Jak postępować po ukąszeniu lub użądleniu przez owady?
Jak postępować po ukąszeniu lub użądleniu przez owady?

Jak postępować po ukąszeniu lub użądleniu przez owady?

Spacer po lesie czy zabawy na łące to wspaniale spędzony czas z dziećmi. Odrywając je od telewizora czy komputera inwestujecie w zdrowy rozwój waszych pociech i wzmacniacie ich odporność.
Są jednak w naturze rzeczy nieprzyjemne, a nawet bardzo groźne dla zdrowia i życia. Oto więc wskazówki, jak sobie z nimi radzić. 

Najważniejsze zasady postępowania po ukąszeniu czy użądleniu wg naszego eksperta w dziedzinie bezpieczeństwa Mateusza Mokrzyckiego.

1. „Ałłłł…maaamo mrówka!” Leśne spacery mogą zakończyć się pogryzieniem przez mrówki, tym bardziej jeżeli lubimy wkładać kij w mrowisko.

Co robimy? Gdy na skórze dziecka pojawią się czerwone, piekące ślady wykonaj kompres z sody oczyszczonej. Gdyby drażliwość dziecka narastała i pojawiły się bąble skontaktuj się z lekarzem. Mogą to być symptomy reakcji alergicznej.

2. Kleszcz. Owad wyglądający jak mała kropka, który lubi przebywać na drzewach lub w długiej trawie. Kleszcze najczęściej wbijają się w cienką skórę (okolice pachwin, pleców, szyję). Ukąszenie nie boli, ponieważ kleszcz wytwarza substancję znieczulającą.

Co robimy? Po zauważeniu owada na skórze, usuń go jak najszybciej w delikatny sposób. Następnie zdezynfekuj miejsce ukąszenia np. wodą utlenioną. Bacznie obserwuj miejsce przez najbliższy tydzień. Jeżeli pojawią się niepokojące objawy tj. zaczerwienienie, rumień – koniecznie udaj się do lekarza. Nie przypalaj, nie zgniataj, nie smaruj tłuszczem czy benzyną! Takie zachowanie może spowodować wymioty u kleszcza i tym samym wprowadzeniu jeszcze większej ilości toksyn do ciała dziecka! Jeżeli po próbie usunięcia pasożyta jego części takie jak szczękoczułki czy odnóża nadal tkwią w skórze pilnie skonsultuj się z lekarze m. Pamięta, że niektóre kleszcze przenoszą bardzo niebezpieczne choroby, np. kleszczowe zapalenie opon mózgowych czy boreliozę! Jeśli ukąsi Ciebie lub dziecko to nie wpadaj w panikę – większość osobników nie jest groźna – ale też sprawy nie lekceważ.

3. Komary. Ukąszenia przez komary to częsty problem przy wędrówkach, zwłaszcza gdy obok znajdują się jakieś zbiorniki wodne. Należy pamiętać, że tak naprawdę tylko żeńskie przedstawicielki tego gatunku przysparzają nam tyle nieprzyjemności, a często mylimy je z dużo od nich większymi samcami, które są całkowicie niegroźne.

Co robimy? Po ukąszeniu przez „komarzycę” na delikatnej skórze dziecka pojawia się zaczerwienienie i delikatne spuchnięcie w miejscu ukąszenia – jest to odpowiedź organizmu na jad. Skórę należy zdezynfekować oraz posmarować żelem, który złagodzi ból i podrażnienie. Niepokojącym objawem będzie wzrost temperatury (gorączka) oraz zwiększająca się opuchlizna. Wówczas nie zwlekaj i skontaktuj się z lekarzem.

4. Pszczoła, osa, szerszeń. Jeżeli dojdzie do użądlenia, dziecko będzie się skarżyło na ból i pieczenie. Może być pobudzone i podrażnione.

Co robimy? Jeżeli w skórze zostało żądło – delikatnie je wyciągnij. Naciskając na zbiorniczek jadowy powodujesz przedostanie większej ilości jadu do ciała. Po usunięciu żądła zdezynfekuj ranę i przyłóż chłodny opatrunek. Gdy owad użądlił dziecko w gardło lub język – błyskawicznie włóż kostkę lodu do ust by zmniejszyć obrzęk. Koniecznie wezwij Pogotowie Ratunkowe (999)! Wstrząs anafilaktyczny jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia.

Dobrze już o najmłodszych lat zabierać dzieci na spacery, rozpoczynając od krótkich wędrówek. Wystarczy trochę wyobraźni i sprawna organizacja by w sposób bezpieczny i przyjazny pokazać dziecku, co w trawie piszczy. W naturze kryją się pewne zagrożenia, ale ze zdecydowaną większością jesteś w stanie sobie poradzić dzięki odrobinie wiedzy i przygotowania. Warto więc wyjść z domu, bo przyjemność jest większa od ryzyka. Niech spacery wśród natury staną się miłym przerywnikiem w Waszym życiu

About The Author

Ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa, ratownik medyczny, trener. Właściciel firmy szkoleniowej Passio. Ukończył Wydział Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego z dyplomem Najlepszego Absolwenta. Za kształcenie uczniów i nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa uzyskał tytuł Wolontariusza Podkarpacia.  Prowadzi szereg projektów edukacyjnych. Najbardziej niezwykłe są jednak jego uśmiech i energia, z jaką osiąga te wszystkie sukcesy. Pasja, która rodzi Profesjonalizm. Profesjonalizm, z którego bierze się jakość.

Related posts

1 Comment

Leave a Reply

Skip to content