9 pomysłów na smaczne i zdrowe jedzenie na drogę
9 pomysłów na smaczne i zdrowe jedzenie na drogę

9 pomysłów na smaczne i zdrowe jedzenie na drogę

Co mogę dziecku podać do jedzenia, kiedy jesteśmy poza domem? Nad tym problemem często zastanawia się wielu dbających o swoje pociechy rodziców. Nasz ekspert Joanna Rogała, psychodietetyk i coach, proponuje zdrowe przekąski, które w doskonały sposób mogą zastąpić obniżające odporność chipsy, cukierki czy batoniki.

Na początek kilka ważnych zasad, które pomogą wyeliminować błędy żywieniowe, szczególnie częste podczas podróży z dziećmi:

A. Przed wyjazdem zawsze sprawdzajmy czy w okolicy, w którą się wybieramy, znajduje się sklep, gdzie kupimy wodę, pieczywo czy owoce. Jeśli nie ma – spakuj je do torby przed wyjazdem, aby później, gdy zgłodniejecie nie kupować w pośpiechu tzw. “śmieciowego jedzenia” – żywność ubogą pod względem dietetycznym, zawierającą tzw. puste kalorie, np. słodycze, chipsy czy słodzone napoje, ale także jedzenie fast food.

B. Niektórzy rodzice wychodząc na wycieczkę z góry zakładają, że jest to czas dla dzieci, więc można pozwolić im na niezdrowe przekąski. Owszem, jeśli zwykle odżywiają się prawidłowo, jedna czy dwie “zachcianki” nie powinny wpłynąć na ich zdrowie.
Pamiętajcie jednak, ze nawyki żywieniowe kształtujemy od najmłodszych lat, nie uczcie dzieci, że wyjazd to okazja do pysznego, ale niezdrowego jedzenia, bo gdy dorosną ciężko im będzie się tych nawyków pozbyć.
Sprawcie, by Wasi podopieczni wyjście z domu kojarzyli z przygodą, zaangażujcie je w organizowanie wyjazdu, opowiadajcie o tym co będziecie robić, pobudzajcie ich ciekawość świata.

C. Aktywni rodzice mogą zaopatrzyć się w tzw. lunchboxy, czyli po prostu pojemniki ( jedno – lub kilkukomorowe ), w które można włożyć przygotowane w domu jedzenie. Ważne aby przy zakupie zwrócić uwagę na to, aby były one wykonane z tworzyw bezpiecznych dla zdrowia i wolnych od metali ciężkich.

Na następnej stronie znajdziecie kilka propozycji na podróż, które doskonale zastąpią kupowane przypadkowo batony, chipsy czy cukierki.

Pages: 1 2

About The Author

Certyfikowany coach i dyplomowany psychodietetyk. Szkoliła się również w renomowanych ośrodkach w takich koncepcjach jak : Gestalt, Racjonalna Terapia Zachowań, Terapia Simontonowska. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem dzieli się z innymi w Coachingowej Szkole Rodzenia LaktaVita, w Centrum Rozwoju Interspersonalnego oraz w NZOZ Ośrodek Profilaktyki i Rehabilitacji. W tym wszystkim pomaga jej pozytywne nastawienie do ludzi i kierowanie się maksymą , że „życie to nie problem do rozwiązania, to przygoda do przeżycia”.

Related posts

Leave a Reply

Skip to content