Wieża widokowa w Pruchniku
Wieża widokowa w Pruchniku

Wieża widokowa w Pruchniku

Wieża w Pruchniku

Na wzgórzu ponad Pruchnikiem wzniesiono 16-metrową, drewnianą wieżę widokową, z której szczytu można zobaczyć nie tylko samo miasteczko czy dużą część powiatu jarosławskiego. Przy dobrej, pogodzie wzrok sięga nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej. Wieża sama w sobie jest atrakcją, ale ciekawe są też jej okolice.

Wycieczkę można zacząć w centrum Pruchnika. Na rynku zachowały się tradycyjne, drewniane domy galicyjskie. Następnie można ruszyć dobrze oznaczoną trasą w stronę wieży widokowej.  Idzie się ok. 3 km asfaltową drogą o małym natężeniu ruchu. Przez większość czasu prowadzi przez piękny, pełen odgłosów ptaków las. Jest stosunkowo stromo, więc pchanie wózka wymaga trochę siły.

Osoby mniej skłonne do takiego wysiłku nie muszą się martwić – samochodem można wyjechać na położony w odległości kilkuset metrów od wieży parking przy dużej altanie turystycznej. Ostatni odcinek to droga szutrowa, przy której leży kilka gospodarstw agroturystycznych.

Tutaj też zaczyna się ścieżka edukacyjna Wąwóz Lelos, liczące nieco ponad 4 km trasa przez lasy i pola, którą można pokonać pieszo, rowerem lub konno.

Wieża ma 16 metrów wysokości, taras widokowy znajduje się na wysokości 13 m. Na zdjęciu 2-letnia dziewczynka dla porównania skali 🙂

Konstrukcja jest jeszcze nowa – zbudowano ją w 2014r. – więc oprócz tego, że prezentuje się ładnie, to robi jeszcze wrażenie solidnej i bezpiecznej. Tak też faktycznie jest. Dzieci trzeba przypilnować na schodach, ale z góry można już podziwiać widoki – centrum Pruchnika u stóp wzgórza, a dalej Jarosław czy wzgórza Beskidu Niskiego.

Wieża leży na względnym odludziu, ale jest monitorowana. Niedaleko znajduje się tylko kilka gospodarstw, w tym agroturystyczne.

Przy ścieżce do wieży można też zobaczyć słup tatarski, czyli konstrukcję, w której rozpalano ogień by ostrzec mieszkańców okolicy przed zbliżającymi się wojskami wroga.

Wieża widokowa w Pruchniku

Empty section. Edit page to add content here.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Godziny otwarcia:


Czynne cały rok, całodobowo

Ceny:


Atrakcja nieodpłatna

Czas zwiedzania:


Około 1-2 godzin

Wiek dzieci:


1+

Informacje dodatkowe:


W okolicy brak miejsc, gdzie można kupić coś do jedzenia i picia, jest natomiast kilka gospodarstw agroturystycznych.
Ok. 100 metrów od wieży biegnie ścieżka edukacyjna „Wąwóz Lelos”.

KONTAKT

Adres:  Korzenie, Pruchnik

Related posts

Leave a Reply