W tym artykule powiemy ci, jak załatwić bon turystyczny. Wszystkie rozliczenia tych pieniędzy odbywają się elektronicznie, dlatego proces jest trochę skomplikowany, ale dzięki naszym wskazówkom łatwiej sobie poradzisz. Bon turystyczny zrealizujesz na terenie całego kraju, opłacając nim usługi hotelarskie. Są to dodatkowe fundusze przyznane rodzinom z dziećmi, które można wydać tylko na wyjazdy turystyczne. Możesz go więc wykorzystać na pobyt w hotelu, pensjonacie, campingu czy gospodarstwie agroturystycznym. 

Polski BON TURYSTYCZNY to narzędzie, które ma na celu wsparcie finansowe zarówno polskich rodzin jak i branży turystycznej, która najbardziej ucierpiała przez skutki pandemii COVID-19. Bon turystyczny uprawnia do kwoty 500 zł na każde dziecko, aż do ukończenia 18 roku życia. Bon turystyczny można wykorzystać w całej Polsce.

Każda osoba bez względu na dochody, pobierająca świadczenie 500 plus, może skorzystać z bonu. Poza tym dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje  dodatkowe  świadczenie w wysokości również 500 zł. 
Rodziny chcące skorzystać z bonu turystycznego będą mogły to zrobić wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem platformy PUE.

 

Bon turystyczny w kilku krokach:

Etap 1. Wchodzimy na stronę internetową https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi

Jeśli nie mamy założonego profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub dostępu przez bankowość elektroniczną, klikamy na granatową ramkę  z prawej strony „Nie masz konta w PUE? Zarejestruj się”

Etap 2. Wybieramy opcję „Dla Ciebie” 

Etap 3. Klikamy na pomarańczowe pole „Do Rejestracji”

Etap 4. Wypełniamy formularz

W przypadku tego typu rejestracji konieczna jest wizyta w ZUS, w celu potwierdzenia swojej tożsamości.

Etap 5. Potwierdzamy profil zaufany w jednostce ZUS

W ciągu 7 dni powinniśmy odwiedzić ZUS i u pracownika potwierdzić swoje dane, wpisane podczas rejestracji. Ta jedna wizyta pozwoli nam uniknąć wielu następnych i załatwiać sprawy w ZUS przez PUE.

Etap 6. Logujemy się ponownie do ZUS PUE

i aktywujemy bon turystyczny. Wchodząc ponownie na stronę internetową  https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi

Po zalogowaniu się do ZUS PUE, w lewym menu pojawi się zakładka Polski Bon Turystyczny. Po kliknięciu w nią wybieramy opcję „Mój bon” – po jej uruchomieniu na ekranie pojawią się dane przyznanego bonu. Otworzy się okno „Aktywacja bonu”, w którym trzeba uzupełnić dane kontaktowe osoby która będzie płacić bonem, czyli numer telefonu komórkowego oraz adres e-mail .

Pojawi się również klauzula informacyjna RODO. Po zapoznaniu się z treścią klauzuli trzeba wybrać przycisk „Aktywuj bon”.

Jeśli wszystko zrobisz poprawnie dostaniesz komunikat, a w nim tzw. kod obsługi płatności. Jest to 16 znaków, które w przyszłości będziesz zmuszony podać wykorzystując bon np. płacąc za nocleg w hotelu.


Następnie po wybraniu przycisku „OK”, w oknie „Mój bon” zostanie zmieniony stan bonu na „Aktywny”, zapisany również zostanie kod obsługi płatności. Tu też możesz sprawdzić dane kontaktowe oraz sprawdzić wartość obecną bonu.

Dodatkowo na podanego maila którego podawaliśmy w procesie aktywowania bonu otrzymujemy również maila z ZUS-u z przyznanym 16-cyfrowym kodem.

Należy sobie przepisać kod obsługi płatności albo zrobić zdjęcie kodu ponieważ będziesz zmuszony pokazać sprzedawcy kod, żeby zapłacić za usługę. Do płatności bonem potrzeba również posiadać przy sobie telefon komórkowy (ten, który podawaliśmy na stronie ZUS PUE), ponieważ na niego dostaniemy unikalny kod potwierdzający płatność (PIN). Kod PIN będzie aktywny przez 2 minuty.About The Author

Related posts

Leave a Reply

Skip to content