Niebezpieczne kleszcze na Podkarpaciu. Jak unikać zakażenia?
Niebezpieczne kleszcze na Podkarpaciu. Jak unikać zakażenia?

Niebezpieczne kleszcze na Podkarpaciu. Jak unikać zakażenia?

Wiosną wygłodniałe kleszcze budzą się z zimowego snu i szukają pożywienia. Jesienią przygotowują się do niego. To dla nich jedyna okazja do zgromadzenia zapasów.
Żyją w trawach lub na krzewach o maksymalnej wysokości około 1,5 m (nie wchodzą na wysokie drzewa i nie skaczą z nich na swoje ofiary). Często żywicieli upatrują sobie wśród ludzi, dlatego trzeba szczególnie uważać, aby nie paść ich ofiarą.

Konsekwencje ugryzienia przez kleszcze bywają bardzo poważne. Są one nosicielami wielu chorób bakteryjnych, wirusowych i powodowanych przez pierwotniaki. Na Podkarpaciu nawet co trzeci kleszcz może być nosicielem boreliozy, trudnej do rozpoznania i leczenia choroby oraz kleszczowego zapalenia mózgu (KZM). Nie każdy zakażony kleszcz zarazi człowieka, pomimo to nie wolno bagatelizować ugryzienia przez tego pajęczaka.

Jak uniknąć ugryzienia przez kleszcze?
1. Wiedząc że udajesz się w miejsca, w których można spodziewać się kleszczy odpowiednio się ubierz, najlepiej w długie spodnie i bluzkę z długimi rękawami. Włóż wysokie buty (sandały oraz buty z niską i szeroką cholewką odpadają), głowę zabezpiecz chustką lub czapką. Kolor też jest nie bez znaczenia. Ciemne pajęczaki lepiej widoczne są na jasnych ubraniach.
2. Preparaty chemiczne odstraszające kleszcze działają przez określony czas. Sprawdź jaki jest ten czas i spryskuj powierzchnię ubrań odpowiednio często.
3. Po powrocie do domu oglądnij całe ciało swoje i dzieci. Kleszcze najczęściej wybierają pachwiny, brzuch, miękkie miejsca w zgięciach rąk i nóg, uda, szyję, okolice bioder.
4. Zaraz potem weź kąpiel – spłucze ona owady, które jeszcze nie zdążyły się wpić. Nie zapomnij o umyciu włosów, pajęczaki mogą być tam zaplątane.
5. Zmień ubranie. Kleszcze mogą się ukrywać w zagięciach materiału.
6. Jeśli znalazłeś kleszcza, trzeba go jak najszybciej usunąć: delikatne chwyć go pęsetą jak najbliżej skóry, aby zmniejszyć ryzyko rozerwania go i powoli, lecz stanowczo wyciągnij prostopadle do skóry. Możemy przy wyjmowaniu delikatnie skręcić pęsetę w lewo, kleszcze wpijają się w skórę skręcając w prawą stronę.
Po takim zabiegu może pojawić się ranka, trzeba ją przemyć spirytusem lub wodą utlenioną.
7. Jeśli nie chcemy sami usuwać kleszcza, to koniecznie, możliwie szybko należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Uwaga! Kleszcza nie zdrapujemy i nie wykręcamy! Wyciągamy go w sposób zdecydowany, ale delikatnie – bez szarpnięć. Nie używajcie babcinych sposobów, takich jak smarowanie masłem czy alkoholem. Stosowanie tych metod znacznie zwiększa ryzyko infekcji i chorób odkleszczowych.

 

About The Author

Related posts

Leave a Reply