Zamek w Łańcucie - widok ogólny
Zamek w Łańcucie – widok ogólny

Stanisław Stadnicki, swego czasu właściciel całego Łańcuta, najpierw zapisał się na kartach historii jako dzielny żołnierz króla Stefana Batorego.
Być może te same cechy, które przynosiły mu chwałę na wojnie, stały się jego zgubą w pokoju. Nieustannie prowokował nowe zatargi z sąsiadami, prowadził z nimi prywatne wojny, dorobił się wnet przezwiska „Diabeł Łańcucki”. W końcu zginął wojując ze starostą Leżajska, Łukaszem Opalińskim.

Gdyby jednak miastem władali wyłącznie tacy awanturnicy zapewne nigdy nie zbudowano by tu tak pięknego zamku albo dawno popadłby on w ruinę. Na szczęście był to także dom ludzi, którzy zatrudniali zdolnych i ambitnych budowniczych, przedsiębiorców i artystów.
Pod koniec XVIII wieku zamkiem rządziła niezwykła kobieta, księżna Izabela Lubomirska, rozbudowywała go i remontowała. To wtedy nabył on kształtów, jakie znamy dziś.
Ważną postacią w tym okresie był również jej zięć, Jan Potocki, wybitny podróżnik, który zwiedził nie tylko Europę, ale też niemałą część Azji i Afryki. Był także pisarzem i naukowcem. Jego dzieła wystawiane w formie coniedzielnych przedstawień bawiły gości księżnej Izabeli.
Przedostatni właściciel zamku, Roman Potocki, praprawnuk księżnej, przeprowadził w nim kolejny wielki remont, ponownie go unowocześniając. To za jego czasów wprowadzono m.in. telefon i prąd. Tylko najbardziej spostrzegawczy zwiedzający znajdą gniazdko elektryczne umieszczone w parkiecie.

Zamek w Łańcucie pokazuje, jaką piękny dom można zbudować jeśli starają się o to ludzie przez kilka wieków.

Konfidentka (zdj. Muzeum Zamek w ŁĄńcucie)
Konfidentka (zdj. Muzeum Zamek w Łańcucie)

O zamku w Łańcucie i życiu w nim w dawnych czasach niekiedy najwięcej mogą nam powiedzieć szczegóły. W jednym z pokoi stoi nietypowy mebel – kanapa, której końce oddzielone są od reszty małymi przegrodami. O cóż tu chodzi? Ano na tych wydzielonych krańcach mogły sobie przysiąść przyzwoitki i dyskretnie się przysłuchiwać, czy rozmowa siedzącej między nimi zakochanej pary przebiega w zgodzie z wymaganiami kultury. Czy dzisiejsza młodzież wyobraża sobie, by tak miała wyglądać ich randka?

I ciekawe, czy młodszym dzieciom dalej by się marzyło bycie księciem lub księżniczką, gdyby dowiedziały się, jak ostra dyscyplina by je obowiązywała dwieście lat temu? Miałyby ochotę na 10 godzin lekcji dziennie, bo tak też bywało?

No ale może znowu by im się to zamarzyło, gdyby zobaczyły długie korytarze i klatki schodowe,  dziesiątki komnat i zamaskowane przejścia? Tyle miejsca do zabawy chowanego. Tylko znowu – czy to wypada?Zamek w Łańcucie

[wcp_weather id=”wcp_openweather_55e4a3f6028e6″ city=”Łańcut, Województwo podkarpackie, Polska” city_data=”” tempUnit=”c” windSpeedUnit=”ms” pressureUnit=”mmHg” template=”default” showCurrentWeather=”on” showForecastWeather=”on”]

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Godziny otwarcia:


czerwiec – sierpień

poniedziałek:  12.00-16.00
wtorek-piątek:  10.00-16.00
sobota-niedziela:  10.00-18.00

Godziny otwarcia przez cały rok dostępne na stronie Muzeum

Ceny:


bilet normalny:  23  zł
bilet ulgowy:  18 zł
dzieci do 7 do 16 r.ż.: 1 zł

W poniedziałki wstęp bezpłatny (zwiedzanie bez przewodnika)

Czas zwiedzania:


Około 1 godziny

Wiek dzieci:


6+

Informacje dodatkowe:


W kompleksie zamkowym zwiedzać też można park, oranżerię, storczykarnię, stajnie i wozownię, zbiory sztuki cerkiewnej oraz  Muzeum Miasta i Regionu

KONTAKT

Adres:  ul. Zamkowa 1, Łańcut
Telefon:  (17) 2252008
Email:  muzeum@zamek-lancut.pl
WWW:  www.zamek-lancut.pl

Zdjęcia wnętrza Zamku w Łańcucie należą do Muzeum-Zamek w Łańcucie, ul. Zamkowa 1, 37-100 Łańcut, www.zamek-lancut.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie materiałów zawartych na stronie bez pisemnego zezwolnenia Gdziecko.pl zabronione.
Copyright © Muzeum-Zamek w Łańcucie, ul. Zamkowa 1, 37-100 Łańcut, www.zamek-lancut.pl

Related posts

Leave a Reply