Tropiciele kultury
Tropiciele-kultury_gdziecko

Tropiciele Kultury

Wielu starszym osobom muzeum kojarzy się pewnie z kapciami, ciszą, powagą i hasłem „Nie dotykać!”. Czy zatem dzieci mogą się w nim dobrze bawić?

Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin (PSAR) uważa, że tak i pokazuje muzea, skanseny czy teatry z innej perspektywy.

Właśnie dlatego przy współudziale dzieci powstała seria 8 filmów pod wspólnym tytułem „Tropiciele Kultury”. Głównymi aktorami i po części scenarzystami filmów są bardzo młode osoby. To one same, z wrodzoną swojemu wiekowi ciekawością, pokazują, co jest istotne i interesujące dla nich i ich rówieśników.

Pierwszy z filmów nagrano na zamku w Baranowie Sandomierskim. Dzieci przebierały się w historyczne stroje, słuchały, ile kółeczek musiał  połączyć ze sobą płatnerz, żeby powstała kolczuga i dowiadywały, kto wychodzi nocą z kominka w jednej z komnat. Kolejne produkcje pozwalają wirtualnie odwiedzić między innymi zamek w Krasiczynie, bibliotekę, Arboretum w czy zespół podtrzymujący tradycje lasowiackie.

PSAR to organizacja, która od ponad sześciu lat promuje kulturę regionu podkarpackiego i przekazuje, także w Sieci, wartościowe informacje na jej temat. Rezultaty ich wcześniejszych projektów dostępne są na platformie Gdziecko.pl i w serwisie YouTube (kanał gdziecko.pl). Często korzystali z nich nauczyciele w dobie nauczania zdalnego. To wszystko, po to, by dzieci przesiąkały kulturą, by korzystanie z niej weszło im w krew. Niech poznają różnorodność świata, niech się inspirują i pobudzają swoją kreatywność. Dzięki temu lepiej zrozumieją samych siebie i swoje możliwości.

Filmy „Tropiciele Kultury” mają na celu inspirowanie rodzin z dziećmi do aktywnego zwiedzania regionu podkarpackiego. Mogą one również posłużyć jako pomoce dydaktyczne dla nauczycieli, szczególnie podczas lockdownu, jako urozmaicenie nauki zdalnej. Ich zadaniem jest także pokazanie różnorodności dziedzictwa kulturowego regionu i pogłębienie więzi kulturowych u najmłodszych.

Projekt „Tropiciele Kultury”  dotyczy województwa podkarpackiego i jest nastawiony na promowanie regionu w całym kraju. W projekcie ukazane są także wydarzenia, np. wydarzenia tj.: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kinolub w Wojewódzkim Domu Kultury.

Jest to realizacja inicjatywy kulturalnej sfinansowana ze środków Województwa Podkarpackiego, w ramach konkursu „Mecenat Kulturalny” Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego

Projekt został objęty Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Patronatem medialnym TVP3 Rzeszów Polskie Radio Rzeszów, Portal informacyjny nowiny24.pl i Gazeta Codzienna Nowiny

 

Zapisz się na nasz newsletter.

Skip to content