10 zasad podróżowania z dzieckiem z cukrzycą
10 zasad podróżowania z dzieckiem z cukrzycą

10 zasad podróżowania z dzieckiem z cukrzycą

Jesteście rodzicami małego diabetyka i chcecie, aby pomimo choroby Wasze dziecko mogło żyć aktywnie, podróżować i odkrywać nowe miejsca? Jest to możliwe z zachowaniem pewnych zasad. Jak zaplanować podróż z dzieckiem chorym na cukrzycę? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w artykule naszego eksperta w dziedzinie psychodietetyki Joanny Rogały.

1. Pamiętaj, że źle kontrolowana cukrzyca może prowadzić do groźnych powikłań. Koniecznie zabierz ze sobą zestaw do mierzenia poziomu cukru: glukometr i lancety, paski, pen i odpowiednią ilość insuliny.

2. W przypadku cukrzycy jednym z podstawowych elementów terapii jest podawanie insuliny. Weź glukagon, glukozę w tabletkach, w żelu lub kostkach, albo słodki soczek.

3. Wymienniki węglowodanowe (WW) ułatwiają planowanie codziennego jadłospisu dla dziecka. Ściąga z ilościami WW pomoże Ci obliczyć ilość węglowodanów, jaka znajduje się w jedzonym w podróży posiłku. Musisz to wiedzieć, by dobrze wyliczyć ilość insuliny, którą należy podać małemu cukrzykowi.

4. Pamiętaj, że ruch zdecydowanie zwiększa zużycie glukozy. Należy dużo częściej niż zwykle mierzyć cukier, szczególnie przed wejściem do wody i spożyć dodatkowy posiłek.

5. Miej przy sobie duży zapas wody.

6. Pamiętaj o jedzeniu podczas podróży. Na drogę weź kanapki (z cienkim plasterkiem serka, listkiem zielonej sałaty), w osobnych pojemnikach możesz zapakować pomidorki, rzodkiewki, serek biały, parę plasterków wędliny jeśli nie jedziemy daleko), przekąski (marchewkę pokrojoną w słupki, sałatę, ogórek zielony, paprykę żółtą lub czerwona pokrojona w słupki- ładnie podane doskonale zastępują paluszki i chipsy), owoce, te które zawierają najmniej węglowodanów czyli: arbuz, grejpfrut, poziomki, truskawki.

7. Ważne, żeby wiedzieć jakie produkty podnoszą poziom cukru i dostosowywać do tego menu naszego dziecka. W restauracji wybieraj posiłki gotowane, grillowane lub pieczone, unikaj tłustych i smażonych dań, pytaj o składniki i sposób ich przygotowywania. Z menu wybieraj: pieczywo wieloziarniste, płatki zbożowe, wędliny chude, filet z indyka lub kurczaka, wieprzową polędwiczkę, cielęcinę, ryby (zarówno morskie jak i słodkowodne), brokuły, kalafior, szparagi. Unikaj: pieczywa zawierającego miód, karmel, ciepłego pieczywa pszennego (np. tostów), ciast drożdżowych, rozgotowanego makaronu i ryżu, tłustej wieprzowiny, kaczki, gotowanych mięs mielonych, podrobów, pierogów, naleśników.

8. Twojemu dziecku łatwiej będzie przestrzegać diety kiedy cała rodzina wybierze taki styl odżywiania. I pamiętaj, zasady żywienia obowiązujące pacjenta chorego na cukrzycę to nic innego, jak zasady zdrowego odżywiania dla każdego z nas.

9. Planując podróże zagraniczne pamiętaj o zabraniu „pozwolenia na podróż” – dokumencie potwierdzającym, że Twoje dziecko jest chore na cukrzycę i musi mieć przy sobie insulinę, glukometr, igły, itp. Jest to szczególnie ważne podczas podróżowania samolotem.

10. Miej przy sobie materiały opatrunkowo – dezynfekujące (plastry z opatrunkiem, bandaże, wodę utlenioną, jodynę i spirytus).

Bądź nadal kochającym, uważnym i ceniącym aktywny wypoczynek Rodzicem. Twoja postawa to motywacja dla innych opiekunów, którzy nie mają odwagi korzystać z aktywnego życia z chorym dzieckiem.

Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz

Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz, to ośrodek popularyzujący naukę o wyjątkowej w skali kraju ofercie programowej powiązanej z inteligentnymi specjalizacjami województwa, w tym z: lotnictwem, kosmonautyką, informatyką i telekomunikacją oraz szeroko rozumianą jakością życia.

Ośrodek Edukacyjny Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej

Ośrodek w Krempnej daje wspaniałą okazję, aby poznawać Magurski Park Narodowy z bliska i pod opieką kompetentnych przewodników, ludzi, którzy znają te okolicę najlepiej. Dzięki temu nauka będzie przyjemnością.

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce

W Bóbrce, niedaleko Krosna, możemy poznać historię wydobycia ropy naftowej w naszym kraju, a także przekonać się, że choć nie mamy największych złóż na świecie, to byliśmy swego czasu liderami jeśli chodzi o innowacje w tym obszarze przemysłu.

Rzeszowskie Piwnice

Podziemne korytarze robią wrażenie same w sobie. Niesamowita jest świadomość, że kilka metrów nad głowami zwiedzających toczy się codzienne życie współczesnego Rzeszowa, a tu sięgamy w odległą historię.

Zagroda Garncarska w Medyni Głogowskiej

Centrum szlaku garncarskiego w gminie Czarna. Można zobaczyć nie tylko efekty pracy garncarzy, ale nawet samemu spróbować swych sił.

Szkoła Ludowa w Żarnowcu

Szkoła, w której nie ma komputerów, w której po tablicy pisze się kredą, a nie mazakiem zmywalnym, w której uczy się przedmiotów takich, jak kaligrafia. Tak wyglądało to 100 i więcej lat temu. Czy dzieci chciałyby do takiej uczęszczać?

Skansen Karpacka Troja w Trzcinicy

Jak przekazać dziecku historyczną wiedzę w przyjazny sposób? Zobaczcie rekonstrukcje archeologiczne i przekonajcie się jak wieki temu wyglądał świat i jak się w nim żyło

Muzeum Misyjne Sióstr Klawerianek w Krośnie

Muzeum sióstr Klawerianek, które prowadzą misje na kilku kontynentach. Jest pełne egzotycznych eksponatów przywiezionych z różnych zakątków świata

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Bajkowe parowozy to jedna z bardziej znanych atrakcji podkarpacia. Kolejka regularnie kursuje od długiego weekendu majowego do końca października. Dla grup zorganizowanych przejazdy – po wcześniejszym uzgodnieniu – organizowane są przez cały rok.

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

W Centrum Dziedzictwa Szkła można poznać historię hutnictwa szkła, zobaczyć rzemieślników i artystów przy pracy, a potem podziwiać efekty ich wysiłków.

About The Author

Certyfikowany coach i dyplomowany psychodietetyk. Szkoliła się również w renomowanych ośrodkach w takich koncepcjach jak : Gestalt, Racjonalna Terapia Zachowań, Terapia Simontonowska. Swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem dzieli się z innymi w Coachingowej Szkole Rodzenia LaktaVita, w Centrum Rozwoju Interspersonalnego oraz w NZOZ Ośrodek Profilaktyki i Rehabilitacji. W tym wszystkim pomaga jej pozytywne nastawienie do ludzi i kierowanie się maksymą , że „życie to nie problem do rozwiązania, to przygoda do przeżycia”.

Related posts

1 Comment

Leave a Reply

Skip to content