Kopiec Tatarski w Przemyślu
Kopiec Tatarski w Przemyślu

Kopiec Tatarski w Przemyślu

Gdzie spotykają się Tatarzy ze snowboardzistami, a wyznawcy Swarożyca z rodzinami na spacerze? Ciałem może nigdzie, ale duchem na Kopcu Tatarskim w Przemyślu.

Wznosi się on na południe od przemyskiego Śródmieścia. Skąd taka nazwa? Jedna z legend powiada, że pochowano w nim chana (czyli wodza) Tatarów. To chyba jednak nieprawda. Ważniejsze, że widok z niego rozpościera się daleko. Faktem jest bowiem, że Tatarzy, wojowniczy lud z Azji Środkowej w swoich średniowiecznych podbojach dotarł aż do naszej części Europy. Kopiec mógł być więc miejscem, z którego wypatrywano nadciągających oddziałów wroga i palono ogniska, by ostrzec mieszkańców.

Inną rzeczą, którą wiemy o kopcu jest to, że dawno temu, przed nadejściem chrześcijaństwa, było to miejsce kultu tradycyjnych słowiańskich bogów, szczególnie Swarożyca, boga ognia. Później powstała tu kaplica św. Leonarda, patrona dobrego porodu i więźniów, zniszczona w czasie II wojny światowej. Dziś natomiast bogowie i święci ustąpili miejsca mieszkańcom spędzającym czas wolny na świeżym powietrzu.

Kopiec Tatarski w Przemyślu

Sam kopiec wznosi się na wysokość 10 m, ale że stoi na wzgórzu to widok z niego jest bardzo rozległy. Po jednej stronie możemy podziwiać panoramę Przemyśla, odwracając się w inne spojrzymy w stronę Bieszczad czy Ukrainy. To wspaniałe miejsce na odpoczynek, wśród przyrody, a zarazem łatwo osiągalne, bo nie mieści się na odludziu. Można w okolicy pospacerować, pojeździć rowerem, zrobić sobie piknik, a zimą pozjeżdżać na nartach lub snowboardzie.

Dojazd_do_arboretum_w_Bolestraszycach

Please Go to Theme options -> API's Authentication and add the weather API keyPlease Go to Theme options -> API's Authentication and add the weather API key
]

Rower / wózek

Dojazd środkami transportu publicznego:

Po okolicy kopca generalnie można poruszać się wózkiem i rowerem, ale na sam jego szczyt nie da się wjechać. 

Dojazd w pobliże przemyską komunikacją miejską.

Orientacyjny czas zwiedzania:

Dla dzieci w wieku:

Ok. 1 godziny.
Możliwość dłuższych spacerów w okolicy.

0+

Dane teleadresowe:

Udogodnienia dla najmłodszych:

Adres: ul.Przemysława, Przemyśl

Brak

Dodatkowe informacje

W pobliżu Kopca Tatarskiego znajdują się szlaki spacerowe i rowerowe czy trasy narciarskie. Niedaleko znajdują się m.in. forty i szańce twierdzy Przemyśl.

Related posts

Leave a Reply

Skip to content