Telewizja, komputer, telefon. Elektronika zamiast podwórka?
Telewizja, komputer, telefon. Elektronika zamiast podwórka?

Telewizja, komputer, telefon. Elektronika zamiast podwórka?

Telewizory, komputery, telefony, tablety i wiele innych sprzętów elektronicznych zajmuje biurka, stoliki, szafki a przede wszystkim dłonie ich użytkowników. Nałóg używania tych sprzętów pochłania coraz większą liczbę korzystających z nich dorosłych, a przede wszystkim dzieci. Dlaczego tak się dzieje? Co wpływa na tak rozprzestrzeniającą się modę życia w świecie elektroniki? Jaki wpływ i konsekwencje niesie za sobą uzależnienie dziecka wychowanego w świecie Internetu, gier komputerowych itd.?

Ekran a wpływ na zdrowie dziecka

Systematyczność odświeżania monitora to 120 kHz  to znaczy, że w ciągu jednej sekundy mózg otrzymuje 120 000 bodźców na sekundę, więc nasze oko nie jest w stanie tego zauważyć. Co wtedy dzieje się z naszym mózgiem?

Każdy spotkał się na pewno z widokiem maluszka wpatrującego się w ekran telewizora lub telefonu zaraz po włączeniu. Dziecko staje się wtedy zaczarowane, a najmniejsza próba wyłączenia urządzenia kończy się wielkim krzykiem. Wielu rodziców zauważyło zwiększoną nerwowość, pobudzenie i zaburzenia koncentracji u swojej pociechy. Badania naukowe potwierdziły, że dzieci które używają elektroniki jako czasoumilacza bądź dostają ją ,,ku świętemu spokoju” swoich rodziców, stają się aspołeczne, zamknięte w sobie, drażliwe, a co więcej ich kreatywność staje się ograniczona. Takie działanie prowadzi do mylnej oceny zachowania dziecka i postrzegania go jako choroby tj. autyzm lub Zespół Aspergera, a także opóźnienie mowy.

WAŻNE:

Nawet 5 minutowy obecność 2 rocznego dziecka przed telewizorem powoduje taki efekt jak godzina spędzona w kinie przez dorosłego człowieka! Może to mieć skutki w postaci dezorientacji, roztargnienia, dekoncentracji. Dlatego reakcja dziecka oderwanego od ekranu, niestety nie będzie natychmiastowa.

Korzystanie z elektroniki a dziecko

Zalecenia American Academy of Pediatrics dotyczące korzystania przez dzieci z mediów elektronicznych:

  • Sprawdzenie przez dorosłego programu udostępnionego dziecku
  • Oglądanie z dzieckiem
  • Nie należy umieszczać telewizora i innych sprzętów w pokoju dziecka
  • Nie narażaj małego dziecka na programy telewizyjne dla dorosłych

Konsekwencje oglądania telewizji przez dziecko

Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne (AAP) udostępniło informacje, w jaki sposób elektronika wpływa na rozwój małych dzieci:

  • Mniej interakcji z rodzicami – zwiększenie słownictwa przez dzieci, dzięki rozmowom z rodzicami
  • Skutki zdrowotne – wśród dzieci w wieku poniżej 3 lat, oglądanie telewizji wiąże się z zaburzeniami snu
  • Brak czasu na czytanie książek – dzieci mają większe trudności z czytaniem i rozwojem mowy
  • Opóźnienie mowy – im więcej dziecko, ogląda telewizji, tym bardziej jest zagrożone opóźnieniem rozwoju mowy

Mając wątpliwości czy to ADHD, zespół Aspergera, autyzm czy bunt dziecka, bądź już nadmiar elektroniki, skonsultuj się z psychiatrą lub psychologiem dziecięcym, to on rozwieje twoje wątpliwości.

About The Author

Related posts

Leave a Reply