Najnowsze
Krótka wycieczka po okolicach Rzeszowa. 10 pomysłów na weekend z dzieckiem
Krótka wycieczka po okolicach Rzeszowa. 10 pomysłów na weekend z dzieckiem

Krótka wycieczka po okolicach Rzeszowa. 10 pomysłów na weekend z dzieckiem

Gdzie można wyjechać z Rzeszowa z dziećmi, żeby się nie najeździć? Mamy dla Was kilka propozycji – listę miejsc, które leżą w promieniu 25 km od centrum miasta. Na tyle blisko, że nie trzeba wyjazdu do nich planować z wielkim wyprzedzeniem. Rano przy śniadaniu stwierdzacie, że chcecie się wybrać na rodzinną wycieczkę, szybko się pakujecie, jedziecie, i wracacie na obiad.

Oczywiście, jeśli nie chcecie się spieszyć, to nie musicie. Te atrakcje mogą Was przyciągnąć na dłużej niż 2 godziny.

1. Lotnisko Jasionka (ok.12 km). Dzieci z fascynacją patrzą na samoloty. Ale czy widziały kiedyś jakiś z bliska? Pojedźcie do Jasionki i pokażcie im startujące, lądujące i kołujące po pasie samoloty. Taras widokowy idealnie się do tego nadaje. Warto też wiedzieć, że na lotnisku organizowane są też wycieczki dla rodzin z dziećmi, które pokazują, jak działa port lotniczy.

2. Zabajka (odległość ok. 14 km). Tu mieści się klub jeździecki o tej samej nazwie. Można pojeździć na koniu i w bryczce lub zobaczyć, jak robią to inni. W mini-zoo czekają na Was zwierzęta bardziej egzotyczne niż konie. Można też pospacerować po okolicznych lasach. Podobne atrakcje oferuje pobliska stadnina „Leśna Wola” w Głogowie Małopolskim.

3. Zalew w Bratkowicach (ok. 15 km). Spore kąpielisko, spora plaża, możliwość wypoczynku i uprawiania sportów wodnych z dala od zgiełku miasta, pod lasem. Jeśli temperatury nie rozpieszczają aż tak, żeby się wygrzewać, pobliski las to doskonałe miejsce do spacerów.

4. Łańcut (ok. 17 km). Kompleksu parkowo-zamkowego w Łańcucie nie trzeba specjalnie reklamować. To jeden z najbardziej znanych zabytków województwa podkarpackiego. Z kronikarskiego obowiązku przypominamy jednak o wielkim zamku, o rozległym parku, po którym można spacerować, o oranżerii, storczykarni, stajniach i wozowni.

Wozownia w Łańcucie
Wozownia w Łańcucie (zdj. Muzeum Zamek w Łańcucie)

5. Medynia Głogowska (ok. 19 km). Medynia to centralny punt Szlaku Garncarskiego w gminie Czarna. Mieści się tu Zagroda Garncarska, czyli mini-skansen, w którym można zobaczyć nie tylko garncarskie piece i inne narzędzia, nie tylko wykonane w różnych technikach dzieła garncarzy, ale też samemu, pod okiem instruktora, popróbować pracy na kole garncarskim.

6. Rezerwat Zabłocie (ok. 20 km). Te lasy i stawy na północny-zachód od Rzeszowa to doskonałe miejsce na spacer albo wycieczkę rowerową. W jej trakcie uważnie się rozglądajcie – żyje tu mnóstwo gatunków zwierząt, szczególnie ptactwa wodnego.

7. Sołonka (ok. 25 km). Wieś w gminie Lubenia, w której znajdziemy źródło wody leczniczej i kaskadę solankową. Mocno najodowane powietrze zachęca do spacerów po okolicznych lasach i wzgórzach.

8. Markowa (ok. 25 km). Skansen w Markowej i działające przy nim od niedawna Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej to dobre miejsce, by odwiedzić je z trochę starszymi dziećmi.

9. Basen w Sokołowie Małopolskim (ok. 25 km). W Rzeszowie nie ma aquaparku z górnej półki, ale świetny kompleks znajdziemy w Sokołowie. Przynajmniej jeden ranking uznaje go za najlepszy w województwie. Kilka basenów (w tym dwa dla dzieci), zjeżdżalnia, jacuzzi i szatnia rodzinna to tylko niektóre z tutejszych atrakcji i udogodnień.

10. Góra Ropczycka (ok.25 km). Ta wieś przy Sędziszowie Małopolskim ma bardzo bogatą historię. Zobaczyć tam można niejeden zabytek, ale my proponujemy spacer ścieżką edukacyjną w parku „Buczyna”, która prowadzi przez park leśny, wokół stawów podworskich. 2-kilometrowa ścieżka jest do przejścia nawet dla najmłodszych, a wrażeń można zebrać co niemiara.

About The Author

Psycholog poznawczy i edukacyjny. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szczególnie zainteresowany procesami przetwarzania informacji przez człowieka. Prywatnie fan podróży oraz odkrywania nowych rzeczy w muzyce i literaturze.

Related posts

2 Comments

Leave a Reply