, w którą zagracie razem? W przypadku każdej gry dla maluchów rodzic może być towarzyszem i pomocnikiem dziecka, ale czy są takie gry, w których rywalizuje z nim na równych prawach? Tak. Istnieje kategoria tzw. gier rodzinnych, które są na tyle proste, że rozumieją je dzieci i na tyle skomplikowane, że stanowią wyzwanie dla dorosłych. W tym miejscu mamy na myśli dzieci w wieku co najmniej wczesnoszkolnym.

gra-jajeczka-haba-sklep-torbacze

3. Ilu graczy zwykle zasiądzie do gry? Gry, które pozwalają na udział większej liczby osób (4 i więcej) zwykle najlepiej sprawdzą się podczas rozgrywek w rodzinnym gronie albo z przyjaciółmi. Często tracą na atrakcyjności, gdy gra się tylko we dwójkę, nawet jeśli to możliwe. Jeśli więc do gry zwykle będzie zasiadać dwójka dzieci, to można poszukać czegoś przeznaczonego dla dokładnie 2 osób. A są jeszcze gry solo, pozwalające na rozgrywkę jednej osobie. Też potrafią być zarazem dobrą zabawą i wyzwaniem.

gra-dwulatka-haba-sklep-torbacze-2-latka

4. Jak długo trwa rozgrywka? Im mniejsze dziecko, tym krócej jest w stanie utrzymać uwagę na jednym zadaniu. Dla najmłodszych rozgrywka, która trwa dłużej niż 10 minut może już być dużym wyzwaniem. Nawet jeśli kupujecie grę, w którą chcecie zagrać wspólnie ze swoimi starszymi dziećmi, to zastanówcie się, ile będziecie mieli na to czasu. Jeśli myślicie o jednej partyjce po odrobieniu lekcji, a przed spaniem, to nie kupujcie gry, na którą trzeba godzinę albo więcej.

gra-ruchowa-haba-3-latka-sklep

W części drugiej znajdziecie pozostałe pytania, które warto sobie zadać zanim kupicie dzieciom grę.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu z grami. Fachowa obsługa to taka, gdzie sprzedawca poświęci nam trochę czasu i zada choćby część z tych pytań. W Rzeszowie takim sklepem jest Gamekeeper – sklep z grami planszowymi.

Jeśli zaś chcecie na spokojnie poczytać o grach, pobuszować w internecie zobaczcie ofertę sklepu https://torbacze.pl.
Znajdziecie tam gry, których brak w sklepach stacjonarnych, a cieszą się ogromną popularnością.

 

About The Author

Psycholog poznawczy i edukacyjny. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szczególnie zainteresowany procesami przetwarzania informacji przez człowieka. Prywatnie fan podróży oraz odkrywania nowych rzeczy w muzyce i literaturze.

Related posts

Leave a Reply