Szklane skarby w Krośnie
Szklane skarby w Krośnie

Szklane skarby w Krośnie

Jak powstaje szkło? Niby to proste, wystarczy piasek i wysoka temperatura. Jest w tym jednak jakaś magia, szczególnie gdy mamy okazję obserwować ten proces na żywo. Warto po to pojechać do Krosna. Miasto to słynie na całym świecie z powstających tu szklanych wyrobów. Można je znaleźć min. na dworze królowej brytyjskiej Elżbiety II, króla Hiszpanii Juana Carlosa czy na cesarskim dworze Japonii. To właśnie w Krośnie powstają nowoczesne trendy wzornictwa szkła, które są później naśladowane na całym świecie.

Aby poznać niezwykłe i ciekawe historie szklanych cudeniek warto wybrać się do Centrum Dziedzictwa Szkła. To nowoczesne, angażujące zwiedzających miejsce, które nie tylko opowiada o historii znanego od dziesięcioleci w Polsce i na świecie krośnieńskiego szkła, ale także pozwala w niej uczestniczyć.

Atrakcjami Centrum są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których oglądający mogą brać czynny udział. Bogate i piękne wystawy pozwalają podziwiać zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców, jak i użytkowe wykonane według najlepszych nowoczesnych trendów.

Na odwiedzjących czekają także rozwijające kreatywność warsztaty szklanego rzemiosła pozwalające doświadczyć na czym polega tworzenie szkła, spróbować sztuki dekorowania technikami malowania, piaskowania i grawerowania.

Poniedziałek – Konkurs

Konkurs dla dzieci „Ozdoba z wykorzystaniem słoika”

Czy zwróciliście kiedyś uwagę na to jak wiele szklanych rzeczy nas otacza? Wśród nich jest zapewne wiele takich, które stoją zapomniane i niewykorzystane. A gdyby tak przywrócić im drugie życie?

Zapraszamy dzieci ze szkół podstawowych do udziału w tematycznym konkursie.

Wtorek – Słuchowisko

Jak znaleźć przygodę. Rozdział 7: Ogień

Zapraszamy do wysłuchania przedostatniego już odcinka podkarpackiej historii o tajemniczych zdarzeniach, które spotkały Olę i Tosię. Gdzie tym razem zaprowadzi ich przygoda i jakie tajemnice odkryją? Czym zaskoczy ich nowy przyjaciel Popiołek?

Tą fascynującą historię napisał dla was Jan Marković, barwnie zinterpretowała aktorka Magdalena Kozikowska-Pieńko a zilustrowała bajkowymi obrazami Aleksandra Anzel.

Środa – Reportaż

Szklane skarby w Krośnie

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to niezwykłe miejsce. Na naszych oczach odbywa się tu magia zamiany piasku w przepiękne, szklane dzieła sztuki. W Centrum możemy ten proces oglądać, ale też czynnie w nim uczestniczyć.

Atrakcje tego wyjątkowego miejsca odkrywa przed wami dr Hanna Wajda-Lawera – starszy kustosz. Reportaż przygotował dziecięcy zespół dziennikarski w składzie: Weronika Cisek, Sara Kuprianowicz i Amelia Szubart.
Przeszkolenie do wystąpień przed kamerą i warsztaty poszukiwania informacji w sieci dla młodych dziennikarzy przeprowadziła Bernadeta Szczypta.

Czwartek – Podcast

Czy tata wie. Czym jest dziedzictwo kulturowe?

Kolejny z serii podcastów, które powstały w ramach projektu „Kultura w sieci, dla dzieci od dzieci”, jest próbą udzielenia krótkiej odpowiedzi na trudne pytanie: czym jest dziedzictwo kulturowe? Pyta Madzia, odpowiada tata Janek.

Piątek – Łamigłówka

Dziś kolejna, piątkowa dawka zagadek. Zasiądźcie do wspólnej zabawy i podejmijcie się rozwiązania rebusu i odnalezienia drogi przez labirynt. Pomagajcie sobie wzajemnie rozwijając wyobraźnię i umiejętność kojarzenia faktów.

Kliknij, aby wydrukować.

Sobota – Warsztat on-line

Witraż malowany na szkle

Zapraszamy na fantastyczne warsztaty dla rodzin, przygotowane przez Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.
Prowadzenie: Aneta Kozak – zdobnik szkła, głos: dr Hanna Wajda-Lawera.

Niedziela – Ebook

Jak znaleźć przygodę. Część VII – Ogień

Niesamowite przygody Oli i Tosi mogą być inspiracją do wspaniałej zabawy, nie tylko gdy zostaliśmy w domach z powodu pandemii. Mogą też uczyć i rozwijać wiedzę młodych ludzi, a przede wszystkim wciągną do czytania nawet najbardziej opornych.
E-book do ściągnięcia jako .ZIP w trzech formatach: PDF, EPUB i MOBI.

Kliknij w grafikę, aby pobrać.

Zapisz się na newsletter

Bądź na bieżąco!

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Skip to content