Jak dobrać buty dla dziecka
Jak dobrać buty dla dziecka

Jak dobrać buty dla dziecka

Zastanawiasz się czasem, czy twoje dziecko ma prawidłowo dopasowane buciki? Sama jestem matką, którą przytłacza ilość i różnorodność obuwia na rynku. Nie zawsze to, co jest ładne i od razu przyciąga nasz wzrok, jest odpowiednie dla malucha. Zdarza się jednak tak, że buty łączą atrakcyjny wygląd ze zdrowym, funkcjonalnym kształtem Przedstawię najważniejsze cechy obuwia, na które bezwzględnie należy zwrócić uwagę przy jego wyborze.

ROZMIAR – długość wkładki wewnętrznej powinna być o 6-10 mm dłuższa od stopy dziecka.

SZEROKOŚĆ – but powinien obejmować, ale nie uciskać stopy. Jego przednia część powinna być trochę szersza od stopy dziecka, aby pozwolić na swobodny ruch paluszków.

REGULACJA ŚRÓDSTOPIA – możliwość dopasowania za pomocą sznurowadeł lub rzepów.

PODESZWA – powinna być elastyczna, tak by zginała się w 1/3 przedniej długości wkładki. Zapewni to prawidłowe przetaczanie stopy.

ZAPIĘTEK  – jest najsztywniejszą częścią buta i obejmuje całą piętę.

CHOLEWKA – nie powinna blokować ruchów stawu skokowego, dlatego nie może być zbyt wysoka.

WEWNĘTRZNA WKŁADKA – nie powinna być fabrycznie wyprofilowana gdyż każda stopa jest inna. Jeżeli specjalista zaleci wam wkładki ortopedyczne powinny być one indywidualnie dopasowane do stopy dziecka.

CIĘŻAR – buty powinny być lekkie.

MATERIAŁ – najlepiej naturalny, „oddychający”. Sprawdź, które buty w sklepie najlepiej wypadają przy ocenie według powyższych kryteriów, a potem wybierze te, które najbardziej podobają się tobie i twojemu dziecku. Mam nadzieję, że teraz takie zakupy będą prostsze i przyjemniejsze.

Te sandały z pewnością nie spełniają wymagań, o których piszemy.

About The Author

Fizjoterapeutka i pedagog, absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku „Fizjoterapia i pedagogika opiekuńczo-wychowawcza”. Ukończyła wiele szkoleń i kursów podyplomowych z zakresu fizjoterapii: Integracja Sensoryczna, Fizjoterapia dziecka ryzyka, Metoda Ruchu Rozwijającego wg. W. Sherbone, Metoda Dobrego Startu i inne. Swoje zainteresowania zawodowe skupia przede wszystkim na ocenie i terapii zaburzeń procesów przetwarzania sensorycznego oraz wczesnej diagnozie rozwoju ruchowego i terapii neurofizjologicznej niemowląt, dzieci i młodzieży.

Related posts

Leave a Reply

Skip to content