Wybuchowe odkrycia w Bóbrce
Wybuchowe odkrycia w Bóbrce

Wybuchowe odkrycia w Bóbrce

Najstarsza na świecie kopalnia ropy naftowej w Bóbrce niedaleko Krosna, została otwarta w 1854 roku i nadal działa!

Dziś każdy może przejść po śladach jej założycieli, zobaczyć cenne i oryginalne zabytki, a magistra Ignacego Łukasiewicza poznać osobiście. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza zadbało, by jego duch nie opuścił tego miejsca. Można go spotkać m.in. w jego domowym laboratorium i przyglądać się fascynującym eksperymentom.

To interaktywne muzeum pełne jest ciekawie wykorzystanych multimediów, hologramów i innych cyfrowych atrakcji. Duża część ekspozycji znajduje się na świeżym powietrzu, a ścieżki edukacyjne wiodą przez malowniczy las. Podczas wędrówki po ciekawym świecie przemysłu naftowego można nawet zobaczyć ropę w stanie naturalnym.

Poniedziałek – Konkurs

Konkurs rysunkowy „Czym jest dla mnie sztuka?”

Czy wiecie, że żona Ignacego Łukasiewicza, Honorata, założyła szkołę koronkarską? Jednym z powodów była chęć wprowadzenia odrobiny sztuki i luksusu do chłopskich domów. A czym dla Was jest sztuka? Zapraszamy młodych twórców do zilustrowania odpowiedzi na to pytanie.

Wtorek – Słuchowisko

Jak znaleźć przygodę. Rozdział 1: Lampa

Zapraszamy do świata przygód, tajemniczych zagadek i podkarpackich skarbów. To fascynująca historia, którą napisał Jan Marković, w barwnej interpretacji aktorskiej Magdaleny Kozikowskiej-Pieńko, w połączeniu z niesamowitymi obrazami Aleksandry Anzel.

Środa – Reportaż

Wybuchowe odkrycia w Bóbrce

Co można zobaczyć w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce? Co ciekawego można tam robić? Dziecięcy zespół dziennikarski – Tomek Dziobak, Michał Niemczyk i Magda Marković – sprawdził czy warto odwiedzić miejsce pracy Ignacego Łukasiewicza.
Młodych dziennikarzy przygotowała Bernadeta Szczypta, a po muzeum oprowadziła Marzena Sysak.

Czwartek – Podcast

Czy tata wie. Co to jest nauka?

Pierwszy z serii podcastów, które powstały w ramach projektu „Kultura w sieci, dla dzieci od dzieci”, jest próbą udzielenia krótkiej odpowiedzi na pytanie: co to jest nauka? Pyta Madzia, odpowiada tata Janek.

Piątek – Łamigłówka

A teraz zasiądźcie do wspólnej zabawy i podejmijcie się rozwiązania zadań o bardzo różnym stopniu trudności, które publikujemy co piątek. Młodsze dzieci mogą kolorować obrazki, trochę starsze szukać różnic w obrazkach lub rozwiązywać rebusy, dorośli znajdą dla siebie krzyżówki.
Pomagajcie sobie wzajemnie, rozwijajcie wiedzę, wyobraźnię i umiejętność kojarzenia faktów.

Kliknij, aby wydrukować.

krzyżówki do wydruku

Sobota – Warsztat on-line

Symbole górnicze. Jak wykonać czako?

Zachęcamy do spędzenia wspólnego rodzinnego czasu w sposób twórczy i rozwijający wiedzę. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce przygotowało rodzinne warsztaty z tworzenia górniczego nakrycia głowy. Pięknie o tradycjach i symbolach górniczych opowiada Pani Marzena Sysak.

Niedziela – Ebook

Jak znaleźć przygodę. Część I – Lampa

Niesamowite przygody Oli i Tosi mogą być inspiracją do wspaniałej zabawy, nie tylko gdy zostaliśmy w domach z powodu pandemii. Mogą też uczyć i rozwijać wiedzę młodych ludzi, a przede wszystkim wciągną do czytania nawet najbardziej opornych.
E-book do ściągnięcia jako .ZIP w trzech formatach: PDF, EPUB i MOBI.

Kliknij w grafikę, aby pobrać.

Zapisz się na newsletter

Bądź na bieżąco!

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Skip to content