W Rzeszowie odbył się Festiwal Siostrzeński
W Rzeszowie odbył się Festiwal Siostrzeński

W Rzeszowie odbył się Festiwal Siostrzeński

Trzy dni, ponad dwadzieścia godzin edukacyjnych spotkań i warsztatów, sesje zdjęciowe, konsultacje prawnicze, kosmetologiczne – tak wyglądał Festiwal Siostrzeński, który w odbył się 24-26 marca w Rzeszowie. Motywem przewodnim festiwalu było wsparcie kobiet i dziewczyn w zakresie samoakceptacji, asertywności i rozwoju osobistego.

„Kim jestem? Jak mnie widzą inni? Jak stawiać granice i jak ich bronić? Skąd wziąć motywację do działania? Jak zostać liderką?” – na te pytania
 wspólnie z uczestniczkami festiwalu odpowiadali wykwalifikowani trenerzy,
 psychologowie i eksperci od rozwoju osobistego.

Od piątku do niedzieli w Centrum TUTU oraz UrbanLab odbył się szereg spotkań, w których uczestniczyły kobiety zarówno z Polski jak i z Ukrainy.

Uroczyste rozpoczęcie festiwalu miało miejsce w piątek 24 marca w Centrum TUTU, uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele project HOPE (globalnej organizacji zajmującej się zdrowiem i pomocą humanitarną), przedstawiciele MedAir (międzynarodowej organizacji, która na celu pomoc ludziom dotkniętym klęskami żywiołowymi i konfliktami), oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie, którzy brali udział w przygotowanych w tym dniu przez organizatorów spotkaniach. Była to klasa uczniów z Ukrainy.

Na koniec pierwszego dnia festiwalu wystąpił Gordiy Starukh – muzyk, kompozytor i wokalista pochodzący ze Lwowa, który w czasie wojny znalazł schronienie w Krakowie. Uczestnicy mogli wysłuchać unikalnego połączenia tradycyjnej liry korbowej z nowoczesnymi brzmieniami.
Festiwal Siostrzeński zainaugurował projekt „Polsko-Ukraińskie Siostrzeństwo”. W kolejnych etapach projektu zaplanowano m.in. warsztaty związane z przemocą ze względu na płeć i pochodzenie; tygodniowy obóz  szkoleniowy z trenerami antydyskryminacyjnymi, inicjatywy społeczne związane z tematyką równości płci, a także kampanie społeczne, których celem jest zachęcenie opinii publicznej do dialogu na temat praw kobiet. Szczegóły dotyczące projektu można znaleźć na stronie www.psar.pl oraz na Facebooku. Podkarpackiego Stowarszyszenia dla Aktywnych Rodzin.


 Partner projektu: Norsensus Mediaforum.
 Partnerzy festiwalu: Project HOPE, Medair.
 Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z
 Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu
 Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
 Wartość projektu – 114 995,20 EUR.

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Skip to content