Zabawy i ćwiczenia rozwijające zmysł dotyku
Zabawy i ćwiczenia rozwijające zmysł dotyku

Zabawy i ćwiczenia rozwijające zmysł dotyku

Dotąd omawialiśmy zagadnienia związane z integracją sensoryczną raczej z perspektywy teoretycznej – podawaliśmy definicje, typy i sposoby diagnozy. Teraz przejdziemy do bardziej praktycznych rzeczy. Opiszemy kilka zabaw, które stymulują poszczególne układy zmysłów. Dzisiaj proponujemy ćwiczenia stymulujące układ dotykowy, które bez trudu można wykonać we własnym domu, wykorzystując przedmioty, które na pewno mamy.

CO TO ZA PRZEDMIOT

Co będzie potrzebne:

  • poszewka na poduszkę,
  • dwie małe identyczne maskotki,
  • dwie małe identyczne piłki,
  • dwa identyczne klocki.

Sposób zabawy (poziom pierwszy):

Włóż jeden przedmiot do poszewki. Drugi identyczny połóż na stole przed dzieckiem. Poproś je, aby włożyło rękę do poszewki, nie zaglądając do środka, a następnie opisało przedmiot, którego dotyka. Aby zwiększyć trudność, połóż na stole więcej przedmiotów. Zadaniem dziecka jest zidentyfikowanie zabawki w poszewce.

Sposób zabawy (poziom drugi):

Do poszewki włóż wszystkie przedmioty. Zadaniem dziecka jest odgadnąć i opisać przedmioty bez podpowiedzi wzrokowych.

Pluszak w rękach dziecka
Czy sam dotyk wystarczy dziecku, by rozpoznać zabawkę?

SENSORYCZNE PUDEŁKO

Co będzie potrzebne:

  • średniej wielkości pudełko z tektury bądź plastiku,
  • ryż, makaron, kasza, płatki kukurydziane, piasek, woda, nasiona (możesz wymieszać wszystko lub urozmaicać dziecku zabawę zmieniając zawartość pudelka)
  • kilka drobnych, znanych i lubianych przez dziecko przedmiotów.

Sposób zabawy:

Do pudełka wsyp wybrane przez siebie lub dziecko produkty. Następnie umieść w środku kilka różnych przedmiotów. Zabawa polega na zanurzaniu dłoni i/lub stóp w pojemniku i znajdowaniu w nim przedmiotów.


DOTYKOWE KÓŁKO I KRZYŻYK

Co będzie potrzebne:

  • pianka do golenia lub budyń/kisiel,
  • płaska powierzchnia (najlepsze jest lustro).

Sposób zabawy:

Pokryj pianką lustro. Dziecko niech narysuje cztery linie (dwie poziome i dwie pionowe).  Zgraj z nim w kółko i krzyżyk. Aby sprawić dziecku więcej radości dodaj barwnik spożywczy do pianki. Można na przykład wszystkie krzyżyki stawiać na zielono, a kółka na czerwono.

Dziecko w wannie
Pianą można się bawić nie tylko w kąpieli

PRZELEWANIE WODY

Co będzie potrzebne:

  • dwa pojemniki,
  • woda (ciepła i zimna)
  • różnego rodzaju gąbki, ściereczki.

Sposób zabawy:

Postaw przed dzieckiem dwa pojemniki. Jeden napełnij wodą (raz ciepłą innym razem zimną). Zadaniem dziecka jest przetransportować wodę do pustego pojemnika za pomocą gąbki i/lub ściereczki poprzez nasączanie jej ich woda, a następnie jej wyciskanie.


Miłej zabawy! I wierzcie nam, powinna się ona spodobać wszystkim dzieciom.

About The Author

Fizjoterapeutka i pedagog, absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku „Fizjoterapia i pedagogika opiekuńczo-wychowawcza”. Ukończyła wiele szkoleń i kursów podyplomowych z zakresu fizjoterapii: Integracja Sensoryczna, Fizjoterapia dziecka ryzyka, Metoda Ruchu Rozwijającego wg. W. Sherbone, Metoda Dobrego Startu i inne. Swoje zainteresowania zawodowe skupia przede wszystkim na ocenie i terapii zaburzeń procesów przetwarzania sensorycznego oraz wczesnej diagnozie rozwoju ruchowego i terapii neurofizjologicznej niemowląt, dzieci i młodzieży.

Related posts

Leave a Reply

Skip to content