Po czym poznać dobrą grę planszową dla dzieci? cz.1
Po czym poznać dobrą grę planszową dla dzieci? cz.1

Po czym poznać dobrą grę planszową dla dzieci? cz.1

Dzieci uwielbiają gry planszowe, a tych gier są setki – w supermarketach, księgarniach, sklepach dziecięcych. Jak ktoś poszuka w Internecie to już w ogóle może zostać oszołomiony wielkością wyboru. Nie jest żadnym problemem wydać na coś pieniądze. Dużo trudniej wydać je z sensem.

Nasz dwuczęściowy poradnik pozwoli Wam dokonać mądrego wyboru i kupić sensowną grę planszową dla dzieci. Odpowiedzcie na poniższe pytania i z tą wiedzą udajcie się na zakupy.

1. W jakim wieku są Wasze dzieci? Podstawowa różnica między grą a zabawą jest taka, że gry mają ściśle określone przepisy. Najmłodsze dzieci, od których można oczekiwać przestrzegania reguł gry, mają ok. 3 lat. Z drugiej strony wiele gier ma też swoją górną granicę przydatności ze względu na wiek. Na wielu pudełkach znajdziemy opis w stylu „gra dla osób w wieku 5-99 lat”. To marketingowy chwyt. Jeśli przepisy jest w stanie opanować 5-latek, to prawie pewne jest, że dla dorosłego albo i nastolatka będzie ona zbyt prosta i szybko się nią znudzi.

gra-trzylatka-sklep-haba-torbacze

2. Czy chcecie gry tylko dla dzieci, czy takiej, w którą zagracie razem? W przypadku każdej gry dla maluchów rodzic może być towarzyszem i pomocnikiem dziecka, ale czy są takie gry, w których rywalizuje z nim na równych prawach? Tak. Istnieje kategoria tzw. gier rodzinnych, które są na tyle proste, że rozumieją je dzieci i na tyle skomplikowane, że stanowią wyzwanie dla dorosłych. W tym miejscu mamy na myśli dzieci w wieku co najmniej wczesnoszkolnym.

gra-jajeczka-haba-sklep-torbacze

3. Ilu graczy zwykle zasiądzie do gry? Gry, które pozwalają na udział większej liczby osób (4 i więcej) zwykle najlepiej sprawdzą się podczas rozgrywek w rodzinnym gronie albo z przyjaciółmi. Często tracą na atrakcyjności, gdy gra się tylko we dwójkę, nawet jeśli to możliwe. Jeśli więc do gry zwykle będzie zasiadać dwójka dzieci, to można poszukać czegoś przeznaczonego dla dokładnie 2 osób. A są jeszcze gry solo, pozwalające na rozgrywkę jednej osobie. Też potrafią być zarazem dobrą zabawą i wyzwaniem.

gra-dwulatka-haba-sklep-torbacze-2-latka

4. Jak długo trwa rozgrywka? Im mniejsze dziecko, tym krócej jest w stanie utrzymać uwagę na jednym zadaniu. Dla najmłodszych rozgrywka, która trwa dłużej niż 10 minut może już być dużym wyzwaniem. Nawet jeśli kupujecie grę, w którą chcecie zagrać wspólnie ze swoimi starszymi dziećmi, to zastanówcie się, ile będziecie mieli na to czasu. Jeśli myślicie o jednej partyjce po odrobieniu lekcji, a przed spaniem, to nie kupujcie gry, na którą trzeba godzinę albo więcej.

gra-ruchowa-haba-3-latka-sklep

W części drugiej znajdziecie pozostałe pytania, które warto sobie zadać zanim kupicie dzieciom grę.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu z grami. Fachowa obsługa to taka, gdzie sprzedawca poświęci nam trochę czasu i zada choćby część z tych pytań. W Rzeszowie takim sklepem jest Gamekeeper – sklep z grami planszowymi.

Jeśli zaś chcecie na spokojnie poczytać o grach, pobuszować w internecie zobaczcie ofertę sklepu https://torbacze.pl.
Znajdziecie tam gry, których brak w sklepach stacjonarnych, a cieszą się ogromną popularnością.

 

About The Author

Psycholog poznawczy i edukacyjny. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szczególnie zainteresowany procesami przetwarzania informacji przez człowieka. Prywatnie fan podróży oraz odkrywania nowych rzeczy w muzyce i literaturze.

Related posts

Leave a Reply

Skip to content