Jeśli lubisz jeździć na rowerze, to może Ci się wydawać, że posiadanie dziecka ogranicza Twoje możliwości uprawiania tego hobby. Tak, do pewnego stopnia, ale chcemy pokazać, że z dzieckiem, nawet małym, można bezpiecznie jeździć na dwóch kółkach.

Na co zwracać uwagę gdy sadzamy dziecko na rower powiedział nam nasz ekspert do spraw bezpieczeństwa Mateusz Mokrzycki z firmy Passio.

Od kiedy można brać dziecko na rower?

Nawet od pierwszych miesięcy po narodzinach. Taką możliwość gwarantują bardzo popularne przyczepki, w których stosuje się hamaczki lub foteliki bardzo podobne do samochodowych. Natomiast jeżeli planujesz przewożenie pociechy w foteliku zainstalowanym na ramie, z tyłu bądź przodu roweru, to z pierwszą wyprawą poczekaj, aż smyk nauczy się pewnie siedzieć, co zwykle następuje około 9 miesiąca życia.

Czym jechać?

W obecnych warunkach mamy do wyboru trzy dominujące opcje: fotelik, przyczepka bądź własny rower. Decydując się na jedną z nich weź pod uwagę wiek oraz możliwości dziecka, a także warunki na drodze, rodzaj wycieczki (krótka, długa np. na wyprawę weekendową) oraz warunki atmosferyczne. Pamiętaj: z przyczepką będzie Ci znacznie trudniej ominąć korki, z kolei fotelik jest wygodniejszy (zwłaszcza przy dłuższej jeździe), ale nie ma ścian, które zabezpieczą przed opadami czy uciążliwym słońcem.

Thule Chariot CX1

Jak jechać?

Jadąc ze swoim dzieckiem w wieku do 10 lat masz prawo korzystać z chodników dla pieszych. Szerokość przyczepki może być uciążliwa dla pieszych, dlatego nie bój się poruszać ulicą (przynajmniej 1 m od chodnika, omijając tym samym największe dziury). Kierowcy samochodów bardzo pozytywnie odbierają rowerzystę z przyczepką. Widać znaczne zwolnienie i szeroki łuk podczas wyprzedzania – jest to bardzo miłe doświadczenie podczas jazdy. Stosuj jednak zasadę ograniczonego zaufania i zwykłe zasady ostrożności – ruchliwa droga to nie miejsce dla małych rowerzystów.

Kiedy kupić dziecku własny rower?

Na komunię, jak to często bywa? Otóż nie. Taką inwestycję należy rozważyć zdecydowanie wcześniej. Jazda na jednośladzie pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Pierwszy wyjazd dla Twojego rowerzysty warto rozważyć gdy będzie już sprawnie jeździł. Niech ścieżka, którą ma pokonać, nie będzie zbyt ruchliwa. Jedź obok niego i ucz go ostrożności na drodze. Po jakimś czasie naucz go włączać się do ruchu ulicznego. Pamiętaj, że kiedyś Twoje dziecko będzie musiało opanować tę umiejętność i najlepiej, gdy zrobi to pod Twoim okiem. Warto podczas pierwszych wyjazdów na drogę wybierać te z małym natężeniem ruchu i jechać obok dziecka od strony krawężnika. Brzmi niespodziewanie? Dzięki temu będziesz odpowiednio reagował na dziury, które najczęściej bliskie są krawędzi jezdni, a także na wyjeżdżające z parkingów czy bocznych ulic samochody. Te, które będą Was wyprzedzać, łatwiej Was zauważą i, jak już wspomniałem, ominą szerokim łukiem.

W co warto doposażyć dziecko na rowerze?

Gdy Twoje dziecko będzie potrafiło się samodzielnie poruszać na dwóch kółkach warto odpowiednio przygotować jednoślad: przetestować układ kierowniczy i hamulce, sprawdzić czy siodełko jest na wysokości właściwej dla wzrostu malucha. Każdy ewentualny guz to nieprzyjemne doświadczenie dla dziecka. Również dlatego wsiadając na rower dziecko koniecznie powinno założyć dopasowany do głowy kask. Padają czasem głosy, że jest on niepotrzebny, bo nie pomoże przy zderzeniu. Obserwacja zasadniczo słuszna, ale wniosek to bzdura! Samochodów należy po prostu unikać, a kask jest po to, by uratować zdrowie w przypadku zwykłego upadku, który każdemu się czasem zdarza. Warto też zadbać o widoczność dziecka. Można przyczepić mu z tyłu rowerka chorągiewkę w intensywnym kolorze oraz założyć odblaskowe opaski samozaciskowe na ręce lub nogi!

W dzisiejszych czasach do wycieczek rowerowych nie ogranicza nas wyłącznie gazela z twardym bagażnikiem. Oznacza to brak wymówek i mobilizację by na rower zabierać przedszkolaka jak również dwumiesięcznego bobasa. Im wcześniej zaczniesz podróż ze swoim dzieckiem tym większa szansa, że szybko dorośnie jako cierpliwy i odpowiedzialny towarzysz ambitnych wypraw.

About The Author

Ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa, ratownik medyczny, trener. Właściciel firmy szkoleniowej Passio. Ukończył Wydział Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego z dyplomem Najlepszego Absolwenta. Za kształcenie uczniów i nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa uzyskał tytuł Wolontariusza Podkarpacia.  Prowadzi szereg projektów edukacyjnych. Najbardziej niezwykłe są jednak jego uśmiech i energia, z jaką osiąga te wszystkie sukcesy. Pasja, która rodzi Profesjonalizm. Profesjonalizm, z którego bierze się jakość.

Related posts

1 Comment

  1. Pingback: Pierwsza pomoc. Co zrobić, gdy dziecko straci przytomność? | Gdziecko.pl - Miejsca Bliskie Dzieciom

Leave a Reply

Skip to content