Bijące serca w Przemyślu
Bijące serca w Przemyślu

Bijące serca w Przemyślu

Rozpoczynamy tydzień pełen przygód i niespodzianek, a to za sprawą dzwonów i fajek. Typowe i nietypowe, kolorowe i mniej barwne, skromne i bogato zdobione, ogromne i niewielkie, całkiem stare i nieco młodsze – dziesiątki tych niezwykłych skarbów można zobaczyć na różnych piętrach przemyskiej Wieży Zegarowej.

Wśród różnych ekspozycji w Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu zobaczyć można także przykładowy warsztat fajkarski, ze starymi sprzętami i narzędziami. Dziś fajkarstwo należy do rzadkich zawodów, a w przemyskich fabrykach cygarniczek i fajek wykształcili się mistrzowie, których wiedza i umiejętności po dziś dzień przekazywane są kolejnym pokoleniom.

Poniedziałek – Konkurs

Konkurs plastyczny „Zdobienie dzwonów”

Największy dzwon świata stworzyli ludwisarze z Przemyśla i Czernicy do Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego (Divino Pai Eterno) w Trinidade w Brazylii. Jak ozdobili ten ważący 55 ton kolos? Co przedstawiają znajdujące się na nim płaskorzeźby? Sprawdziliśmy: oprócz Trójcy Świętej koronującej Pannę Maryję, umieszczono na nim między innymi ornamenty roślinne oraz zwierzęta i ptaki charakterystyczne dla Brazylii.

Nasz konkurs przygotowaliśmy z myślą o dzieciach, które mają swój pomysł na ozdobienie dzwonu i chcą czerpać przyjemność z tej czynności.

Wtorek – Słuchowisko

Jak znaleźć przygodę. Rozdział 5: Dzwonek

Zapraszamy do świata przygód, tajemniczych zagadek i podkarpackich skarbów. To fascynująca historia, którą napisał Jan Marković, w barwnej interpretacji aktorskiej Magdaleny Kozikowskiej-Pieńko, w połączeniu z niesamowitymi obrazami Aleksandry Anzel.

Środa – Reportaż

Bijące serca w Przemyslu

Przemyśl jest jedynym ośrodkiem wytwórstwa fajek profesjonalnych w Polsce. Do barwnego świata tych rzemieślniczych dzieł sztuki oraz niesamowitych dzwonów i dzwoneczków zabiera nas Pani dr Marta Trojanowska, a reportaż przygotował dziecięcy zespół dziennikarski: Jan Hrycelak, Przemysław Malec, Łucja Niedermaier

Przeszkolenie do wystąpień przed kamerą i warsztaty poszukiwania informacji w sieci dla młodych dziennikarzy przeprowadziła Bernadeta Szczypta.

Czwartek – Podcast

Czy tata wie. Co to jest sztuka?

Kolejny z serii podcastów, które powstały w ramach projektu „Kultura w sieci, dla dzieci od dzieci”, jest próbą udzielenia krótkiej odpowiedzi na pytanie: co to jest sztuka? Pyta Madzia, odpowiada tata Janek.

Piątek – Łamigłówka

A teraz zasiądźcie do wspólnej zabawy i podejmijcie się rozwiązania zadań o bardzo różnym stopniu trudności, które publikujemy co piątek. Młodsze dzieci mogą kolorować obrazek lub rozwiązać  labirynt, a trochę starsze rozwiązać krzyżówkę.
Pomagajcie sobie wzajemnie, rozwijajcie wiedzę, wyobraźnię i umiejętność kojarzenia faktów.

Kliknij, aby wydrukować.

Sobota – Warsztat on-line

Warsztaty rodzinne „Ramka na zdjęcia metodą decoupage” – Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu

Niedziela – Ebook

Jak znaleźć przygodę. Część V- Dzwonek

Niesamowite przygody Oli i Tosi mogą być inspiracją do wspaniałej zabawy, nie tylko gdy zostaliśmy w domach z powodu pandemii. Mogą też uczyć i rozwijać wiedzę młodych ludzi, a przede wszystkim wciągną do czytania nawet najbardziej opornych.
E-book do ściągnięcia jako .ZIP w trzech formatach: PDF, EPUB i MOBI.

Kliknij w grafikę, aby pobrać.

Zapisz się na newsletter

Bądź na bieżąco!

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Skip to content