Liwocz – góra i rezerwat przyrody
Liwocz – góra i rezerwat przyrody

Liwocz – góra i rezerwat przyrody

Liwocz to najwyższe wzniesienie Pogórza Ciężkowickiego, które leży na pograniczu województw podkarpackiego i małopolskiego. Góra i jej okolice są pełne atrakcji.

Na szczycie wznosi się wysoka platforma widokowa. Widać z niej całe pogórze, płynącą niżej Wisłokę, pobliskie Jasło, ale też Beskidy, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry. Powyżej platformy wznosi się jeszcze kilkunastometrowej wysokości krzyż, widoczny nawet z innej wieży widokowej, mieszczącej się w położonym kilkanaście kilometrów dalej skansenie Karpacka Troja.

Dawno temu, w IX wieku, te tereny należały do państwa Wiślan, ale dziś na Liwoczu nie widać śladów ich historii. Jest za to związanych z tą górą kilka legend. To tu miało się mieścić wyjście z tunelu, którym z Biecza w Małopolsce przed Tatarami uciekała królowa Jadwiga. Tutaj też mieściło się miasto, które zapadło się pod ziemię za karę, że jego mieszkańcy bardziej dbali o swoje bogactwo niż kościół. I gdzieś pod ziemią śpi podobno wojsko, które powstanie w chwili zagrożenia.

Przez szczyt góry przebiegają dwa szlaki turystyczne, a w pobliżu kilka kolejnych. Podejście z najwyższego parkingu (od strony Brzysk) jest łagodne i można je przejść nawet z małymi dziećmi. Zajmie to niespełna godzinę. O odpowiedniej porze roku można tu znaleźć jeżyny.

Liwocz to także rezerwat przyrody. To jedno z nielicznych miejsc, gdzie wciąż można iść wśród buczyny karpackiej, zespołu roślinnego niegdyś typowego dla całych Karpat. W rezerwacie spotkać można liczne chronione gatunki roślin i zwierząt – ptaków, gadów i ssaków.

U podnóża góry, w Brzyskach, bije „śmierdzące źródełko”, z którego wypływa woda bogata w związki siarki.

Sprawdź jakie jeszcze atrakcje czekają na Ciebie w gminie Brzyska.

Liwocz

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Godziny otwarcia:


Dostępne bez ograniczeń

Ceny:


Bezpłatnie

Czas zwiedzania:


Około 2 godziny

Wiek dzieci:


Bez ograniczeń

Informacje dodatkowe:


Droga kamienista, szutrowa. Może utrudniać poruszanie się wózkiem z małymi kółkami. Brak dostępu do toalety.

KONTAKT

Położenie: Brzyska, Gmina Brzyska, Powiat Jasło
WWW:  www.brzyska.pl

Góra Liwocz

Related posts

Leave a Reply

Skip to content