Jak dobrze się przygotować na długi lot z dzieckiem.
Jak dobrze się przygotować na długi lot z dzieckiem.

Jak dobrze się przygotować na długi lot z dzieckiem.

Udało się, nadszedł ten upragniony moment! Spełnicie swoje marzenie i udacie się na wymarzony urlop w tropikach lub w egzotyczną, pełną przygód, rodzinną podróż. Zanim jednak będziecie cieszyć się słońcem i pięknymi widokami czeka Was wielogodzinny lot międzykontynentalny. Radzimy, jak się do niego przygotować, tak aby długi pobyt na pokładzie samolotu nie popsuł Wam początku wyśnionych wakacji.

1. Polujcie na lot nocny

Linie lotnicze cały czas starają się podnosić komfort podróży, ale każdy, kto już ma takie doświadczenie za sobą wie, że wielogodzinny lot w klasie ekonomicznej nie należy do największych przyjemności. Mała przestrzeń na nogi, ograniczony zakres regulacji foteli, sporo osób w kolejce do toalety i to akurat wtedy, kiedy Twoje dziecko najbardziej potrzebuje z niej skorzystać. Tak więc, jeśli nie wykupiliście miejsc w klasie biznesowej, polujcie na lot nocny! Wcześniej zapewnijcie swojej latorośli dużą dawkę zabawy i emocji, dzięki czemu szybciej zaśnie po wejściu na pokład.

W drodze do Markoko
Zabawa na lotnisku w Bergamo. (fot. Jan Marković)

2. Zabierzcie książeczki i zabawki

Bez względu na to, czy lecicie w dzień, czy w nocy, pamiętajcie aby zabrać ze sobą gry i zabawki, które zajmą dziecko na lotnisku i w czasie podróży. Bardzo dobrze sprawdzają się książeczki z zadaniami, malowanki i wyklejanki. Ze względu na ograniczoną liczbę i rozmiar bagażu podręcznego warto poszukać małych formatów książeczek.

Wybór zabawek, które wniesiemy na pokład pozostawmy samemu dziecku. Warto jednak wcześniej ustalić ich liczbę i maksymalny rozmiar. Wszystko najlepiej spakować do małego plecaczka, który nasz mały pasażer samodzielnie wniesie do samolotu.

3. Przygotujcie gry i bajki

Podczas długiego lotu przychodzi zazwyczaj czas, w którym dziecko nudzi się zawartością swojego plecaczka i domaga się naszej uwagi. Warto mieć wówczas w zanadrzu inną formę rozrywki. W naszym przypadku bardzo dobrze sprawdza się wspólne czytanie książek. Przygotowując się do podróży warto wynaleźć bajki, mity i legendy z kraju, który odwiedzimy. Dzięki temu wspólna lektura będzie nie tylko wartościową formą spędzania czasu w trakcie lotu, ale ożywi odwiedzane miejsca i pozwoli zrozumieć nową kulturę. Nowe historie i bohaterowie są doskonałym punktem wyjścia do rozmów i zabaw, które uatrakcyjnią zwiedzanie każdego miejsca, nawet muzeów, za którymi dzieci najczęściej nie przepadają.

Dziecko w samolocie (fot.Torbacze)
Zabawa w samolocie (fot.Torbacze)

Dobrym rozwiązaniem są również książki w formacie audio (tzw. audiobooki), które można nagrać na telefonie lub tablecie. Na obu nośnikach warto również nagrać gry. Tu też można skoncentrować się na grach edukacyjnych, mówiących o celu wyprawy albo samym podróżowaniu samolotem.

4. Zabierzcie coś ciepłego

Obsługa lotnisk, samolotów i transportu naziemnego lubuje się w niskich temperaturach. W takich warunkach nietrudno o przeziębienie lub grypę, która mogłaby zepsuć nasz wymarzony wypoczynek. Dlatego przygotowując się do lotu nie zapomnijcie o ciepłej bluzie z kapturem i skarpetach. Dobrym pomysłem jest również bawełniany komin z filtrem UV, który doskonale sprawdza się w każdych warunkach. Chroni naszą szyję przed chłodem klimatyzacji, drogi oddechowe podczas przejazdów zakurzonymi drogami, a głowę podczas spacerów w pełnym słońcu.

5. Nie zapomnijcie o ubraniu na zmianę

Czy Wam również zdarza się, że mimo wielokrotnych pytań i propozycji pójścia do toalety na lotnisku, Wasze dziecko krzyczy „siku” dopiero w chwili, w której pojawia się znak „zapiąć pasy”. Po kilku takich nerwowych przygodach wprowadziliśmy obowiązkową wizytę w toalecie przed wejściem na pokład samolotu, na który zabieramy również zapasowe spodnie i majtki. Was również do tego zachęcamy!

6. Przygotujcie przekąski

Mogą przydać się w przerwach pomiędzy posiłkami, szczególnie na długich lotach. Polecamy szczególnie zdrowe i sycące orzechy oraz banany. Warto również zabrać za sobą wodę oraz bezcukrowe lizaki, które ułatwią dziecku wyrównanie ciśnienia podczas startów i lądowań.

Najlepsze na podróż
Orzechy włoskie najlepsze na podróż (for. Monika Marković)

7. Zabierzcie zaświadczenie od lekarza

Leki to jedna z podstawowych rzeczy, której nie może zabraknąć w bagażu, kiedy wybieracie się z dzieckiem w dalszą podróż. Jeśli Twoje dziecko na stałe ma zalecone przyjmowanie leków lub cierpi na nawracające choroby wymagające specjalistycznego leczenia takie jak np. astma wczesnodziecięca, warto pomyśleć o tym wcześniej i poprosić lekarza opiekującego się maluchem o wydanie zaświadczenia o przyjmowaniu leków. Na takim zaświadczeniu powinna być podana szczegółowo nazwa leku wraz z objętością a także podpis i pieczątka lekarza oraz przychodni. Dzięki temu będziecie mogli zapakować część leków do bagażu podręcznego i wnieść na pokład samolotu. Da Wam to spokój na wypadek, gdyby bagaż rejestrowy nie dotarł z Wami na docelowe lotnisko.

Przugoda sie rozpoczyna (fot. Torbacze)
Przygoda się rozpoczyna (fot. Torbacze)

 

About The Author

Podróżnicy średniozaawansowani, autorzy bloga www.torbacze.wordpress.com . Rodzina 2+1, która jeśli nie podróżuje, to o podróżach marzy, pisze, rozmawia lub planuje. W 2015 spędzili 6 miesięcy poznając Indie, Australie i Azję Południowo-Wschodnią.

Related posts

3 Comments

  1. Pingback: Kamka

  2. Margola

    Właśnie chcemy po raz pierwszy polecieć na zagraniczna wycieczkę. Synek ma 3 latka i nigdzie jeszcze z nim nie byliśmy. Porady bardzo mi się przydadzą. A czy będzie coś o tanich lotach. Jak wybrac i kupić bilety?

Leave a Reply

Skip to content