Jak fotografować dzieci? Praktyczne porady dla początkujących
Jak fotografować dzieci? Praktyczne porady dla początkujących

Jak fotografować dzieci? Praktyczne porady dla początkujących

Maciuś w kąpieli

Każdy rodzic robi swoim dzieciom zdjęcia, każdy chce uwieczniać pierwsze lata ich życia. W większości przypadków nie zwracamy jednak zbyt wielkiej uwagi na jakość tych fotografii. Przyświeca nam tylko myśl, by zachować chwile, a z nią wspomnienia. Tutaj przeczytasz, że nie trzeba być zawodowym fotografem, by nasze wysiłki przyniosły lepsze skutki.
Zobacz 10 najważniejszych punktów, które warto wziąć pod uwagę fotografując dzieci. Nie ma tu skomplikowanych kwestii technicznych. Wymienione porady pomogą rodzicom wychwycić i zachować na zdjęciach to co najpiękniejsze w dzieciństwie. 

1. Szacunek. Fotografuj dzieci zawsze z szacunkiem, tak, żeby wywołane zdjęcia nie ośmieszały i nie zawstydzały – ani teraz, ani w przyszłości. Mała Oleńka kiedyś będzie nastoletnią Olą, a potem dorosłą Aleksandrą. Fotografia, która dziś ciebie bawi, za wiele lat może twoją córkę wprawić w duże zakłopotanie.

Zdjęcie mamy i córeczki
fot. Ola Anzel

2. Prawdziwe życie. Wybieraj miejsca i momenty, w których dzieci czują się naturalnie. Otoczenie (ludzie, meble, zabawki) zapewne zmienią swój wygląd z czasem. Jeśli sfotografujemy je w tle, bez przestawiania i układania „żeby było ładnie”, dzieci będą miały wspaniałą pamiątkę. Nie musisz wyciągać najlepszych ubranek, układać fryzury, ani przestawiać mebli, żeby zrobić dziecku dobre zdjęcie. Uśmiechy na siłę, nienaturalne pozy, poukładane pokazowo zabawki nie sprawiają najlepszego wrażenia, nawet po latach.

3. Naturalność. Zamiast wymuszać na dziecku przyjęcie jakiejś pozycji i trwanie w bezruchu – dla maluchów to prawie niemożliwe! – spróbuj odciągnąć ich uwagę od aparatu. Przykładowo podczas spaceru zniż głos i zachęć je do nasłuchiwania: „Ćśś, cichutko! Słyszysz?” Kiedy dziecko skupi się na słuchaniu zapomni na moment o fotografii, a wtedy być może uda ci się zarejestrować autentyczne emocje.

DSC_7880

4. Uczucia. Najlepsze zdjęcia to takie, które budzą emocje. Pokaż dzieci radosne, zaskoczone, zaciekawione, zamyślone…  Takie fotografie najbardziej zapadną w pamięć i nawet po latach najchętniej będą oglądane. By wywołać wzruszenie nie trzeba pokazać całej postaci dziecka. Wystarczy część twarzy np. oczy i usta z szerokim uśmiechem ukazującym dwa pierwsze ząbki, rączka trzymająca ulubioną zabawkę albo dziecięce stopy wystające spod kocyka.

DSC_8126

5. Temat zdjęcia. Pamiętaj, kto jest bohaterem Twojej fotografii i zadbaj, by go odpowiednio wyeksponować. Jeśli chcesz wykonać portret to nie potrzebujesz pięknego tła. Wystarczy biała ściana. Pamiętaj przy tym, że oczy i usta najbardziej przyciągają uwagę. Niech światło padnie na źrenice i odbije się od nich.

Jeśli z kolei robisz zdjęcie „reporterskie”, np. dokumentujesz zabawę w berka, to wykadruj zdjęcie szerzej, by było widać, co się na nim właściwie dzieje. Zawsze uważaj, co jest bezpośrednio za fotografowaną osobą. Niejedna fotka została zmarnowana, bo okazało się, że z głowy bohatera coś „wyrasta” albo szaleje za nim jakiś mistrz drugiego planu.

DSC_7982

6. Dobre światło. Dzieci, zwłaszcza małe, nie usiedzą zbyt długo bez ruchu. Fotografie robione wieczorem czy w ciemnych pomieszczeniach wymagają dłuższego czasu naświetlania, więc mogą być rozmazane nawet jeśli używasz dobrego aparatu. Zdjęcia będą wyraźniejsze przy dobrym oświetleniu: w świetle dziennym albo po włączeniu dodatkowych lamp. Nie ufaj za bardzo standardowym lampom błyskowym, bo dają one nienaturalną kolorystykę albo powodują „spłaszczenie” zdjęcia przez wytłumienie naturalnych kontrastów. Fotografując na zewnątrz zwykle najlepsze oświetlenie uzyskasz rankiem albo pod wieczór, stając tyłem do słońca. Jednocześnie uważaj by cień, który rzucasz, nie padł na fotografowane osoby.

DSC_9955
7. Pozycja ciała. Przyjmij wygodną pozycję ciała, znajdź stabilne oparcie. Fotografuj na wysokości oczu dziecka. Jeśli trzeba – przykucnij. Aparat trzymaj obiema rękami.

8. Łap chwilę. Sięgaj po aparat jak najczęściej. Każdy rodzic kiedyś żałował, że akurat nie miał aparatu pod ręką. Niektóre sytuacje nigdy się już nie powtórzą. Warto zawsze zabierać ze sobą aparat, a gdy dzieci podczas spaceru przyzwyczają się do niego, będą zachowywać się naturalnie.

9. Rodzinnie! Fotografuj się z dziećmi. Użyj statywu, ustaw samowyzwalacz i usiądź blisko nich

Skan_972

10.  Selekcja. W dobie aparatów cyfrowych nie musisz oszczędzać filmu. Lepiej zrobić więcej ujęć, a potem w domu na komputerze wybrać jedno najlepsze niż sfotografować dziecko tylko raz i dopiero poniewczasie zauważyć, że zdjęcie jest nieostre.

Na koniec pamiętaj, że Twoje dziecko jest ważniejsze od zdjęcia. Nigdy nie pozostawiaj maluchów bez opieki. Zanim zasłonisz oczy aparatem sprawdź, czy jesteście w bezpiecznym miejscu i upewnij się, że Twojemu dziecku podczas sesji nic nie grozi.

Podoba Ci się ten artykuł? Polub nas na Facebooku

 

Related posts

3 Comments

  1. Pingback: Jak sportretować dziecko - cz.2 | Gdziecko.pl

Leave a Reply

Skip to content