Co nie uchroni nas przed koronawirusem? 13 pytań i odpowiedzi Światowej Organizacji Zdrowia.
Co nie uchroni nas przed koronawirusem? 13 pytań i odpowiedzi Światowej Organizacji Zdrowia.

Co nie uchroni nas przed koronawirusem? 13 pytań i odpowiedzi Światowej Organizacji Zdrowia.

Światowa Organizacja Zdrowia publikuje listę pytań i odpowiedzi, demaskując mity dotyczące ochrony przed koronawirusem. Oto one:

 1. Czy suszarki do rąk skutecznie zabijają nowego koronawirusa? Nie. Suszarki do rąk nie są skuteczne w zabijaniu 2019-nCoV. Aby uchronić się przed nowym koronawirusem, należy często myć ręce alkoholowym płynem lub chusteczką do rąk lub myć je mydłem i wodą. Po umyciu rąk należy je dokładnie osuszyć, używając ręczników papierowych lub suszarki na ciepłe powietrze.
 2. Czy lampa do dezynfekcji w ultrafiolecie może zabić nowego koronawirusa? Lampy UV nie powinny być używane do sterylizacji rąk lub innych obszarów skóry, ponieważ promieniowanie UV może powodować podrażnienie skóry.
 3. Jak skuteczne są skanery termiczne w wykrywaniu osób zainfekowanych nowym koronawirusem? Skanery termiczne skutecznie wykrywają osoby, u których wystąpiła gorączka (tj. mają wyższą niż normalną temperaturę ciała) z powodu zakażenia nowym koronawirusem. Nie mogą jednak wykryć osób zarażonych, ale jeszcze nie chorych na gorączkę. Dzieje się tak, ponieważ zarażone osoby chorują i rozwijają gorączkę od 2 do 10 dni.
 4. Czy rozpylanie alkoholu lub chloru na całe ciało może zabić nowego koronawirusa? Nie. Rozpylanie alkoholu lub chloru po całym ciele nie zabije wirusów, które już dostały się do twojego ciała. Rozpylanie takich substancji może być szkodliwe dla odzieży lub błon śluzowych (tj. oczu, ust). Należy pamiętać, że zarówno alkohol, jak i chlor mogą być przydatne do dezynfekcji powierzchni, ale należy je stosować zgodnie z odpowiednimi zaleceniami.

  Zobacz też: Koronawirus. Jak zabezpieczać rodzinę przed zachorowaniem – wytyczne WHO

 5. Czy bezpiecznie jest otrzymać list lub paczkę z Chin? Tak, przesyłka jest bezpieczna. Osoby otrzymujące paczki z Chin nie są narażone na zarażenie się nowym koronawirusem. Z poprzedniej analizy wiemy, że koronawirusy nie przetrwają długo na przedmiotach, takich jak listy lub paczki.
 6. Czy zwierzęta domowe mogą rozprzestrzeniać nowego koronawirusa (2019-nCoV)? Obecnie nie ma dowodów na to, że zwierzęta / zwierzęta domowe, takie jak psy lub koty, mogą zostać zarażone nowym koronawirusem. Zawsze jednak dobrze jest umyć ręce mydłem i wodą po kontakcie ze zwierzętami. Chroni to przed różnymi popularnymi bakteriami, takimi jak E. coli i Salmonella, które mogą przenikać między zwierzętami domowymi a ludźmi.
 7. Czy szczepionki przeciwko zapaleniu płuc chronią cię przed nowym koronawirusem? Nie. Szczepionki przeciw zapaleniu płuc, takie jak szczepionka przeciwko pneumokokom i szczepionka przeciwko Haemophilus influenza typu B (Hib), nie zapewniają ochrony przed nowym koronawirusem.
  Wirus jest tak nowy i inny, że potrzebuje własnej szczepionki. Naukowcy próbują opracować szczepionkę przeciwko 2019-nCoV, a WHO wspiera ich wysiłki. Chociaż szczepionki te nie są skuteczne przeciwko 2019-nCoV, zaleca się szczepienie przeciwko chorobom układu oddechowego, aby chronić swoje zdrowie.
 8. Czy regularne płukanie nosa solą fizjologiczną może zapobiec infekcji nowym koronawirusem?
  Nie. Nie ma dowodów, że regularne płukanie nosa solą fizjologiczną chroniło ludzi przed zakażeniem nowym koronawirusem. Istnieją pewne ograniczone dowody, że regularne płukanie nosa solą fizjologiczną może pomóc ludziom szybciej zregenerować się po przeziębieniu. Jednak regularne płukanie nosa nie zapobiega infekcjom dróg oddechowych.
 9. Czy jedzenie czosnku może zapobiec infekcji nowym koronawirusem? Czosnek to zdrowa żywność, która może mieć pewne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Jednak nie ma dowodów, że jedzenie czosnku uchroni ludzi przed nowym koronawirusem.
 10. Czy smarowanie olejem sezamowym blokuje przedostawanie się nowego koronawirusa do organizmu? Nie. Olej sezamowy nie zabija nowego koronawirusa. Istnieje kilka chemicznych środków dezynfekujących, które mogą zabić 2019-nCoV na powierzchniach. Należą do nich środki dezynfekujące na bazie wybielacza / chloru, rozpuszczalniki, 75% etanol, kwas nadoctowy i chloroform. Jednak mają niewielki lub żaden wpływ na wirusa, jeśli położysz je na skórze lub pod nosem. Umieszczenie tych substancji chemicznych na skórze może być niebezpieczne.
 11. Czy nowy koronawirus wpływa na osoby starsze, czy też osoby młodsze są również podatne?Ludzie w każdym wieku mogą zostać zainfekowani przez nowego koronawirusa (2019-nCoV). Starsi ludzie i osoby z wcześniej istniejącymi schorzeniami (takimi jak astma, cukrzyca, choroby serca) wydają się być bardziej podatne na ciężkie zachorowanie na wirusa. WHO zaleca osobom w każdym wieku podjęcie kroków w celu ochrony przed wirusem, na przykład poprzez przestrzeganie zasad higieny rąk i higieny dróg oddechowych.
 12. Czy są jakieś specjalne leki zapobiegające nowemu koronawirusowi lub leczące go? Do tej pory nie ma konkretnego leku zalecanego do zapobiegania lub leczenia nowego koronawirusa (2019-nCoV). Jednak osoby zakażone wirusem powinny otrzymać odpowiednią opiekę w celu złagodzenia i leczenia objawów, a osoby z ciężką chorobą powinny otrzymać zoptymalizowaną opiekę podtrzymującą. Niektóre konkretne terapie są badane i zostaną przetestowane w ramach badań klinicznych. WHO pomaga przyspieszyć prace badawczo-rozwojowe z szeregiem partnerów lub partnerami.
 13. Czy antybiotyki są skuteczne w zapobieganiu i leczeniu nowego koronawirusa? Nie, antybiotyki nie działają przeciwko wirusom, tylko bakteriom. Nowy koronawirus (2019-nCoV) jest wirusem, dlatego antybiotyki nie powinny być stosowane jako środek zapobiegawczy lub leczniczy. Jednak jeśli jesteś hospitalizowany z powodu 2019-nCoV, możesz otrzymywać antybiotyki, ponieważ możliwe jest współzakażenie bakteryjne.

mythbusters-27

Artykuł przygotowano na podstawie materiałów udostępnionych na stronie Światowej Organizacji Zdrowia: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/myth-busters

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Skip to content