Przez Pogórze Dynowskie sunie zabytkowy pociąg. Wyruszył z Przeworska, zmierza do Dynowa. Jego trasa liczy nieco ponad 46 km, a pokona ją w prawie 3 godziny. To sporo, ale nikomu z pasażerów się nie spieszy. Podróżują Przeworską Koleją Dojazdową, czyli kolejką wąskotorową „Pogórzanin” i robią to dla przyjemności.

Za oknem zmienia się krajobraz: pola, lasy, wzgórza, wsie. Niekiedy pociąg przejeżdża kilka kroków od domów, gdzie indziej tory otacza tylko przyroda. Pokonuje malownicze mosty w dolinie rzeki Mleczki, wspina się stromym zboczem. Pod Szklarami wjeżdża w długi, kilkusetmetrowy tunel. To jedyny w Polsce podziemny przejazd na trasie kolejki wąskotorowej, a zarazem jedna z większych atrakcji tej trasy. Po dojechaniu do Dynowa trzygodzinna przerwa dla tych pasażerów, którzy kupili bilet powrotny. Mogą wykąpać się w Sanie albo rozpalić ognisko i upiec kiełbaski.

„Pogórzanin” wozi pasażerów od maja do września. Jazda w pozbawionych okien wagonach „letniakach” jest wtedy szczególnie przyjemna. Czy ktoś chce wystawiać twarz na promienie słońca, czy na powiewy wietrzyka, będzie miał ku temu okazję.

Grupa zorganizowana (min.40 os.) może zamówić przejazd specjalny, podczas którego można zaplanować 2-godzinny postój do wykorzystania na dowolnym odcinku trasy, zwiedzanie wąskotorowej stacji w Przeworsku, zwiedzanie zabytkowego taboru w Dynowie czy zorganizować ognisko z pieczeniem kiełbasy.

Trasa "Pogórzanina"

Zagroda Garncarska w Medyni Głogowskiej

Centrum szlaku garncarskiego w gminie Czarna. Można zobaczyć nie tylko efekty pracy garncarzy, ale nawet samemu spróbować swych sił.

Park linowy Radawa

Wirujące łopatki, meandrujące pale, rozrywające linki, pniaki… w sumie cztery trasy, 46 przeszkód do pokonania dla dorosłych i dzieci w tym parku linowym. Park linowy w Radawie, przejście przez siatkę Trasy: 1. trasa dziecięca z siatkami składająca się z 10 przeszkód dla dzieci (zabezpieczenie z siatek) 2. trasa niska składająca się z 13 przeszkód dla dzieci większych ...

Wieża widokowa w Pruchniku

Wieża z tarasem widokowym ma 16 metrów wysokości. Możecie stąd podziwiać niezwykłe widoki: centrum Pruchnika u stóp wzgórza, a dalej Jarosław czy wzgórza Beskidu Niskiego. Niedaleko ścieżka edukacyjna Wąwóz Lelos.

Centrum zabaw „Dino”, Jarosław

Sala Zabaw „Dino” jest miejscem beztroskich i szalonych zabaw dla dzieci w wieku od roku do 10 lat, a tym samym chwilę relaksu dla Ciebie. Do dyspozycji Państwa pociech oddajemy dwupoziomową konstrukcję zabawową, pełną atrakcji!

Zagroda Garncarska w Medyni Głogowskiej

Centrum szlaku garncarskiego w gminie Czarna. Można zobaczyć nie tylko efekty pracy garncarzy, ale nawet samemu spróbować swych sił.

Stajnie i wozownia w Łańcucie

Dzieci podczas zwiedzania nigdy się tu nie nudzą. W zamkowej Wozowni znajdą bezcenną kolekcję pojazdów konnych po rodzinie Potockich a w stajni piękne konie

Park zamkowy w Łańcucie

Rozległy park, piękny o każdej porze roku, otaczający zamek w Łańcucie. Doskonałe miejsce na spacer i odpoczynek z rodziną.

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie – jedna z największych atrakcji Podkarpacia.To nie tylko zamek, ale też stajnie i wozownia, muzeum sztuki cerkiewnej, oranżeria, storczykarnia, muzeum miejskie oraz piękny park.

Odkryty basen w Jarosławiu

Opis GaleriaMapaW okolicyPogoda Pływalnia sezonowa w okresie wakacyjnym czynna jest codziennie. W kompleksie znajdziemy pełno atrakcji dla dzieci: nieckę rekreacyjną o  głębokości od 0,90 m do 1,40 m, brodzik, teren do leżakowania, boisko rekreacyjne do gier zespołowych oraz bar-kawiarnię. Obiekt posiada pełne zaplecze socjalno-sanitarne. Kryta Pływalnia w Jarosławiu jarosławski Odkryty basen w Jarosławiu Gdziecko.pl Baseny otwarte Centrum zabaw „Dino”, Jarosław Artur ...

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Rozkład jazdy:


Pociąg kursuje w niedzielę (maj i wrzesień)
oraz soboty i niedziele (czerwiec-sierpień)

Przeworsk-Dynów: 9.00-11.45
Dynów-Przeworsk: 14.30-17.10

 

Czas przejazdu:


Około 3 godziny – w jedną stronę
Około 8 godzin – w obie strony

Liczba stacji: 13

Ceny:


Bilet normalny: 16 zł *
Bilet ulgowy: 12 zł *
Dzieci do 3 r.ż.: bezpłatnie

* przejazd na całej trasie w jedną stronę.
Pełny cennik na stronie kolejki:
www.pogorzanin.powiatprzeworsk.pl

Oferta dodatkowa:


– Przejazdy specjalne (grupy zorganizowane),
– Zwiedzanie wąskotorowej stacji w Przeworsku,
– Zwiedzanie zabytkowego taboru w Dynowie,
– Przejazd 4-osobową drezyną motorową .

Informacje dodatkowe:


W Dynowie 3-godzinna przerwa, którą można poświęcić np. na piknik.
Możliwość wynajęcia dodatkowego przejazdu dla grup zorganizowanych.

KONTAKT

Adres:  Lubomirskich 14, Przeworsk i Kolejowa, Dynów
Telefon:  782 040 402
Email: pzd_przeworsk@wp.pl
WWW:  pogorzanin.powiatprzeworsk.pl

fot. Stowarzyszenie Miłośników Przeworskiej Kolei Wąskotorowej

Related posts

Leave a Reply

Skip to content