Jak zorganizować wycieczkę po lotnisku Rzeszów-Jasionka.
Jak zorganizować wycieczkę po lotnisku Rzeszów-Jasionka.

Jak zorganizować wycieczkę po lotnisku Rzeszów-Jasionka.

Sądzimy, ze każde dziecko na świecie zadziera głowę w górę słysząc samolot i zaczyna go wypatrywać. Moje natychmiast zaczynają śpiewać: „Panie pilocie, dziura w samolocie…” Niedawno mieliśmy okazję odwiedzić z nimi na lotnisko Rzeszów-Jasionka, gdzie z fascynacją oglądały to, co się dzieje. Zaparkowane awionetki, lądowanie większego samolotu rejsowego, pana z obsługi, który naprowadzał go na pozycję, wysiadających i wsiadających pasażerów… Mnóstwo niezwykłości, a mogło by być jeszcze więcej, gdybyśmy wybrali się na wycieczkę wraz z pracownikami lotniska. Jest to możliwe.

Wycieczka po lotnisku Jasionka
Zwiedzanie zaczyna się od hali odlotów i przylotów

Lotnisko w Jasionce zaprasza na wycieczki grupy zorganizowane i klientów indywidualnych. Zaciekawią one i tych, którzy nie latali, i doświadczonych podniebnych podróżników. Przewodnicy pokażą, jak wygląda odprawa biletowo-bagażowa i kontrola bezpieczeństwa. Wyjaśnią, jak przechodzą przez nie osoby niepełnosprawne.  Będzie można posłuchać o pracy różnych lotniskowych służb. Gdyby kogoś szczególnie interesowała działalność Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, to może wziąć udział w wycieczce, która skupia się właśnie na tym temacie.

Zwiedzanie lotniska byłoby oczywiście niepełne bez obserwacji lądujących i startujących samolotów.

Lotniskowy wóz strażacki
Jak pracują strażacy na lotnisku?

Organizatorzy starają się być elastyczni i wychodzić naprzeciw potrzebom swoich gości. Są gotowi do tworzenia nowych i modyfikowania standardowych planów wycieczek oraz dostosowywania czasu ich trwania do rozkładu lotu samolotów, tak aby można je było obejrzeć w ruchu. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że lotnisko to teren, na którym obowiązują specjalne zasady bezpieczeństwa. Nie można tam tak po prostu pojechać, kupić biletu w kasie i ruszyć na obchód. Niezbędny jest dodatkowy wysiłek organizacyjny.

Prezentacja zasad bezpieczeństwa
Jak dba się o bezpieczeństwo na lotnisku? Na czym polega przydatność psów?

Na stronie lotniska znajdziecie szczegółowy regulamin zwiedzania. Tutaj tylko kilka ważniejszych informacji:

  • W wycieczkach mogą brać dzieci powyżej 3 roku życia.
  • Zwiedzać można tylko grupowo. Liczebność grup to od 15 do 60 osób.
  • Wycieczkę trzeba uzgodnić z wyprzedzeniem i co najmniej 7 dni przed jej terminem przesłać na lotnisko dane uczestników (przypominamy o względach bezpieczeństwa!).
  • Koszt standardowej wycieczki to 10 zł od osoby, a czas trwania do 1 godziny.

Wydaje nam się, że będzie warto. My już zaczynamy zagadywać znajomych, że by zebrać te kilkanaście osób.

Taras widokowy dostępny jest nieodpłatnie dla każdego.

Naturalnie, jeśli macie ochotę na spontaniczną wycieczkę po lotnisku, bez grupowego zwiedzania, to też jest to możliwe. Oczywiście nie dostaniecie się na zamkniętą dla pasażerów i obsługi część, ale zawsze możecie podziwiać z tarasu widokowego startujące i lądujące samoloty.

(Zdjęcia w artykule są własnością lotniska Rzeszów-Jasionka).

Related posts

Leave a Reply