Zakończenie projektu „Kultura jest dla ludzi” w filiach RDK
Zakończenie projektu „Kultura jest dla ludzi” w filiach RDK

Zakończenie projektu „Kultura jest dla ludzi” w filiach RDK

Rzeszowski Dom Kultury zakończył realizację projektu „Kultura jest dla ludzi”. Mieszkańcy trzech rzeszowskich osiedli – Budziwój, Miłocin i Franciszka Kotuli – zgłosili swoje związane z rozwojem lokalnej kultury pomysły a komisje konkursowe wyłoniły czterech beneficjentów, którzy otrzymali dofinansowanie.

Projekt prowadzony był w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2016”. Głównym celem zadania było zainicjowanie aktywności i współpracy środowisk kulturotwórczych oraz dostosowanie oferty wybranych filii Rzeszowskiego Domu Kultury do realnych potrzeb mieszkańców. Mieszkańcy zgłaszali i realizowali pomysły dopasowane do ich lokalnych potrzeb.

Realizacja projektu „Kultura jest dla ludzi” w RDK filia Budziwój

Projekty były bardzo różne.

Na osiedlu Budziwój zintegrowano kilka pokoleń mieszkańców. Inicjatywa „Zabawa – kulturalna przełęcz łącząca pokolenia” poprzez warsztaty teatralne, a także z pedagogiki zabawy, choreoterapii, bajkoterapii podniosła kompetencje wychowawcze rodziców i dziadków małych dzieci. Na zakończenie projektu zaplanowano spotkanie rodzinne „Urodziny Pokoleń”, bardzo atrakcyjną imprezę, na którą przybyły rodziny z dziećmi nawet spoza tej dzielnicy.

RDK „Zabawa – kulturalna przełęcz łącząca pokolenia”
RDK „Zabawa – kulturalna przełęcz łącząca pokolenia”

To nie jedyna inicjatywa, skierowana do rodzin z dziećmi. W filii Miłocin zrealizowano dwa projekty, a celem jednego z nich było dostarczenie młodym rodzinom, w szczególności matkom, możliwości i pretekstów, by wychodzić z domu i spędzać czas z korzyścią dla siebie i swoich dzieci. W ramach projektu zaproszono ekspertów z różnych dziedzin, by przeprowadzili serię warsztatów. Tematyka dostosowana została do potrzeb rodziców biorących udział w projekcie: zdrowe odżywianie, pierwsza pomoc dzieciom, rodzinne podróżowanie oraz zajęcia rozwojowe.

Warsztaty "Zdrowa rodzina je zdrowe posiłki", Miłociński Klub Rodzinny
Warsztaty „Zdrowa rodzina je zdrowe posiłki”, Miłociński Klub Rodzinny

Drugim projektem, który zrealizowano w ramach programu Narodowego Centrum Kultury były czterodniowe „Warsztaty odnawiania starych przedmiotów i nadawania nowej formy”, podczas których uczestnicy uczyli się renowacji małych mebli i pamiątek. Projekt zakończył się wystawą dla mieszkańców osiedla.

brush-1186340_1280
„Warsztaty odnawiania starych przedmiotów i nadawania nowej formy” w RDK filia Miłocin

„Budziwojskie spotkania Ludzi z pasją” miały na celu integrację środowiska lokalnego, dzięki czemu mieszkańcy osiedla Budziwój zyskali możliwość aktywnego włączenia się do wspólnego działania. Stworzono bardzo ciekawe wydarzenia dla dzieci, jakich brakuje w Rzeszowie.W ramach projektu w budynku Rzeszowskiego Domu Kultury filia Country zorganizowane zostały warsztaty „Tradycja i nowoczesność na rodzinnym stole” oraz konkursy z nagrodami pt. „Nasze Osiedle Budziwój – Prezentacja Multimedialna” oraz „Osiedle Budziwój Oczami Dzieci – Jak Widzisz Swoje Osiedle za 20 Lat”. Podsumowaniem projektu była impreza integracyjna.

RDK-impreza

About The Author

Related posts

Leave a Reply