Ponad 400 lat temu kupcy przewozili swoje towary z dalekich stron i zatrzymywali się w Jarosławiu, by handlować nimi na znanym w całej Europe jarmarku. Nie mieli elektrycznych chłodni, lodówek czy zamrażarek. Znaleźli więc inny sposób na przechowywanie świeżych produktów. Wtedy właśnie pod jarosławskimi kamienicami wydrążono korytarze, które utworzyły sieć podziemnych labiryntów. Dziś każdy może zobaczyć, jakie towary w nich przechowywano.
To Podziemne Przejście w Jarosławiu stanowi jedną z najnowocześniejszych atrakcji turystycznych w województwie podkarpackim.
Poniedziałek – Konkurs
Konkurs „Podkarpackie miejsca na rodzinny weekend”
Wiemy już, że Jarosław to niezwykłe miasto, idealne na rodzinną wycieczkę. Od pełnych atrakcji podziemnych labiryntów po piękne zabytkowe kamienice czy urocze uliczki. Tu dzieci mogą wypalić gliniane naczynie, popłynąć wirtualną łodzią do innych miast, a nawet spotkać zwierzęta i znaleźć skrzynie pełne skarbów.
Gdzie jeszcze warto wybrać się z dziećmi w województwie podkarpackim? Co zwiedzić na Podkarpaciu z dzieckiem?
Wtorek – Słuchowisko
Jak znaleźć przygodę. Rozdział 2: Mapa
Zapraszamy do świata przygód, tajemniczych zagadek i podkarpackich skarbów. To fascynująca historia, którą napisał Jan Marković, w barwnej interpretacji aktorskiej Magdaleny Kozikowskiej-Pieńko, w połączeniu z niesamowitymi obrazami Aleksandry Anzel.
Środa – Reportaż
Kolorowe jarmarki w Jarosławiu
Nasz dziecięcy zespół redakcyjny, przygotowany przez Bernadetę Szczyptę, wybrał się na spacer po podziemiach z przewodnikiem – Anną Pilch.
Dzieci sprawdziły czy przejście jest tak ciekawe jak o nim słyszały. Okazało się, że podziemne labirynty kryją nie tylko niezwykle interesującą ekspozycję z postaciami kupców i rzemieślników, ale też są świetnie przygotowane na wizytę cyfrowych tubylców. Interaktywne gry i zabawy, multimedialne efekty specjalne i rewelacyjne makiety bardzo mocno wpływają na wyobraźnię i zaangażowanie młodych zwiedzających.
Czwartek – Podcast
Czy tata wie. Skąd się bierze kultura?
Kolejny z serii podcastów, które powstały w ramach projektu „Kultura w sieci, dla dzieci od dzieci”, jest próbą udzielenia krótkiej odpowiedzi na pytanie: skąd się bierze kultura? Pyta Madzia, odpowiada tata Janek.
Piątek – Łamigłówka
A teraz zasiądźcie do wspólnej zabawy i podejmijcie się rozwiązania zadań o bardzo różnym stopniu trudności, które publikujemy co piątek. Młodsze dzieci mogą kolorować obrazki, trochę starsze szukać słówek w wykreślance lub rozwiązać labirynt.
Pomagajcie sobie wzajemnie, rozwijajcie wiedzę, wyobraźnię i umiejętność kojarzenia faktów.
Sobota – Warsztat on-line
Będąc w Podziemnym Przejściu Turystycznym w Jarosławiu warto wziąć udział w wyprawie do mieszczańskiej kuchni i spędzić czas pośród aromatów, smaków oraz zwyczajów w niej panujących. To jedne z wielu warsztatów dla rodzin, które oferuje to miejsce.
W ramach Programu „Kultura w sieci, dla dzieci od dzieci”, do rodzinnego wypiekania piernych ciastek zachęca Ania Pilch z Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.
Niedziela – Ebook
Jak znaleźć przygodę. Część II – Mapa
Niesamowite przygody Oli i Tosi mogą być inspiracją do wspaniałej zabawy, nie tylko gdy zostaliśmy w domach z powodu pandemii. Mogą też uczyć i rozwijać wiedzę młodych ludzi, a przede wszystkim wciągną do czytania nawet najbardziej opornych.
E-book do ściągnięcia jako .ZIP w trzech formatach: PDF, EPUB i MOBI.
Kliknij w grafikę, aby pobrać.
Zapisz się na newsletter
Bądź na bieżąco!