Po czym poznać dobrą grę planszową dla dzieci? cz.2
Po czym poznać dobrą grę planszową dla dzieci? cz.2

Po czym poznać dobrą grę planszową dla dzieci? cz.2

W pierwszej części naszego poradnika na temat gier planszowych dla dzieci postawiliśmy kilka pytań które warto sobie zadać przed zakupem gry planszowej dla dzieci. Dziś 5 kolejnych.

5. Jak Wasze dzieci znoszą rywalizację i porażkę? Większość gier polega oczywiście na rywalizacji, ale jeśli maluchy wyjątkowo źle znoszą przegraną to może postarać się o grę kooperacyjną, czyli taką, w której gracze współpracują ze sobą by osiągnąć wspólny cel. Taka gra i uczy współpracy, i pozwala lepiej znieść porażkę – wspólnie łatwiej sobie z nią poradzić.

dsc_0527-001

6. Czy gracze mogą sobie bezpośrednio szkodzić? Gry rywalizacyjne też się od siebie różnią. Niektóre bardziej przypominają wyścig pływacki, w którym każdy płynie po osobnym torze. W innych, trochę jak w sztukach walki, działamy bezpośrednio na szkodę rywala. Sprawdźmy więc, czy przepisy pozwalają, by jeden z graczy jakoś zaatakował innego, np. zniszczył jego zasoby albo zablokował jego ruch. Gry, w których jest wiele tzw. interakcji negatywnych, mogą sprawiać przykrość lub prowokować do konfliktu, szczególnie młodsze dzieci.

dsc_0531

7. Czego uczy dana gra? Nie chodzi tylko o to, by gra była edukacyjna w wąskim rozumieniu tego słowa – uczyła historii Polski albo nazw państw w Europie. Gry planszowe mogą być pomocą w nabywaniu bardzo różnych umiejętności. Koordynacja ręka-oko, słownictwo, liczenie, rozumienie związków przyczynowo-skutkowych, strategiczne planowanie, współpraca dla osiągnięcia wspólnego celu – to tylko niektóre rzeczy, które można rozwijać grając w planszówki.

8. Jakie ma przełożenie cena na jakość gry? Wszyscy wiemy, że dzieciaki potrafią zniszczyć prawie wszystko. Jeśli mają się grą cieszyć dłużej, to warto by jej elementy były mocne i wytrzymałe, ale też bezpieczne i ekologiczne. W przypadku małych dzieci, jak zawsze, trzeba zwrócić uwagę na to, by nie były zbyt drobne – by nie dało się ich połknąć lub łatwo zgubić. Lepiej kupić jedną dobrą grę na dłużej niż dwie tańsze, które rozlecą się po kilku rozgrywkach.

zwierzak-na-zwierzaku_5

9. Jak wygląda gra? Dla dorosłych wciągająca rozgrywka jest zwykle ważniejsza od wyglądu gry. Piękne akcesoria to miły, ale niekonieczny dodatek. Dzieci jednak potrafią się zakochać w wyglądzie. Nasza córka uwielbia pewną grę, bo wykorzystuje się w niej figurki jednorożców i różowe kryształki. Nam bardziej podoba się, że przeznaczone dla 3-latków „Jednorożce w chmurkach” uczą gry według reguł, liczenia i jeszcze sprawiania sobie nawzajem przyjemności (w trakcie rozgrywki czasem dajemy innym graczom kryształki w prezencie).

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu z grami. Fachowa obsługa to taka, gdzie sprzedawca poświęci nam trochę czasu i zada choćby część z tych pytań. W Rzeszowie takim sklepem jest Gamekeeper – sklep z grami planszowymi.

Jeśli zaś chcecie na spokojnie poczytać o grach, pobuszować w internecie zobaczcie ofertę sklepu https://torbacze.pl.
Znajdziecie tam gry, których brak w sklepach stacjonarnych, a cieszą się ogromną popularnością.

About The Author

Psycholog poznawczy i edukacyjny. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szczególnie zainteresowany procesami przetwarzania informacji przez człowieka. Prywatnie fan podróży oraz odkrywania nowych rzeczy w muzyce i literaturze.

Related posts

2 Comments

Leave a Reply

Skip to content