Jak dbać o higienę jamy ustnej maluszka ?
Jak dbać o higienę jamy ustnej maluszka ?

Jak dbać o higienę jamy ustnej maluszka ?

Od najmłodszych lat profilaktyka dziecięcej jamy ustnej oraz zdrowego odżywiania jest bardzo ważna. W tym artykule znajdziecie garść cennych informacji jak dbać o to, aby dziecko cieszyło się pięknym, zdrowym uśmiechem, także jako dorosłe. Materiały udostępnił nam Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Wyrzynanie się zębów

Wyrzynanie się zębów składa się z dwóch etapów: wyrzynanie się zębów mlecznych oraz okres dojrzewania i rozwoju, w którym wychodzą zęby stałe. Mineralizacja składników zęba rozpoczyna się już podczas życia płodowego w czasie trwania ciąży, dlatego tak ważne jest prawidłowe odżywanie oraz unikanie infekcji bakteryjnych i wirusowych. Pierwsze trzy miesiące ciąży są decydujące w kształtowaniu się zębów noworodka.


Zęby mleczne

Skład uzębienia mlecznego sprowadza się do 20 zębów. Wyrzynanie się zębów mlecznych następuje najczęściej około 6-go miesiąca życia dziecka. Najpierw pojawiają się siekacze centralne i boczne, później zęby trzonowe, kły oraz drugie trzonowe.

  • Ważne: Jeśli u Twojego dziecka nie pojawiają się zęby mleczne do 18 miesiąca życia, powinnaś skonsultować się z lekarzem stomatologiem oraz pediatrą

Co może mieć wpływ na opóźnione ząbkowanie? Czynniki opóźniające wyrzynanie się zębów mogą mieć swoje pochodzenie już od pierwszych dni rozwoju i są nimi: wcześniactwo, niska masa urodzeniowa oraz zaburzenia ogólnoustrojowe. Objawy opóźnionego ząbkowania to ślinienie się, podrażnienia dziąseł, nerwowość, podwyższona temperatura ciała, ssanie palca, gryzienie różnych rzeczy, zaburzenia snu.


Obserwacja i zapobieganie w tym przypadku są bardzo ważne, ponieważ pierwsze wyrzynanie się zębów stanowi o prawidłowym odżywaniu się dziecka, budowie szczęki, estetycznym wyglądzie jamy ustnej a także właściwym rozwoju mowy maluszka.

Zęby stałe

Uzębienie stałe powinno składać się z 32 zębów. Wyrzynanie się zębów stałych rozpoczyna się między 5 a 7 rokiem życia i trwa do 14 roku życia. Zęby stałe wyrzynają się na miejscu zębów mlecznych, gdyż ich korzenie ulegają osłabieniu i wypadają. Ząb trzonowy, zwany ,,szóstką”, pojawia się jako pierwszy w wieku 6 lat. Jest on ważny, ale i zagrożony próchnicą dlatego tak istotna jest pierwsza wizyta u stomatologa i prawidłowa profilaktyka. Zaleca się czyszczenie pastą z fluorem, lakowanie bruzd oraz lakierowanie preparatami.


Pierwsza wizyta u stomatologa

Czy zastanawialiście się, kiedy powinien nastąpić odpowiedni moment, aby udać się ze swoim maluszkiem do gabinetu stomatologicznego? Jest to ważny moment dla pierwszych ząbków oraz dla higieny i profilaktyki już w dorosłym życiu człowieka. W momencie wyrzynania się zębów wizyta w gabinecie powinna nastąpić między 6 a 12 miesiącem życia(koniecznie przed pojawieniem się próchnicy). Nie możecie dopuścić do sytuacji kiedy zgłaszacie się z maluchem do stomatologa już z bólem zęba. Może to skutkować paniką oraz ciągłym strachem przed dentystą.

Okres ciąży oraz dieta

Dieta ciężarnej powinna być bogata w białka, sole mineralne a przede wszystkim witaminy A,C,D. Niedobór tych witamin może powodować niedorozwinięcie szkliwa, zębiny oraz procesów wapniowo-fosforanowych co skutkuje opóźnieniem wyrzynania się zębów. Co ważne, nadmierne spożywanie słodyczy w okresie ciąży może mieć wpływ na stan zębów nowonarodzonego dziecka oraz jego późniejsze niewłaściwe wybory żywieniowe.

Kobieta ciężarna powinna zadbać o jak najbardziej zróżnicowaną dietę, taką jak: produkty mięsne, mleczne 3-4 razy dziennie(np. twaróg), owoce i warzywa od 2 do 6 razy dziennie oraz produkty zbożowe pełnoziarniste 3-5 razy dziennie(kasza, ryż, makaron, chleb). Nie powinna zapominać o 6-8 szklankach wody codziennie.

Zadbajmy więc o swoje maleństwa od ich pierwszych chwil, zapewniając im zdrowy i prawidłowy rozwój. 

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Skip to content