Koronawirus. Jak zabezpieczać rodzinę przed zachorowaniem – wytyczne WHO
Koronawirus. Jak zabezpieczać rodzinę przed zachorowaniem – wytyczne WHO

Koronawirus. Jak zabezpieczać rodzinę przed zachorowaniem – wytyczne WHO

Widok mapy pochodzi ze strony https://gisanddata.maps.arcgis.com

Większość z nas na bieżąco śledzi najnowsze informacje na temat wybuchu COVID-19. Ten typ koronawirusa najdotkliwiej rozprzestrzenia się w Chinach, lecz dotarł też do Europy. Tu najwięcej chorych zdiagnozowano we Włoszech, zarażonych przybywa także za naszą zachodnią granicą. Większość ludzi doświadcza łagodnych objawów choroby i dochodzi do siebie, ale dla innych mogą być one poważniejsze. 

Naukowcy z Chińskiego Centrum ds. Kontroli i Profilaktyki Chorób wskazują, że najczęściej koronawirusem zarażają się osoby starsze (pow. 70 r.ż.).  Naukowcy zauważyli też, że w ponad 80 proc. przypadków zakażenie ma łagodny przebieg. Na ryzyko ciężkiej infekcji najbardziej narażone są osoby chorujące przewlekle, np. na nadciśnienie, cukrzycę, choroby układu oddechowego, a także osoby w podeszłym wieku.

Zobacz też: Co nie uchroni nas przed koronawirusem? 13 pytań i odpowiedzi Światowej Organizacji Zdrowia.

Wśród młodych ludzi odnotowano stosunkowo niewiele przypadków zachorowań na koronawirusa, a sam przebieg choroby był łagodny. Jak dotąd nie było przypadków śmiertelnych wśród dzieci do dziewiątego roku życia.

 

Nie oznacza to jednak, że chronić mają się jedynie osoby starsze i chore. Zadbaj o zdrowie swoje i swojej rodziny, przeprowadź w domu lekcję higieny z dziećmi i chroń innych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca stosowanie środków ochrony dla wszystkich:

  1. Zabijaj wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach – regularnie i dokładnie myj ręce alkoholowym środkiem do rąk lub myj je wodą z mydłem;
  2. Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od siebie i każdego, kto kaszle lub kicha i w ten sposób rozpyla małe kropelki, które mogą zawierać wirusa.
  3. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust w miejscach publicznych – dłonie dotykają wielu powierzchni i mogą zbierać wirusy. Zanieczyszczone ręce mogą przenieść wirusa do oczu, nosa lub ust. Stamtąd wirus może dostać się do twojego ciała i spowodować zachorowanie.
  4. Upewnij się, że ty, twoje dzieci i ludzie wokół ciebie przestrzegacie higieny dróg oddechowych. Oznacza to zakrycie ust i nosa podczas kaszlu lub kichania. Następnie natychmiast wyrzuć do kosza zużytą chustkę!
  5. Zostań w domu, jeśli źle się poczujesz. Gdzie zgłosić się gdy podejrzewasz zakażenie koronawirusem? Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu koniecznie postępuj zgodnie z instrukcjami dostępnymi na stronie NFZ oddział w Rzeszowie. Uruchomiono specjalną bezpłatną infolinię pod numerem 800-190-590, gdzie przez całą dobę uzyskasz informacje o postępowaniu w tej sytuacji.
  6. Jeśli masz proste pytanie i oczekujesz szybkiej odpowiedzi, skorzystaj z czatu z konsultantem: TIP https://nfz.ccig.pl/rz1fWebMessenger/

Polskie Ministerstwo Zdrowia nie zaleca używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2. „Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.”

Jeśli jednak musisz zastosować maskę, pamiętaj, by sprzęt ochrony układu oddechowego był oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Skip to content