Wycieczka do lasu: Jak bezpiecznie i miło spędzić czas na łonie natury?
Wycieczka do lasu: Jak bezpiecznie i miło spędzić czas na łonie natury?

Wycieczka do lasu: Jak bezpiecznie i miło spędzić czas na łonie natury?

Przebywanie w lesie czy spacerowanie po łące to przede wszystkim czyste i świeże powietrze oraz zieleń, której nie spotkasz nigdzie indziej. W lesie można podziwiać szum drzew, śpiew ptaków czy ślady dzikich zwierząt. Na łące zaś dzieci pozostawiają mnóstwo energii buszując wśród traw, zrywając najpiękniejsze kwiaty lub goniąc uciekające motyle.
Nim jednak zdecydujesz się na takie wyjście warto zapoznać się z kilkoma zasadami, które uczynią wycieczkę jeszcze przyjemniejszą

Ogólne zasady przygotowania się do wyprawy i zachowania na łonie natury:

1. Dokładnie zaplanuj, gdzie zabierasz swoją pociechę – może pojedziecie do rezerwatu lub parku? Zaopatrz się w atlas grzybów i zwierząt, a jeśli zabierzesz ze sobą lornetkę, będziecie mogli podziwiać jeszcze więcej rzeczy.

2. Przed wyjściem na wyprawę wykąp dziecko, ponieważ zapach potu przyciąga w szczególności komary. Zadbaj o wysokie buty typu kalosze, bluzę oraz czapkę na głowę dla swojej pociechy.

3. Zaopatrz się w aptece w specjalny środek przeciw ukąszeniom dostosowany do wieku Twojego dziecka. Alternatywą jest pokropienie ubrania maluszka ekstraktem waniliowym – skutecznie odgania komary. Nie stosuj dla dziecka środków rekomendowanych dla dorosłych, gdyż są w nich środki chemiczne, które mogą podrażnić skórę dziecka.

4. Wjeżdżaj samochodem w tylko w dozwolone miejsca. Przemieszczajcie się środkami mechanicznymi najlepiej po wyznaczonych drogach.

5. Będąc w lesie starajcie się być możliwie cicho, podniesiony głos płoszy zwierzynę. To nie tylko oznaka szacunku do mieszkańców lasu, to też większa szansa by ich poznać. Krzyk zaleca się tylko w szczególnych sytuacjach kryzysowych np. gdy ktoś się zgubi.

6. Nora czy gniazdo to dom zwierzęcia. Starajmy się je omijać, by nie zniszczyć długiej pracy żyjątek.

7. Zamiast zrywać roślinę, sfotografuj ją bądź namaluj wraz z dzieckiem – to będzie długotrwała pamiątka. Warto uczyć dzieci, że niektóre rośliny pozostają pod ochroną, więc zniszczenie takiej to podwójna szkoda i ryzyko kary..

8. Jagody oraz grzyby powinny być zbierane przez dzieci wyłącznie pod Twoją kontrolą. Gdy nie jesteś pewny jadalności – najlepiej ich nie zrywaj. Pamiętaj, że spożycie niektórych grzybów oraz jagód ma działanie śmiertelne!

9. Pszczoły są zazwyczaj przyjaźnie nastawione do ludzi. Atakują wyłącznie w sytuacji obrony własnej lub ula. Nie należy mieć tyle zaufania do os czy szerszeni – potrafią żądlić bez prowokacji. Owady przyciąga słodycz, więc nie podawaj dziecku na zewnątrz słodkich przekąsek czy napojów w szklance lub kubku. Gdy owad dostanie się wraz z napojem do gardła może doprowadzić do ukąszenia, obrzęku krtani, a w konsekwencji do uduszenia.

10. Ogniska można robić w ściśle przeznaczonych do tego celu miejscach. Pamiętaj, aby po zakończonym ucztowaniu wygasić żar, zabezpieczyć popiół i posprzątać śmieci. W razie rozproszenia ognia np. w wyniku porywistego wiatru – niezwłocznie zawiadom Straż Pożarną.
Dbaj o zieloną przestrzeń – nie zostawiaj śmieci i nie zakopuj ich pod ziemią!

About The Author

Ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa, ratownik medyczny, trener. Właściciel firmy szkoleniowej Passio. Ukończył Wydział Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego z dyplomem Najlepszego Absolwenta. Za kształcenie uczniów i nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa uzyskał tytuł Wolontariusza Podkarpacia.  Prowadzi szereg projektów edukacyjnych. Najbardziej niezwykłe są jednak jego uśmiech i energia, z jaką osiąga te wszystkie sukcesy. Pasja, która rodzi Profesjonalizm. Profesjonalizm, z którego bierze się jakość.

Related posts

Leave a Reply

Skip to content