Zabawy i ćwiczenia rozwijające zmysł propriocepcji
Zabawy i ćwiczenia rozwijające zmysł propriocepcji

Zabawy i ćwiczenia rozwijające zmysł propriocepcji

Dzisiaj opowiemy, w jaki sposób bawić się z dziećmi, a zarazem stymulować ich układ proprioceptywny. Przypomnijmy, że proprioreceptory przekazują nam informacje o tym, czy poruszamy się, czy stoimy oraz gdzie znajdujemy się w przestrzeni. To również dzięki nim możemy się sprawnie poruszać i nie przewracamy się. Wiele tych receptorów znajduje się w naszych mięśniach, ścięgnach oraz stawach.

HOT DOG W KOCU

Co będzie potrzebne:

  • ciężki koc,
  • mama, tata lub rodzeństwo.

Sposób zabawy :

Połóż koc na podłodze i powiedz dziecku, że będziesz robić „hot dogi”. Niech dziecko położy się na jednym z końców koca. (Uwaga: koc nie może zakrywać żadnej części twarzy). Zawijaj tak długo, aż owiniesz dziecko całym kocem. A następnie zacznij uciskać jak przy masażu i mów: „Smaruję keczupem plecy hot doga, a teraz trochę musztardy na rękę”. Zawsze mów, którą część ciała smarujesz w danej chwili. Delikatnie  pociągnij koniec koca, tak aby dziecko się z niego wytoczyło. Z pewnością zacznie się śmiać.

SPYCHACZ

Co będzie potrzebne:

  • mama, tata lub rodzeństwo

Sposób zabawy:

Dorosły i dziecko siedzą na podłodze odwróceni do siebie plecami. Dorosły przepycha dziecko do przodu na podłodze. Potem zmiana ról. Dorosły ustępuje wówczas, gdy poczuje, że dziecko użyło do tej zabawy całej swojej siły.

Ojciec robi karuzelę dziecku
W tych ćwiczeniach używaj siły, ale nie za dużo!

KAMIEŃ I WIATR

Co będzie potrzebne:

  • mama, tata lub rodzeństwo

Sposób zabawy:

Dziecko leży na plecach na podłodze. Dorosły próbuje przetoczyć dziecko na brzuch, a następnie z powrotem na plecy, a dziecko próbuje mu na to nie pozwolić. (aby ułatwić zrozumienie mów dziecku „nie daj się zepchnąć, wieje mocny wiatr, a ty jesteś ciężkim kamieniem”). Dorosły ma znacznie więcej siły, ale nie powinien zbyt szybko „wygrać” w tej zabawie.

PACZKA

Co będzie potrzebne:

  • mama, tata lub rodzeństwo

Sposób zabawy:

Dorosły klęczy naprzeciw dziecka, a dziecko siedzi skulone na podłodze udając zawiniętą paczkę. Mocno ściska ręce i nogi. Dorosły próbuje „rozpakować paczkę” odciągając ręce i nogi swojej pociechy. Należy przyjąć zasadę, że raz odklejona ręka lub noga nie może już wrócić na swoje miejsce. Tu również nie należy przesadzać z siłą.

Miłej zabawy!

About The Author

Fizjoterapeutka i pedagog, absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku „Fizjoterapia i pedagogika opiekuńczo-wychowawcza”. Ukończyła wiele szkoleń i kursów podyplomowych z zakresu fizjoterapii: Integracja Sensoryczna, Fizjoterapia dziecka ryzyka, Metoda Ruchu Rozwijającego wg. W. Sherbone, Metoda Dobrego Startu i inne. Swoje zainteresowania zawodowe skupia przede wszystkim na ocenie i terapii zaburzeń procesów przetwarzania sensorycznego oraz wczesnej diagnozie rozwoju ruchowego i terapii neurofizjologicznej niemowląt, dzieci i młodzieży.

Related posts

Leave a Reply

Skip to content