„Pozwólcie przedstawić sobie: Pan Żubr we własnej osobie.” Czy leśnicy ze Stuposian cytują swoim gościom znany wierszy Jana Brzechwy? Mogliby, bo prowadzą zagrodę pokazową, w której można obejrzeć grupkę tych potężnych zwierząt.

Muczne leży prawie w sercu Bieszczad, ale jednak docierają tu tysiące osób zainteresowanych oglądaniem żubrów w ich naturalnym środowisku. Teren zagrody jest spory, więc nie ma poczucia, że zwierzęta żyją w klatkach, a tarasy widokowe pozwalają na wygodniejszą obserwację.

Zagroda żubrów w Mucznem - młode

W Mucznem możemy zobaczyć żubrze cielątka, bo też się tu czasem rodzą. Leśnicy dbają o nie szczególnie – w końcu zagroda jest częścią planu ochrony żubra w Bieszczadach. Czasem nawet sami karmią je mlekiem. Trzeba się o nie zatroszczyć nim urosną i będą mogły być wypuszczone na wolność.
Odwiedzając zagrodę pamiętajmy jednak, że to nie ZOO. Zwierzęta zobaczymy z pewnej odległości. Nie zostaną podprowadzone na odległość kilku metrów, żebyśmy je mogli dobrze obejrzeć. To jednak one są ważniejsze niż turyści. Jeśli chcemy je zobaczyć z bliska, to może przyda się lornetka?

  • Zagroda żubra w Mucznem żubr
  • Zagroda żubrów w Mucznem – młode

Zagroda żubra w Mucznem - lokalizacja

Rower / wózek

Dojazd środkami transportu publicznego:

Po części terenu można poruszać się wózkiem.

Brak dojazdu transportem publicznym.

Godziny otwarcia:

Ceny:

Codziennie:  9.00-19.00

Wstęp wolny

Orientacyjny czas zwiedzania:

Dla dzieci w wieku:

Około 1 godz.

0+

Dane teleadresowe:

Udogodnienia dla najmłodszych:

Adres:  Stuposiany 4, Lutowiska
Telefon:  (13) 4610010
Email:  stuposiany@krosno.lasy.gov.pl
WWW:  www.lutowiska.pl/zagroda-zubra

Przewijak:  brak danych
Podgrzewacz do butelek:  brak danych
Fotelik do karmienia:  brak danych
Inne:  brak danych

Dodatkowe informacje

Dojazd do Zagrody jest dobrze oznakowany. Przy wejściu na jej teren mały parking. Tablice informacyjne pozwalają się dowiedzieć więcej o żubrach i projekcie ich ochrony. W okolicy zagrody dobre miejsca na spacer.

Related posts